Uwielbiam przerabiać bezużyteczne przedmioty. Zmieniać „niepotrzebne”,  w „potrzebne i piękne”.  Biżuteria z plastikowej butelki jest idealnym przykładem takiego działania. Przygotowałam naszyjniki, broszki, kolczyki i część prac pokazałam już na instagramie. Biżuteria rozeszła się jak świeże bułeczki, a w komentarzach prosiłyście o tutorial. Przedstawiam pierwszą część serii „Co zrobić z plastikowej butelki?”. BROSZKA z butelki PET.


POTRZEBNE MATERIAŁY
  • 2 plastikowe butelki
  • nożyczki
  • świeczka
  • klej
  • szklane koraliki
  • metalowe zapięcie broszki

Biżuteria z plastikowej butelki (4)

BUTELKI: Nie ma znaczenia marka ani rodzaj napoju. Ważne, aby jedna była większa, a druga mniejsza np. 1,5 l i0,5 l.

KLEJ: Najlepszy jest pistolet z klejem „na gorąco”. Można go kupić już za 12 zł – 20 zł w klepach budowlanych lub internetowych. W tutorialu pokazałam klej Magic, bo chciałam udowodnić, że nawet bez pistoletu, dacie sobie radę.  Musi to być klej uniwersalny (do plastiku, szkła, papieru), który po wyschnięciu będzie przezroczysty.

KORALIKI: Do wykonania broszki użyłam szklanych koralików o średnicy 2 mm. Można jednak wykorzystać dowolne ozdobnik: koraliki z tworzywa sztucznego, metalowe, brokat, zwinięte kulki kolorowego papieru, konfetti, tkaninę. Dowolny materiał, który ozdobi broszkę i ukryje zapięcie.

ZAPIĘCIE: Zazwyczaj sprzedawane są w paczkach po kilka sztuk. Znajdziecie je w  EMPIKU, w dziale kreatywnym lub w sklepach internetowych ( sklep 1, sklep 2)  Koszt ok.  0,5 zł/szt.


 DIY Broszka z plastikowej butelki

1. Odetnij dna butelek i  przytnij końce w kształt kwiatka. Prawie wszystkie butelki mają 5 „rogów” i dzięki temu wycięcie kwiatka jest proste. Wystarczy je tylko zaokrąglić.

2. Zapal świeczkę i opal nad nią kwiatki z butelek. Zacznij od umieszczenia kwiatka wysoko nad świeczką. Stopniowo obniżaj kwiatek i obserwuj jak zachowuje się plastik. W pewnym momencie zobaczysz ruch krawędzi i to będzie idealna wysokość do „opalania” elementów.  Oczywiście powinnaś to robić przy otwartym oknie.

Biżuteria z plastikowej butelki (7)Biżuteria z plastikowej butelki (8)

3. Na środku mniejszego kwiatka umieść klej i wysyp drobne koraliki. Poczekaj aż wszystko dobrze wyschnie.

Biżuteria z plastikowej butelki (11)

4. Na środku większego kwiatka umieść klej i połóż na nim mniejszy kwiatek. Dociśnij i poczekaj aż wyschnie.

5. Z tyłu broszki przyklej zapięcie. Jest kilka sposobów. Najprostszy: przyklej klejem z pistoletu. Jest to też najszybsza metoda.  Jeśli nie masz pistoletu, polecam przyszycie zapięcia do kółeczka z filcu lub grubszego materiału (wytnij koło o średnicy odpowiadającej szerokości zapięcia i przyszyj zwykłą nitką), a następnie przyklejenie materiału do broszki. Dzięki temu zapięcie będzie się dobrze trzymało.

Biżuteria z plastikowej butelki

logo_aboutme

Z niecierpliwością czekam na Wasze opinie.

Chcecie więcej recyklingowych przykładów i  eko – tutoriali?