Renowacja starej ławki była wyzwaniem. Marzyłam o wyjątkowym wzorze i nietypowej kolorystyce. Kto powiedział, że ławka musi być ciemna i smutna?

Kilka lat myślałam o odnowieniu, ale ciąża skutecznie przesuwała plany. Odnawianie zajęło mi dwa dni (uwzględniając przerwę na wyschnięcie farby i lakieru) i dopiero pod koniec ciocia opowiedziała mi historię ławki. Okazało się, że ma ponad 60 lat i kiedyś była jednym z głównych mebli w wiejskiej kuchni. Stała na honorowym miejscu i gościła wszystkich podróżnych. Gdy lata świetności i kilka warstw farby olejnej miała za sobą, wylądowała w ogrodzie.

DIY Renowacja  krok po kroku

1. Renowacja – I etap czyli OPALANIE. Wykorzystałam opalarkę i szpachelkę. Namęczyłam się strasznie, bo najstarsza warstwa farby bardzo mocno się trzymała.

2. Papier ścierny i wyrównywanie powierzchni. Można wykorzystać urządzenia mechaniczne (kiedyś się takich dorobię i będę szaleć) ale teraz wykonałam to ręcznie.

ławka DIY decoupage

3. Szpachlowanie. Szpachlę można kupić w każdym sklepie budowlanym. W związku z tym, że ławkę planowałam pomalować białą farbą to kolor szpachli nie miał większego znaczenia.

4. Papier ścierny i kolejne wyrównywanie powierzchni.

ławka na ludowo HAART (2)

5. Biała farba do drewna. Położyłam dwie warstwy.

6. Decoupage. Położyłam kilka małych delikatnych wzorów w stylu łowickim. Jak ludowo, to ludowo! Jak przyklejać dekoracje decoupage? Zajrzyj do TEGO wpisu.

ławka na ludowo HAART (3)

7. Brzegi przetarłam farbą w kolorze starego złota. Zrobiłam to niechlujnie, aby uzyskać efekt naturalnego postarzania. Nie chciałam, aby ławka wyglądała zbyt idealnie.

8. Na koniec lakier zabezpieczający a dokładnie mówiąc lakiero-bejca. Na opakowaniu napisali „bezbarwna”. Otworzyłam puszkę i zastanawiałam się dlaczego bezbarwny lakier na kolor kawy z mlekiem. Czasami takie niezamierzone sytuacje wychodzą na dobre. Kawowy lakier nadał ławce kolejną warstwę starości. Lekko ją zgasił i nie świeciła już swoją białością.

   ławka na ludowo HAART (4)

9. Zostało nam odrestaurowanie nóżek… ale to już zabawa na kolejny wyjazd.

10. Opisana dekoracja nie jest wodoodporna. W związku z tym, że na ławce położyłam akrylową białą farbę, to powinna stać „pod dachem” np. na tarasie.

ławka na ludowo HAART (5)


logo_aboutmeJeśli masz ochotę zobaczyć inne metamorfozy mebli, zapraszam tu >klik<.