Nie planowałam tego wpisu, ale zachęciliście mnie do podsumowania. Dziękuję za pytania i sugestie. Okazało się, że jesteście zainteresowani nie tylko zdjęciami pięknych plaż, zabytków, restauracji, ale również kosztami samodzielnych wyjazdów. Pytacie wprost: ILE TO KOSZTUJE? Wielokrotnie pisałam, że nie korzystamy z biur podróży i robimy to ze względu na koszty.

Daleko nam do latania za złotówkę (zobacz wpis Loty za 1zł), spania na plaży i podróżowania busem (wyjątkowy blog Busem przez świat). Jesteśmy jeden krok od zorganizowanych wycieczek. Tylko jeden krok ale jednak znaczący w finansowym rozliczeniu. Mam nadzieję, że nasze doświadczenia przydadzą się osobom, które chciałyby spróbować samodzielnych podróży.

Ile trzeba zapłacić za 2 tygodniowe wczasy na Cyprze w biurze podróży? Sprawdziłam aktualne oferty. Odrzucając podejrzane hotele i planując wylot z Warszawy, powinniśmy założyć ok. 3500 – 4 000 zł /os. >klik<. Cena obejmuje przelot, nocleg i wyżywienie.

Wyjeżdżając samodzielnie można zaoszczędzić 1700 – 2000 zł/osobę! To spora kwota, którą można przeznaczyć na wynajęcie samochodu, dodatkowe atrakcje lub kolejny urlop. Wynajęcie mieszkania w turystycznym kompleksie z basenem, lot z bagażami rejestrowanymi wyżywienie. KOSZT ok. 1800 zł/osoba (4917 zł za dwoje dorosłych i 4letnie dziecko)

Do tej kwoty należy doliczyć koszt transportu z lotniska do hotelu. Tak jak w biurze podróży, cena nie obejmuje dodatkowych atrakcji: wynajęcia samochodu (jeśli planujecie zwiedzanie wyspy) i koszt wejściówek do atrakcji turystycznych. Można założyć, że jest to porównywalna oferta. Za 1800 zł od osoby możecie spędzić 15 dni na Cyprze.

Ile kosztowały nasze 15 dniowe wakacje na CYPRZE?

Na nasze wakacje wydaliśmy nieco więcej (niż 1800 zł/osoba) bo zaoszczędzone pieniądze  wykorzystaliśmy na wynajęcie samochodu, paliwo i poznanie całej wyspy.  Odwiedziliśmy Cypr we wrześniu 2014 i są to pełne koszty dla 2 dorosłych i 4letniego dziecka.

  • LOT (2050 zł): liniami LOT z Warszawy do Larnaki z trzema bagażami rejestrowanymi.
  • MIESZKANIE (1500 zł): wynajęliśmy za pośrednictwem Airbnb.com. Dwupokojowe (sypialnia + salon), z wyposażoną kuchnią, łazienką z prysznicem i pralką, tarasem, klimatyzacją, leżakami i zabawkami dla dzieci. W kompleksie znajdowały się dwa baseny, restauracja i spa. Tu >klik< możecie obejrzeć mieszkanie, które wynajęliśmy. Pamiętajcie, że zawsze można negocjować ceny. Niżej przedstawiam nasze zdjęcia mieszkania i całego kompleksu.
  • SAMOCHÓD i PALIWO (1619 zł): dokładne koszty wynajęcia samochodu i paliwa  opisałam tu >klik<.
  • WYŻYWIENIE (1367 zł): dokładne koszty wyżywienia opisałam tu >klik<
RAZEM 6 536 zł

Za 6536 zł zwiedziliśmy cały Cypr. Widzieliśmy górskie klasztory i małe miasteczka, odpoczywaliśmy na najpiękniejszych plażach i podziwialiśmy cenne zabytki. Jadaliśmy w lokalnych barach z tubylcami i gotowaliśmy w domu ze składników kupionych na targach. Sami decydowaliśmy, kiedy i o której godzinie wyruszamy na wycieczkę. Byliśmy sobie sterem i okrętem : )

Cypr 2014 (1)Cypr 2014 (2)Cypr 2014 (3)Cypr 2014 (4)Cypr 2014 (5)Cypr 2014 (6)Cypr 2014 (7)


Najczęściej słyszymy:

„Na wakacjach nie chcę myśleć o zakupach i gotowaniu”. Nam to nie przeszkadza, ale rozumiem osoby, które chcą się zupełnie wyłączyć i  zapomnieć o zakupach i  gotowaniu.

„Muszę dobrze znać język”. Rzeczywiście, co najmniej jedna osoba musi znać angielski, aby opanować najważniejsze sprawy.

„W hotelu mam opiekę rezydenta”. Wiele się mówi o pseudo „pomocy” rezydentów. Chętnie posłucham Waszych opinii na ten temat, bo nie mam wielu doświadczeń.

„Ciężko znaleźć mieszkanie do wynajęcia”. W regionach turystycznych, w Hiszpanii, na Cyprze czy Wyspach Kanaryjskich, nie ma problemu z wynajęciem mieszkania. Jest wiele portali, które pośredniczą w wynajmie mieszkań. Korzystaliśmy z Airbnb.pl

„Wyjeżdżając z biurem podróży też mogę wynająć samochód”. Tak i polecamy takie rozwiązanie. Warto zobaczyć prawdziwe miasteczka  a nie tylko plastikową otoczkę dla turystów.


Oczywiście taka forma podróżowania nie jest dla każdego. Nie każdy ma ochotę gotować lub martwić się wynajęciem samochodu. To kwestia wyboru i indywidualnych potrzeb. Na razie bardzo nam odpowiada ale może za kilka lat wyjedziemy z ITAKĄ lub TUI. Może zmienimy nastawienie i zaplanujemy urlop stacjonarny. Będziemy leżeć na plaży i pić drinki. Tylko krowa nie zmienia poglądów : )

Mam nadzieję, że wyczerpująco opisałam temat kosztów. Jeśli macie dodatkowe pytania, czekam na komentarze.

Hania


Zobacz inne wpisy o Cyprze