Stara walizka przejechała 250 km,  z Mazur na Podlasie. Zdobył ją mój brat, przekazała mama a przywiózł mąż. Prawdziwa rodzinna historia.

Długo zastanawiałam się co z nią zrobić. Straszyła nijakim brązem i wielkimi rysami. Szukałam idealnego koloru i pomysłu. Do metamorfozy wykorzystałam produkty Annie Sloan, o których już pisałam (patrz wpis: Skrzynka po jabłkach w salonie).

Kopia Metamorfoza starej walizki BEFOREPOTRZEBNE MATERIAŁY

– walizka

– błękitna farba kredowa

– bawełniana szmatka

– papier ścierny

– wosk jasny

– wosk ciemny

– pędzle


 

Farby Chalk Paint™ dają potwornie dużo możliwości. Przede wszystkim pomagają początkującym w przerabianiu i odnawianiu mebli. Dlaczego? Pozwalają pominąć najgorszy etap renowacji czyli usuwania starego lakieru lub farby z odnawianych mebli. Farby Annie Sloan można położyć na lakierowane powierzchnie i zapewniam (sama sprawdziłam), że świetnie się trzymają. To podstawowa zaleta tych produktów.

Farby są bardzo gęste i można je rozcieńczać wodą. Tak zrobiłam w przypadku mojej walizki. Do niewielkiego słoika wlałam 7-10 łyżek farby (kolor: GREEK BLUE)  i dolałam 5 łyżek wody (zwykłej kranówki). Dobrze wymieszałam i pomalowałam całą walizkę.

Metamorfoza starej walizki Malowanie

Farba bardzo szybko wyschła i zajęłam się szlifowaniem metalowych elementów.  Zrobiłam to niechlujnie tak, aby wyglądało na dość przypadkowe maźnięcia. Skupiłam się na odsłonięciu krawędzi i  wystających elementów.

Malowanie starej walizki

Zabezpieczyłam całą powierzchnię walizki BEZBARWNYM WOSKIEM. Na miękką, bawełnianą szmatkę naniosłam niewielką ilość wosku i wcierałam okrężnymi ruchami w powierzchnię walizki. Uwaga! wosk zmienia kolor farby na ciemniejszy.  Łatwo się rozprowadza i zabezpiecza produkt. Najlepiej nanieść kilka warstw w dowolnych odstępach czasu. Im dłuższa przerwa tym twardszy wosk. Zdjęcia pokazują walizkę po jednej warstwie wosku. Za tydzień położę drugą i może nawet skuszę się na trzecią, za kilka tygodni. Wosk utwardza się nawet do 6 tygodni.  Ewa  z Old New Style przygotowała odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące woskowania (patrz wpis: Old New Style).

bezbarwny wosk Annie SloanRenowacja walizki - wosk bezbarwny  Annie Sloan

Dodatkowo, krawędzie walizki przetarłam CIEMNYM WOSKIEM, który delikatnie postarzył powierzchnię. Użyłam, tak jak przy bezbarwnym wosku, miękkiej szmatki, która pozwoliła wprowadzić ciemny wosk w chropowatą powierzchnię walizki. Zachęcam do obejrzenia filmu Annie Sloan, w którym pokazuje jak woskować. Robi to z taką lekkością, że mam ochotę na kolejne prace : )

Ciemny wosk Annie SloanMalowanie starej walizki - Cieniowanie HAART

Walizkę czeka jeszcze kilka warstw bezbarwnego wosku, który zabezpieczy i wyrówna kolorystykę. Zrobię to w wolnej chwili bo i tak wygląda dobrze : ) Szczerze mówiąc, nie mogłam się doczekać publikacji bo jestem z niej taka dumna!

metamorfoza walizki - HAART blogRenowacja walizki - HAART blogPrzemiana walizki - HAART Before afterMetamorfoza starej walizki - DIY HAART

W starym domu czekają na metamorfozę jeszcze dwie walizki. Planuję intensywne kolory (żółty lub pomarańcz). Oczami wyobraźni widzę je na letnim tarasie, wśród kwiatów i zapachu ciasta z owocami. Idealna przestrzeń dla nieidealnych przedmiotów.

Jestem ciekawa czy macie takie skarby w swoich domach. Trzymacie walizki rodziców i dziadków? Macie ciekawe pomysły na ich przemianę?

Pozdrawiam

Hania


Wpis powstał przy współpracy z

ONS_logo1