Upcycling to przetwarzanie starych, niepotrzebnych przedmiotów i nadawanie im nowej funkcji. Brzmi skomplikowanie ale w rzeczywistości to bardzo prosty, a przede wszystkim wyjątkowo twórczy, proces. Wybierz jakąkolwiek rzecz, która wydaje się niepotrzebna i  zastanów się jak możesz ją zmienić, aby była potrzebna. Proste? : )


Kilka przykładów z własnego podwórka
 1. GÓRALSKIE SWETRY. Za małe, za duże i już prawie je wyrzuciłaś? Możesz zrobić z nich poduszki lub obszyć fotele.
 2. SZUFLADY. Czasami meble są w opłakanym stanie ale mają porządne szuflady. Szczególnie w starych, powojennych meblach ukrywają się takie perełki. Z szuflady możesz zrobić ozdobne pudełko na sztućce lub półkę, którą powiesisz na ścianie.
 3. SKRZYNKI po winie lub jabłkach. Ustaw jedną na drugiej, pomaluj, przykręć do ściany i już masz wyjątkowy regał.
 4. PLASTIKOWE BUTELKI. Zajrzyj do wpisu 11 pomysłów na wykorzystanie plastikowych butelek >klik<.

Pomysłów jest bardzo dużo. Dobrze jest usiąść, pomyśleć zanim wyrzucimy kolejną rzecz. To świetny sposób na oszczędzanie. Wyobrażacie sobie ile musielibyśmy wydać na naszą romantyczną sypialnię gdyby nie wykorzystanie wielu starych przedmiotów i mebli? Nie byłaby taka romantyczna : ) Zachęcam do oszczędzania i szukania okazji. To nie dotyczy tylko tworzenia biżuterii czy odnawiania mebli. To dotyczy całego naszego życia. Jeśli mogę kupić szafę ze zniżką lub zamówić tańszy lot, to dlaczego mam tego nie zrobić? Pan HAART jest mistrzem szukania atrakcyjnych połączeń lotniczych ale to opowieść na zupełnie inny wpis : )

HAART upcycling BransoletkaTyle teorii a teraz trochę praktyki. Pokażę, krok po kroku, modelowy przykład upcyclingu. Z męskiej koszuli, a dokładnie mówiąc, z mankietu męskiej koszuli, zrobię bransoletkę. Mam nadzieję, że spodoba się ten pomysł : ) Nie jest skomplikowany, nie potrzebujecie maszyny do szycia ani innego ciężkiego sprzętu. Wystarczy przygotować igłę, nitkę i  nożyczki. Do dekoracji użyłam szerokiej koronki i dwóch guzików. Niewątpliwie to ekstrawagancka biżuteria. Jesteście gotowi na taki projekt?


Potrzebne materiały

Upcycling bransoletka materiały HAART

 • koszula z mankietem a właściwie sam mankiet
 • szeroka czarna koronka (syntetyczna lub bawełniana)
 • nożyczki
 • igła
 • czarna nitka
 • dwa guziki

 

 

 


 Jak zrobić bransoletkę z mankietu?

 

 • Wybierz jasną koszulę i ciemną koronkę (lub odwrotnie).  Chodzi o uzyskanie kontrastu.
 • Odetnij mankiet koszuli, tuż za linią łączącą mankiet z resztą rękawa. Dzięki temu materiał nie będzie się pruł.
 • Odetnij guziki i  przygotuj dwa inne, bardziej dekoracyjne. Guziki powinny być zbliżone wielkością do oryginalnie przyszytych do koszuli. Jeśli przygotujesz większe, będziesz musiała powiększyć dziurkę a to wiąże się z obszywaniem. Jednym zdaniem, lepiej wybrać guziki tej samej wielkości.
 • Rozłóż mankiet i przygotuj koronkę tej samej długości. W moim projekcie użyłam koronki o szerokości ok. 7 cm.

upcycling Bransoletka z mankietu

 • Ułóż koronkę na mankiecie  tak, aby wystawała jedynie 1/3 wysokości mankietu. Dla ułatwienia możesz przypiąć koronkę szpilkami. Nie będzie się przesuwać.
 • Czarna nitką, ręcznie, przyszyj koronkę. Igłę wbijaj w miejsca gdzie koronka jest grubsza. Dzięki temu nie będzie widać nitki. Ważne! uważaj, aby na wewnętrznej stronie nie było widać czarnej nitki. Wbijaj igłę delikatnie i tylko na zewnętrznej części mankietu.
 • Odetnij nadmiar koronki na bokach i  przewróć na drugą stronę.

upcycling Bransoletka naszywanie koronki

 • Przypnij koronkę szpilkami i przytnij koronkę na szerokość ok. 1 cm. Jeśli masz szerszą koronkę, to oczywiście możesz zostawić szerszy pasek koronki.

upcycling Bransoletka z mankietu DIY

 • Przyszyj czarną nitką koronkę po wewnętrznej stronie mankietu.
 • Przyszyj dwa dekoracyjne guziki. Pierwszy blisko brzegu a drugi dostosuj do obwodu swojej ręki.

upcycling DIY bransoletka z koszuli

 • Bransoletka gotowa.

HAART upcycling Bransoletka z mankietu

Zachęcam do twórczego myślenia bo satysfakcja z samodzielnie wykonanego „dzieła” jest niesamowita. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, coś wydaje się niezrozumiałe, za trudne, niejasne – pisz w komentarzu.

Kto ma ochotę na przerabianie rzeczywistości? : )

Hania

logo_aboutme