Pokażę bardzo prosty sposób na ozdobienie szklanej misy. Idealny projekt dla początkujących, bo ogranicza się do jednej farby. Nie używam konturówek, nie łączę kolorów, nie używam pędzli. Proste malowanie na szkle dla zupełnych laików. Wszystko po to, aby Cię zachęcić do działania.

 malowanie na szkle

Potrzebne materiały
  • Szklane naczynie. Czasem wystarczy przeszukać kuchenne szafki, aby znaleźć nijaką, zapomnianą misę czy paterę. Moja salaterka nie należy do najpiękniejszych. Pochodzi z lat 70tych i rzadko z niej korzystałam.
  • Farby do szkła. Jest wiele rodzajów, marek, firm. Zależało mi na farbie, która:
    1. ma wąski aplikator i dzięki temu nie muszę używać pędzli (oszczędność)
    2. nie wymaga preparatów do utwardzania (kolejna oszczędność)

Użyłam żółtej farby akrylowej RAPHAEL Iden’ko (cena 7,5 zł za 45 ml). Rysunek utrwala się w temperaturze 150°C w zwykłym piecyku kuchennym. Szczegóły opiszę niżej, w części „krok po kroku malowanie na szkle”. Gdzie kupić? Farby RAPHAEL Iden’ko posiada w swojej ofercie internetowy sklep plastyczny E-GRAART oraz sklepy plastyczne w Krakowie– GRAART.

malowanie na szkle (1)

KROK PO KROKU – malowanie na szkle

1. Wybrane szklane naczynie należy odtłuścić. Najlepiej zrobić to spirytusem. Nalej na gazę lub wacik kosmetyczny odrobinę alkoholu i przetrzyj miejsca, które planujesz pomalować.

malowanie na szkle (2)

2. Malowanie – I etap. Wybrałam misę, która miała gotowe wgłębienia, paski wokół całego naczynia. To bardzo ułatwiło pracę, bo wystarczyło wgłębienia wypełnić farbą. Nie musiałam się skupiać na idealnie równej linii, bo wgłębienia trzymały mnie w ryzach. Jeśli wybierzesz naczynie bez takiej rynny ułatwiającej malowanie, proponuję narysować kontury paska a następnie wypełnić je farbą. Możesz również pomalować jedynie krawędzie naczynia. Pamiętaj, aby farbę nakładać po zewnętrznej stronie misy, bo farby nie powinny mieć kontaktu z jedzeniem.

malowanie na szkle (3)

3. Malowanie – II etap. Elementem dekoracyjnym misy są kropki. Wystarczy delikatnie dotykać aplikatorem. Zasada jest prosta: im dalej od żółtego paska, który wykonaliśmy w pierwszym etapie, tym mniej kropek. Dzięki temu uzyskasz efekt rozmycia.

4. Po wykonaniu dekoracji na całym naczyniu odstaw je na 24 godziny do wyschnięcia.

malowanie na szkle (4)
5. Utrwalanie. Wstaw naczynie do piekarnika na 45 minut w temperaturze 150 ° C. Po wystudzeniu naczynie jest gotowe do użytku.

Zgodnie z obietnicą nie były potrzebne żadne utrwalacze ani pędzle. Farba, naczynie i spirytus do oczyszczenia naczynia. Koszt dekoracji jest minimalny, bo zużyłam może 5 % opakowania farby (przypomnę koszt całego opakowania to 7,5 zł). Z pewnością powstanie jeszcze wiele podobnych projektów. Marzy mi się zestaw ŻÓŁTYCH szklanek i deserowych talerzyków. Mam jeszcze kilkanaście innych kolorów, ale fascynacja żółtym trwa w najlepsze : )

malowanie na szkle (5)


Przy okazji, zainteresowanym polecam strony z bezpłatnymi wzorami – szablonami: Chantalstainedglass  i Chickadee-dee-dee

Zapraszam również do wpisu PROSTE MALOWANIE NA SZKLE


Jeśli masz ochotę pokazać u siebie moją propozycję malowania na szkle, zapraszam do pobrania zdjęcia poniżej. Pamiętaj o podaniu linku do mojej strony http://www.haart.pl

malowanie na szkle (6)Miłego malowania!

Hania