Arbuz w 92% składa się z wody i w upalne dni, dobrze schłodzony, jest jednym z najlepszych deserów.  Uwielbiam jego słodycz. Jest wiele sposobów na ciekawe podanie arbuza. Może grać pierwsze skrzypce  lub być  tylko dekoracją.  W  Warszawie wyjątkowe upały. Żar się leje z nieba. Idealny moment na pokazanie kilku pomysłów na wyeksponowanie ARBUZA. Zapraszam. 


 TORT Z ARBUZA

Arbuz i śmietana 36%. Tylko tyle potrzebujesz do wykonania wyjątkowego tortu z arbuza. Odetnij całą zieloną skórę i uformuj walec.  Ubitą śmietaną wysmaruj całość, a na górze ułóż kilka owoców. Dokładny przepis ze zdjęciami znajdziesz TU.


 POJEMNIK NA NAPOJE

Odetnij górę arbuza i wytnij wnętrze. Można to zrobić nożem lub wydrążyć dużą łyżką. Zamontuj kranik i ustaw w stabilnym pojemniku np. misce lub wiaderku. Do środka wlej ulubiony napój. Brzmi trochę skomplikowanie,  ale FILM przedstawia krok po kroku wszystkie etapy.


MISKA Z ARBUZA

Przetnij arbuza na pół. Łyżką do lodów wydrąż wnętrze. Powstaną arbuzowe kulki. Wymieszaj je z innymi owocami np. winogronami, kawałkami ananasa lub jabłka i ułóż do miski z arbuza. Zdjęcie przedstawia „poukładaną” wersję, ale polecam wymieszanie owoców.


GALARETKA W ARBUZIE

W tym przypadku, arbuz służy tylko do podania galaretki. Wygląda świetnie i dlatego umieściłam go w tym zestawieniu. Co trzeba zrobić? Przetnij arbuza na pół. Wydrąż wnętrze. Przygotuj czerwoną galaretkę, np. truskawkową. Wlej chłodny płyn do połówek arbuza i zostaw w lodówce na kilka godzin. Potnij deser na kawałki i ułóż na talerzu. Polecam FILM z galaretką w wersji alkoholowej lub ZDJĘCIA w wersji bezalkoholowej.


MÓJ ULUBIONY SPOSÓB PODAWANIA ARBUZA

Mam swój prosty sposób na ciekawą prezentację arbuza.  Kroję arbuza na plastry o szerokości ok. 1-1,5 cm. Układam na desce do krojenia i wycinam różne kształty. Do wycinania używam małymi foremek: serca, gwiazdy, koła. Układam na paterze lub nabijam  na patyczki.  Resztki arbuza miksuję i podaję w formie soku.

podanie arbuzapodanie arbuzapodanie arbuza

Jaki Ty masz sposób na podanie arbuza?

Bawisz się w ciekawe podanie, czy po prostu kroisz na kawałki?

Pozdrawiam Hania

logo_aboutme