Meble z palet cieszą się dużą popularnością. Recykling jest w modzie, ale wydaje mi się, że więcej osób o tym mówi niż naprawdę coś robi. Przeanalizowałam ile kosztuje wykonanie prostego siedziska z palet. Czy to naprawdę tani sposób na umeblowanie mieszkania lub tarasu? Sprawdź!

Ile kosztuje przygotowanie siedziska?

Założyłam najprostsze rozwiązanie, czyli małe siedzisko z oparciem, piankowym materacem i 4 poduszkami. Szerokość i długość to wymiary standardowej euro palety, czyli 100x120cm. Od razu zaznaczam, że założyłam wykorzystanie palet „typu euro” a nie „euro”. Prawdziwe euro palety są drogie. Muszą posiadać certyfikat i tak naprawdę niewiele firm z nich korzysta. Palety „typu euro” kupicie w każdym skupie palet za ok. 15-20 zł/szt.


MATERIAŁY
  • Trzy palety typu euro (dwie na dół i jedna, jako oparcie) 60 zł
  • Lakier barwiący do zabezpieczenia palet ok. 30 zł
  • Wkręty, złączki, papier ścierny itp. 10 zł
  • Pianka tapicerska o grubości 10 cm. Piankę możecie kupić na allegro lub u tapicera. Koszt pianki o wymiarach 200×120 cm kosztuje ok. 120 zł (z wysyłką). Do naszego siedziska potrzebujemy połowę takiej pianki czyli 100x120mm . Koszt 60 zł
  • Materiał do obszycia gąbki. Szerokość sprzedawanych tkanin to zazwyczaj 150 cm. Do obszycia gąbki potrzebujemy tkaniny o długości 220 cm. Zakładając, że metr bieżący tkaniny będzie kosztował 15 zł, zapłacicie 33 zł.
  • 4 poduszki – jaśki kupione w IKEA (4zł /szt.) 16 zł
  • Materiał do obszycia poduszek (tkaninach o wymiarach 150x150cm) ok. 22,5 zł
RAZEM 231,5 zł

Cena nie obejmuje maszyny do szycia, nici, prądu i talentu wykonawcy. Jeśli odliczymy poduszki koszt przygotowania obniży się do 193 zł.

ile kosztuje siedzisko z paletZdjęcie pochodzi z Place of my taste i autor wyraził zgodę na jego publikację.


Gdzie można kupić palety?

W każdym większym mieście znajduje się skup palet. Jest kilka większych, krajowych firm, które zajmują się zarówno produkcja jak i skupem używanych palet. Wybór należy do Was, nowa czy używana? Przedstawiam kilka przykładowych miejsc sprzedaży: Hemker Drew Pol,  Wopal.


Oceńcie sami czy to dużo czy mało…

Ile kosztuje przeciętna kanapa?

Czy za 231 zł kupicie ciekawe siedzisko z poduszkami?

logo_aboutme