W 2011 roku odwiedziliśmy Ostia Antica – starożytne miasto znajdujące się 30 km od Rzymu. Wywarło na mnie ogromne wrażenie. Świadomość, że chodzę po głównej antycznej drodze (Decumanus Maximus), mającej 2000 lat jest nie do opisania. Chyba jestem jakaś dziwna, ale kręcą mnie takie miejsca.

Ostia AnticaOstia AnticaOstia Antica

Starożytna nekropolia została dobrze zachowana, a znajdujący się w centrum antyczny teatr z II wieku został częściowo zrekonstruowany za czasów Mussoliniego. Kocham takie miejsca! Dla wielu osób są to sterty głazów i kamieni, ale ja widzę tętniące życiem starożytne miasto. Zwiedzanie Ostia Antica zajmie jedno popołudnie. Odwiedzając Rzym warto poświecić dzień na taką wycieczkę. Można zapomnieć o gwarze miasta, oddychać świeżym powietrzem, spacerować.

Ostia Antica

PORADY PRAKTYCZNE Ostia Antica:
  • Z Rzymu dojedziecie pociągiem.
  • Rodzicom z małymi dziećmi polecam nosidełka, bo kamieniste drogi są dość trudne do pokonania wózkiem.
  • Warto zaopatrzyć się w prowiant. Restauracja znajdująca się w kompleksie nie wygląda najlepiej (tłum turystów, brudne toalety, marnie wyglądające stołówkowe jedzenie).
  • Przy restauracji znajdziecie sporo ławek, gdzie spokojnie zjecie posiłek na świeżym powietrzu.

 

Przy okazji POLECAM podróż nad Morze Tyrreńskie. To tylko 10 km od Ostia Antica. Snując się po pustych plażach, zapomnieliśmy o całym świecie.  Planowaliśmy pokazać Miśkowi jak wygląda wieeeeeelka woda, ale niespodziewanie uznał to popołudnie za dość nudne i zasnął.

Ostia AnticaOstia Antica


Zapraszam do artykułów dotyczących Włoch:

 

pozdrawiam

Hania