Szukałam czegoś WIELKIEGO do łazienki. Chciałam przygotować wyjątkową dekorację. Miałam kilka pomysłów, ale dzięki mojej Mamie wybór okazał się prosty. Znalazła (czytaj: wyszperała na strychu znajomej) STARY OBRAZ. Był w kiepskim stanie, ale rozmiar idealnie pasował do podłużnej łazienki. Zaplanowałam malowanie na biało, postarzenie i  ozdobienie wiekowymi detalami. W kufrze znalazłam ręcznie robione serwetki. Delikatne dzieła sztuki sprzed kilkudziesięciu lat. Postanowiłam znaleźć dla nich miejsce, bo „to historia tego domu”.

Odnawianie trwało kilka miesięcy, bo pracowałam na raty. Każdy, weekendowy wyjazd do wiejskiego domu, poświęcałam na poprawianie wielkiej ramy.


STARY OBRAZ – przerabianie krok po kroku

1. Czyszczenie. Rama była bardzo brudna. Miała na sobie kilkadziesiąt lat kurzu. Zwykłe wycieranie nic nie dało. Musiałam wydrapać z krawędzi wszystkie nieczystości. Na pierwszym zdjęciu widać, że była brązowa. Na drugim widać już oczyszczone części.

2. Szpachlowanie. Wypełniłam wszystkie ubytki szpachlą do drewna. Kupicie ją w każdym sklepie budowlanym. Występują w różnych kolorach. Szpachla musi dobrze wyschnąć i  dopiero wówczas można ją szlifować/wygładzać papierem ściernym.

rama obrazu HAART (1)

3. Malowanie. Położyłam dwie warstwy białej emalii akrylowej. Pomalowałam ramę i wnętrze. Następnie pomalowałam krawędzie. Zrobiłam to srebrną farbą. Na opuszki palców naniosłam odrobinę farby i pocierałam wystające elementy. Taki zabieg uwydatnia dekory i postarza.

rama obrazu HAART (2)

4. Decoupage. Niezbędny jest wodny klej do decoupage i serwetki. Wycięłam dekoracyjny wzór, rozwarstwiłam serwetkę (przyklejamy tylko jedną, górną warstwę serwetki). Jest kilka sposobów przyklejania serwetek. Moim zdaniem najprostszym sposobem jest posmarowanie przedmiotu klejem, pozostawienie do wyschnięcia, a następnie przyłożenie serwetki i dociskanie dłonią. Na płaskich powierzchniach można zaprasować serwetkę żelazkiem. Pod wpływem ciepła klej połączy się z serwetką. Następnie posmarowanie całości klejem. Trzeba bardzo uważać, bo serwetki mają tendencję do rwania. Najlepiej nanosić małe elementy, czekać aż klej wyschnie, i zabierać się za następne.

rama obrazu HAART (3)

Rama miała sporo ubytków, a decoupage cudownie maskuje takie niedoskonałości. Na niżej załączonych zdjęciach pokazuję KROK PO KROKU, jak kwiatowym wzorem zamaskowałam ubytki.

rama obrazu HAART (4)

5. Lakierowanie. Użyłam wodnego lakieru akrylowego. Jest to najnudniejszy etap metamorfozy. Należy położyć co najmniej trzy warstwy lakieru. Po nałożeniu drugiej przetrzeć całość papierem ściernym i ponownie pomalować, ostatnią warstwą lakieru.

6. Dekoracja. W starym kufrze znalazłam serwetki robione na szydełku. Mają kilkadziesiąt lat. To historia tego domu i uznałam, że będą idealnie pasować do mojej dekoracji. Dołożyłam stary klucz, który wylicytowałam na internetowej aukcji.

rama obrazu HAART (5)rama obrazu HAART (6)

 Lubicie dodatki w stylu vintage? Podoba się Wam taka dekoracja?

Jestem ciekawa Waszych opinii : )

Pozdrawiam

Hania