Kwietniowy Rzym jest piękny i ciepły. Pierwszego dnia zwiedziliśmy bardzo dużo. Zachłysnęliśmy się pogodą, zabytkami i spędziliśmy poza domem 11 godzin! Jakoś tak wyszło… Jak już mieliśmy wracać, to Szymek zasypiał, więc szliśmy zobaczyć „coś jeszcze”. Kolejne dni spędziliśmy nie mniej ambitnie.

Muzeum Watykańskie

Wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem ostrzegam – czeka Was kilka godzin w kolejce po bilety. Na zdjęciu widać część kolejki… Dzięki Boże! za roztropnego męża, który kupił bilety przez internet i nie musieliśmy stać w kilometrowych łańcuszkach.

Rzym

O tłoku i ciasnocie pisałam w poprzedniej notce, ale muszę dodać kilka słów. Nie rozumiem dlaczego Włosi nie mogą stosować ograniczeń w ilość odwiedzających. W Alhambrze (Hiszpania) bilety są sprzedawana na konkretne przedziały czasowe. Dzięki temu, w bardzo popularnym kompleksie zabytkowym, nie ma tłoku i nikt nikomu nie wchodzi na głowę. Czyżby ważne były tylko wpływy z biletów?

CIEKAWOSTKA – wszystkie nagie męskie posągi kilkaset lat temu miały członki (oczywista oczywistość). Potem dostojnicy kościelni wykastrowali wszystkich marmurowych panów i ich klejnoty złożyli w watykańskich piwnicach. Oszpeceni otrzymali w zamian figowe listki i czekają na lepsze czasy, kiedy ktoś pokusi się na dopasowanie tych puzzli.

Rzym

Kaplica Sykstyńska. Piękne miejsce ale miliony zwiedzających skutecznie uniemożliwiają podziwianie talentu autorów. Dla niewtajemniczonych – to tu odbywają się konklawe.

rzym


BAZYLIKA ŚWIĘTEGO PIOTRA

Rodziców z dziećmi czeka obowiązkowa szatnia, w której muszą zostawić wózki. W środku dopadła nas japońska wycieczka, która z wrodzoną sobie uprzejmością, zachwycała się jasnymi włosami Szymka. Połowa wycieczki robiła sobie z nim zdjęcia a druga połowa cały proces filmowała 🙂

rzym


Koloseum

Zadziwiające miejsce. Zamykałam jedno oko i widziałam arenę, dziesiątki lin i przekładni, lwy, słonie i pięć dziesięciotysięczną widownię. Po doświadczeniach z Watykanem, kolejka przy Koloseum nas nie wzruszyła. Winda wywołała głośno okazaną radość, a Szymek przespał całe zwiedzanie. Obudził się dopiero na karmienie, w wąskich uliczkach Zatybrza.

rzymWskazówki praktyczne: Koloseum jest czynne codziennie od 9:00 – 19:30, w okresie zimowym od 9:00 do 16:30. Bilet do Koloseum kosztuje 12.50 euro. Przy Koloseum znajduje się stacja metra.

rzym


Forum Romanum Rzym

Forum Romanum czynne jest codziennie od 9.00 do 19.00, od kwietnia do września oraz od 9.00 do 15.00 w miesiącach październik-marzec. Wstęp wolny. Na Forum wchodzi się od strony Via dei Fori Imperiali.

Pierwsze zdjęcie z lewej, to rysunek Giovanni Battista Piranesi (widok na Campo Vaccino czyli Forum Romanum).  Zakłada się, że w IX –X wieku Forum Romanum stanowiło (tak ja inne pozostałości rzymskie) kamieniołom dla okolicznych mieszkańców. Do XVIII wieku na starożytnych zgliszczach wypasano bydło i dopiero od 1803 roku rozpoczęto wykopaliska.

rzym

ŁUK TYTUSA w Forum Romanum (81 r. n.e.) zbudowano dla uczczenia zwycięstwa Wespazjana i Tytusa w wojnie z Żydami i zdobycia Jerozolimy. Na attyce umieszczona jest inskrypcja łacińska: SENATVS POPVLVSQVE ROMANVS DIVO TITO DIVI VESPESIANI F[ilio] VESPASIANO AVGVSTO „Senat i lud rzymski (poświęca ten łuk) boskiemu Tytusowi, synowi boskiego Wespazjana i Wespazjanowi Augustowi”.

rzym


Panteon Rzym

To właściwie najlepiej zachowany zabytek Rzymu (pierwotna budowla z 27 r. p.n.e. odbudowana po pożarze w 118 n.e.). Wiedziałam, że VII wieku został „przerobiony” na kościół katolicki. Znalazłam zdjęcie z dobudowanymi wieżyczkami (prawdopodobnie w XVII wieku).

rzym

Zaczęłam się nad tym zastanawiać i (po przeczytaniu sporej dawki artykułów) doszłam do wniosku, że tylko dzięki temu przerwał. Jako świątynia wielu bogów, z ceremonialnym ołtarzem, na którym poświęcano i palono zwierzęta, funkcjonował przez wiele lat. Ok. 600 roku świątynię przejęli chrześcijanie. Papież zakazał grabieży i traktowania świątyni jak kamieniołomu, dzięki czemu przetrwał. Konstrukcja jest niesamowita (nie ma żadnego zbrojenia). Sam Michał Anioł studiował kształt kopuły przed pracą nas Bazyliką Św. Piotra.

rzym


Fontanna di Trevi Rzym

Fontanna zawdzięcza swoją sławę filmowi „La Dolce Vita” Federico Felliniego. Scena kąpiącej się Anity Ekberg jest jedną z najsłynniejszych w dziejach kina i muszę przyznać, że seksapil aktorki rozsławiłby każdą budowlę. Przy fontannie są takie tłumy, jakby codziennie nagrywano tu słynne sceny.

rzym


Hiszpańskie schody

czyli tłumu ciąg dalszy. Nie wiem jak wyglądają schody, bo nie udało mi się zobaczyć nawet metra kwadratowego wolnej przestrzeni. Następnym razem odwiedzimy je o 6 rano ; )

rzym


Urlop udany, bo spędziliśmy go razem, zobaczyliśmy nowe miejsca. Oczywiście różnił się ten wyjazd od naszych wcześniejszych podróży. Zamiast siedzieć wieczorem w klimatycznych włoskich knajpkach, kupowaliśmy ser, oliwki, butelkę wina i siedząc z Szymkiem w wielkim łożu, raczyliśmy się tymi specjałami planując kolejny dzień.

rzym

pozdrawiam

Hania