Plastikowe butelki nie kojarzą się z gustownym mieszkaniem. Na hasło ”zrobione z butelek” ludzie patrzą z niesmakiem. „To takie tandetne”…

Pokażę 11 projektów, które uważam za wyjątkowe i dalekie od obciachu. W wielu przypadkach nie widać, że wykorzystano w nich materiały odpadowe. Wiele z nich z przyjemnością wykorzystam w swoim domu.

1. INSTALACJA ARTYSTYCZNA

Zaczynam od wielkich rzeczy. Festiwal w Hong Kong Mid-Autumn 2013 wygrała instalacja artystyczna „Rising Moon”, stworzona z 7,1 tys. plastikowych butelek. Wygląda cudownie, ale to wielkie wyzwanie. Umieściłam ją w zestawieniu, aby pokazać, że jak się chce, to można stworzyć nawet kilkunastometrowe konstrukcje.


2. OZDOBNE MISECZKI

Zostały wykonane z plastikowych butelek po wodzie. Projekt: Gülnur Özdağlar. To piękne, artystyczne przedmioty.


3. FOTEL

Niesamowity projekt wykorzystujący duże błękitne butelki. Twórcą fotela, a właściwie kanapy jest Pawel Grunnert. Konstrukcja ma stelaż z nierdzewnej stali i  została zaprezentowana w 2009 roku w Mediolanie.


4. ŻYRANDOL

Odcinamy dna butelek i łączymy je ze sobą (najlepiej klejem na gorąco). Tworzymy klosz i  wieszamy pod sufitem. To najprostsza wersja. Można również wyciąć nietypowe kształty, np. motyle. Połączyć elementy i stworzyć wyjątkowy żyrandol.


5. ŻYRANDOL Z PLASTIKOWYCH ŁYŻECZEK

Bazę stanowi duży pojemnik po wodzie. Odcinamy dno. Sklejamy łyżeczki tworząc bransoletkę. Montujemy żarówkę i kabel. Przyklejamy łyżeczki do całej powierzchni. Żyrandol wygląda nieziemsko.


6. KOLOROWE POJEMNIKI

Wystarczy odciąć górę kolorowych butelek i złagodzić krawędzie przykładając je do rozgrzanego żelazka. W polskich realiach, zastanawiam się, gdzie można kupić takie kolorowe butelki?


7. ZAMYKANE PUDEŁKO

Odcinamy dwie końcówki butelek (dna) i do krawędzi przyklejamy zamek błyskawiczny. Nie musicie używać pistoletu klejowego. Możecie zastosować inny klej (ważne, aby był przezroczysty).


8. ZASŁONY

Tysiące odciętych podstaw butelek. Przesadziłam 🙂 Tylko 550 sztuk. W poście ZASŁONA z plastikowych butelek możecie zobaczyć jak powstawała i gdzie została wykorzystana.

plastikowych butelek


9. BIŻUTERIA

Podgrzany plastik możemy dowolnie formować. W poście NASZYJNIK Z PLASTIKOWEJ BUTELKI opisałam jak wykonać taką biżuterię.

biżuteria z plastikowej butelki


10. POJEMNIK NA ŁADOWARKĘ

Wyjątkowe rozwiązanie, które z pewnością pochwaliłaby Perfekcyjna Pani Domu. Nic nie wystaje, nie widać kabli, estetyczne opakowanie.


11. POJEMNIKI DLA DZIECI

Zabawne, radosne, kolorowe. Kilka butelek po szamponach, kolorowy papier, klej i nożyczki. Butelki przecinamy na pół tak, aby powstały pojemniki. Wycinamy oczy, usta, zęby i przyklejamy do pojemników. Świetny pomysł dla maluchów.


Miałam rację? Można z butelek stworzyć piękne, gustowne przedmioty?

Który projekt podoba się wam najbardziej? A może macie swoje pomysły?

logo_aboutme