Zrobiło się zimno i wietrznie, a to najlepszy czas na przygotowanie karmy dla ptaków. Można kupić gotowy karmnik w kwiaciarni lub markecie budowlanym. Można również przygotować go samodzielnie (film mistrza – Adama Słodowego). Osoby, które nie mają tyle zapału  i umiejętności zapraszam na mój tutorial, w którym pokazuję jak wykonać prosty  karmnik w skórce mandarynki.


POTRZEBNE PRODUKTY

karmnik dla ptaków składniki.

1. MANDARYNKA.

2. SZNUREK lub tasiemka.

3. MASŁO do połączenia składników.

4. ZIARNA. Ważne, aby nie karmić ptaków resztkami naszego jedzenia. Niestety są  to zazwyczaj bardzo przetworzone produkty, które nie służą ptakom. Można kupić gotową mieszankę w sklepie zoologicznym lub przygotować ją samodzielnie.  Co lubią ptaki?  Owies, proso, pszenicę, siemię lniane, płatki owsiane, pestki dyni i  słonecznika (najlepiej w łupinach), orzechy (ziemne, laskowe, włoskie), rodzynki, jabłka, suszone morele.  Do mojego karmnika wykorzystałam produkty, które miałam w domu i ogrodzie: słonecznik, jarzębinę, owoce róży.

 


KROK PO KROKU

Wymieszaj wszystkie składniki. Dodaj miękkie masło i  zagnieć rękami. Powstanie lepka masa, którą z łatwością uformujesz.

karmnik dla ptaków DIY masa

Przekrój mandarynkę  na pół i delikatnie usuń miąższ. Zrób dwie dziurki na bokach i zawiąż sznureczki. Najlepiej zrobić to przed wypełnieniem skórek masą. Popełniłam błąd i najpierw włożyłam masę,  a później męczyłam się z zawiązaniem sznurków. Spokojnie możesz się uczyć na moich błędach 🙂 Długość sznurka jest jest dowolna. Moje miały po 15 cm każdy.

karmnik dla ptaków w mandarynce

Zawieś karmniki na drzewie i czekaj na ptaki.  W weekend wybraliśmy się do Parku Szczęśliwszego i tam zawiesiliśmy nasze karmniki. Kolejne przygotujemy za kilka tygodni i powiesimy w ogrodzie obok starego domu. Mam nadzieję, że będziemy mieli szansę oglądać ptaki podczas posiłku. To świetna lekcja dla naszego 5 latka.

Park Szczęsliwicki karmnikPARK SzczęśliwickiKarmnik dla ptaków Zrób to sam 3Karmnik dla ptaków 6karmnik dla ptaków 7

A teraz sonda: Czy warto dokarmiać ptaki? Wiem, że zdania są podzielone… Wiele osób uważa, że w ten sposób uczymy ptaki, że nie muszą samodzielnie szukać pożywienia. Co o tym sądzicie?

Ach, oczywiście dajcie znać jak Wam się podoba moja wersja karmnika 🙂

Pozdrawiam

Hania

logo_aboutme