Sklepy ogrodnicze są wypchane doniczkami. Jednokolorowe, ceglaste, z nadrukami. W każdym domu, w każdym ogrodzie, znajdą się stare doniczki, którym możecie dać nowe życie. Nie wyrzucajcie! Szkoda pieniędzy i środowiska! Pokażę kilka inspirujących pomysłów jak w prosty i łatwy sposób odnowić, przerobić doniczki.

Zrób sobie kawkę i rozgość się. Inspiracje czekają…


KORONKA

Wystarczy klej i kilka rodzajów koronek. To rozwiązanie do domu, na taras i balkon. Wybrałam ten pomysł na początek wpisu, bo jest banalnie prosty. Możecie wybrać kolorowe koronki, dopasowane do kolorystyki domu lub tarasu. Jeśli doniczka będzie stała w domu, nie musicie jej specjalnie zabezpieczać. Jeśli planujecie postawić na balkonie lub tarasie, zalecam pomalowanie całości bezbarwnym lakierem, który zabezpieczy koronkę i doniczkę.

doniczki


FARBA TABLICOWA

Czasem wystarczy przemalować doniczki i już mamy zupełnie nowy przedmiot. Jeśli kupimy farbę tablicową i pokryjemy nią doniczki, możemy codziennie pisać nową wiadomość (zobacz opis krok po kroku na blogu BAMBETLE). Farbą można pokryć całą doniczkę, tak jak na zdjęciach, lub tylko część, np. mały kwadrat lub koło. Zdjęcie pochodzi z bloga BAMBETLE i autorka wyraziła zgodę na jego publikację.

doniczki


KORA i  DREWNO

Wystarczy przygotować kilka plastrów drewna i kwadratową puszkę. Odrobina kleju na każdym kawałku i mamy nową doniczkę. Zamiast drewnianych kawałków można wykorzystać korę. Jeśli doniczka lub puszka jest okrągła, zastosuj mniejsze plastry. Dokładny opis krok po kroku we wpisie DREWNIANE DONICZKI DIY.

doniczki


PATYKI

Podczas wiosennego spaceru zbierajcie patyki. Wystarczy wyrównać wszystkie do jednej wysokości, związać lnianym sznurkiem i przykleić do doniczki, tak jak wyżej pokazane plastry drewna. Zapewniam, że efekt jest niesamowity.


MUSZELKI

Zamiast patyków można wykorzystać muszelki. To świetny pomysł na wspomnienia z wakacji. Przyklej muszelki, jedną obok drugiej tak, aby nie było widać doniczki.


GAZETA

Doniczkę można owinąć kolorową gazetą lub szarym papierem do pakowania. Na koniec koniecznie zawiązać satynową kokardę lub zwykły szary sznur.


ZWYKŁE PRZEDMIOTY

Niecodzienne doniczki w zwykłych przedmiotach. Dlaczego w kubkach nie umieścić ziół? Dlaczego stara forma do ciasta nie może gościć kwiatów? Stare wiadro lub balia, to idealna dekoracja tarasu.

doniczki


PUSZKI

To bardzo ekologiczne rozwiązanie. W każdej kuchni znajdzie się kilka puszek. Zamiast wyrzucać, pomaluj kolorową farbą akrylową. Możesz wybrać kilka pastelowych kolorów i stworzyć romantyczna kompozycję.


WISZĄCE PUSZKI

Doniczki mogą również wisieć i  nie muszą być doniczkami 🙂 Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie metalowych puszek. Na blogu STUFF STEPH DOES znajdziecie dokładny opis jak wykonać, krok po kroku, wiszące doniczki z puszek. Źródło zdjęć stuffstephdoes.com.  Autor zdjęć wyraził zgodę na ich publikację.

doniczki


BAWEŁNIANY SZNUREK

Zwykłą doniczkę lub słoik można owinąć kolorowym, bawełnianym sznurkiem. Doniczka wygląda jak ciepły sweter 🙂 Zamiast bawełnianego sznurka można wykorzystać grubą linę lub sznur kupiony w sklepie budowlanym.

doniczki


MALOWANIE LAKIEREM DO PAZNOKCI

Malowane inaczej niż myślisz. Do naczynia z letnią wodą wlej kilka kropli lakieru do paznokci (dwa,  trzy odcienie). Kolory lekko się wymieszają. Delikatnie włóż doniczkę i przekręcaj tak, aby farba przyczepiła się do doniczki. Świetny pomysł i  super efekt. Zobacz filmik jak to zrobić.


PUSTAKI i PŁYTY CHODNIKOWE

Pierwszy pomysł to wykorzystanie zwykłych pustaków budowlanych. Wsypujemy ziemię i już. Drugi pomysł to zastosowanie płyt chodnikowych. 5 sztuk wystarczy do zrobienia doniczki. Trzeba użyć dobrego kleju budowlanego i skleić płyty.

doniczki


DONICZKI Z BETONU

To mój ulubiony pomysł. Postawą jest dobranie zestawów plastikowych pojemników. Jeden musi być większy (będzie zewnętrzna częścią doniczki), a drugi mniejszy. Przestrzeń między większym a mniejszym pojemnikiem zalewamy cementem i po kilka godzinach mamy wyjątkowe doniczki. Pamiętajcie o umieszczeniu czegoś ciężkiego w małym pojemniku tak, aby pod wpływem cementu nie wypłynął na wierzch. Uwielbiam ich niedoskonałość, dziurki i obdrapane krawędzie.

Agnieszka z bloga Plachaart przygotowała bardziej skomplikowaną  wersję, widoczną na zdjęciach. Skonstruowała zewnętrzną cześć z kartonu i  dzięki temu otrzymała tak wyjątkowy kształt. Źródło zdjęć: Plachaart. Autorka zdjęć wyraziła zgodę na publikację. doniczki


DONICZKA W SWETRZE

Rękaw swetra wystarczy do wykonania ciepłej osłonki na doniczkę. Takie rozwiązanie bardzo ociepla wnętrze. Wykonałam ją jakiś czas temu i opisałam wszystkie etapy, krok po kroku, w poście Wełniana osłonka.

Osłonka na doniczkę


Tyle pomysłów na dzisiaj.  W poczekalni czekają: ogrodowe meble z palet, warzywniak dla początkujących, rozwiązania balkonowe, lampiony własnej produkcji, pomysły na karmniki i ogniska. Zapraszam!

Hania