NERJA

miasto na wybrzeżu Costa del Sol, w prowincji Malaga w południowej Hiszpanii (55 km od Malagi)

DOJAZD

drogą ekspresową A-7, zjazd (292) na drogę MA-5105 w stronę centrum Nerji. Do jaskiń zjazd 295 i dojazd drogą N-340.

Przejechaliśmy prawie 150 km aby odwiedzić jeden z największych kompleksów jaskiń w Europie. –  Cueva de Nerja.

Nerja dojazd

Wejście kosztuje 8,5 eur, dzieci 6-15 lat 4 eur.

Młodsze dzieciaki wchodzą za darmo, ale uwaga! musisz poprosić w kasie o bezpłatny bilet dla malucha. Bez niego niestety nie wejdziesz. Nie ma mowy o wejściu z wózkiem, bo wąskie korytarze i tysiące schodów uniemożliwiają takie podróżowanie.  Sprawdzi się nosidełko lub chusta. Nasz syn miał 23 miesiące i świetnie sobie radził podczas zwiedzania. Maszerował po schodach i jedynie w drodze powrotnej wylądował na rękach.

Nerja jaskinie HISZPANIA

W jaskini nie wolno robić zdjęć z lampą błyskową a ochrona kompleksu bacznie pilnuje przestrzegania tego zakazu. Zarządzający kompleksem wymyślili ciekawy, choć nie nowatorski, sposób zarabiania na turystach. Przed wejściem do pierwszej jaskini każdy turysta jest fotografowany. Oczywiście zdjęcie wykonane jest przy użyciu flesza. Na koniec zwiedzania można kupić swoje zdjęcie, w papierowej broszurze z opisem jaskiń. Cena 10 eur.

Jaskinie Nerja w HIszpanii

Jaskinie robią ogromne wrażenie. Odkryto je w 1959 roku i mają powierzchnię 35 484 m², z czego tylko1/3 jest dostępna. Są bardzo dobrze oświetlone a wąskie uliczki są głównie jednokierunkowe, co bardzo ułatwia zwiedzanie.  W jednej z jaskiń stworzono sale koncertową i przyznam, że jestem strasznie ciekawa, jaką akustykę serwuje takie miejsce.  Świadomość, że pierwsze ludzkie ślady datuje się tu na 25 tys. lat p.n.e  wpływa na specyficzny nastrój tego miejsca. Ogromne stalaktyty, stalagmity, głazy przypominają o naszej historii. Co tu dużo mówić – trzeba  zobaczyć.

Jaskinie Nerja w Hiszpanii HAART

PLAN KOMPLEKSU JASKIŃ >klik<

pozdrawiam

Hania