Każdy ma listę ulubionych książek, nawet, jeśli sobie z tego nie zdaje sprawy. Siedzą w twojej głowie, a gdy pada znamienne „polecisz coś?” podajesz ostatnio przeczytaną lub taką, którą uważasz za kultową. Takie są „Smażone zielone pomidory” – kultowe.

smażone zielone pomidory (1)

Na mojej babskiej półce z książkami brakowało „Smażonych zielonych pomidorów”. Obejrzałam film, a kilka lat później przeczytałam książkę, pożyczoną od przyjaciółki. Zapomniałam o niej na lata. W połowie marca, do księgarni trafiło nowe wydanie książki i wiedziałam, że zamieszka w moim domu.


O co chodzi?

Evelyn, pani w średnim wieku, zagubiona w małżeńskim życiu, poznaje staruszkę, dzięki której odkrywa niezwykły świat dwóch wyjątkowych kobiet. Pani Threadgood przenosi Evelyn i czytelników do Alabamy lat trzydziestych. Do kawiarni Whistle Stop Cafe, w której serwują smażone zielone pomidory. Opowiada o dwóch młodych kobietach, które połączyły życiowe tragedie, przyjaźń a nawet miłość. Zdradza rodzinne sekrety i pokazuje jak wielka siła drzemie w kobietach. Evelyn, poznając historię Idgie i Ruth, nabiera przekonania, że musi zmienić swoje życie.

Więcej nie zdradzę, nie powiem „mordercą był kucharz” : ) bo może ktoś jeszcze nie czytał „Smażonych zielonych pomidorów”.

smażone zielone pomidory (2)smazone zielone pomidorysmażone zielone pomidory (3)

Książka czy film?

Zobaczyłam kiedyś rysunek góry lodowej, który świetnie odpowiada na to pytanie. Wierzchołek góry lodowej to film. Mały, piękny, widoczny i oczywisty. Prawdziwe tajemnice kryją się pod taflą wody.

smażone zielone pomidory (5)smażone zielone pomidory (4)


Emocje

„Smażone zielone pomidory” są wypchane emocjami. Książka pachnie świeżo paloną kawą i ciastem. Jest odskocznią od codziennego pędu. Poznając bohaterów zdajesz sobie sprawę, że są bardzo realni i prawdziwi, że poruszane tematy są ponadczasowe i uniwersalne. Od najmocniejszych (śmierć, gwałt a nawet morderstwo), przez trudne (homoseksualizm), po najważniejsze (miłość, przyjaźń i lojalność).

Mądra książka.
Jedna z moich ulubionych.

smażone zielone pomidory (6)

Jaka jest twoja ulubiona książka?