Jest wiele sposobów na wprowadzenie świątecznej atmosfery. Na szczęście daleko nam do amerykańskiej „przesady dekoracyjnej”, ale coraz częściej szukamy pomysłów na ciekawe stroiki i dodatki. Do Wigilii zostało kilka dni, więc to ostatni dzwonek na dekorowanie. Przychodzę z pomocą! Przygotowałam 52 pomysły na świąteczne dekoracje domu.


WIANKI

Najczęściej spotykana dekoracja. Do styropianowej konstrukcji można przykleić bombki, szyszki lub kolorowe pompony. Ciekawym pomysłem jest wianek z rodzinnymi zdjęciami. Z pewnością wzbudzi wiele emocji i wspomnień.  Wianek z wypchanymi choinkami  z czerwonej kraty powstał w pracowni Zaczarowany ogród. Mają wiele ciekawych wzorów (ceny ok. 45-50 zł).

 


KORA

Osoby lubiące naturalne materiały, namawiam do stroików z korą i drewnem. To jedna z moich ulubionych wersji świątecznych dekoracji.


SZYSZKI

Podobnie jest  szyszkami. W prosty sposób można stworzyć ciekawą kompozycję. Kilka szyszek, szklane naczynie, świece i  kokarda. Idealnie pasują do wiszących kompozycji.

 


DOMKI

Metalowe, tekturowe, z piernika.  Ciekawy dodatek do tradycyjnych stroików.  Domki  w formie lampionów (jak na pierwszym zdjęciu), to moja ulubiona wersja. Przykład: hanaluluco.

 


POD KLOSZEM

Do dekoracji wigilijnego stołu można wykorzystać paterę ze szklanym kloszem. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają nic wspólnego z florystyką. Wystarczy do przezroczystego wazonu  włożyć kolorowe bombki lub szyszki. W wersji bardziej zaawansowanej można przygotować całą kompozycję  ze sztucznym śniegiem.

 


W WIADERKACH

Metalowe wiaderka i puszki również pasują do świątecznych kompozycji. Poza choinką, która zazwyczaj ląduje w wiadrze, można je postawić na stole i wypełnić mchem, korą, szyszkami lub zwykłymi bombkami. Bardzo lubię małe, metalowe misy i wiaderka.

 


POD SUFITEM

Tradycyjne świąteczne dekoracje wieszano pod sufitem. Kiedyś były to ręcznie robione, papierowe wycinanki. Dzisiaj wieszamy bombki na długich wstążeczkach.


GIRLANDY

Bardzo lubię girlandy i często goszczą na blogu. To świetna dekoracja,  nie tylko na święta.  Oczywiście girlanda z bombkami to wersja typowo grudniowa.

 


RENIFER

Świetny dodatek do tradycyjnych, polskich stroików. Renifer przerobiony z żyrafy (wystarczy dokleić poroże z patyków) rozbawi każdego gościa.

 


KORONKA

Tradycjonalistom polecam powrót do koronek i szydełka. Delikatne i  piękne. Bardzo się cieszę, że coraz częściej goszczą na świątecznych kiermaszach.


NA OKNIE

W wiejskich chatach i małych miasteczkach, kultywuje się dekoracje okien. Nie mam na myśli chińskich lampek w kształcie renifera, ale przemyślaną kompozycję z wielu drobnych elementów. Uwielbiam tą tradycję! Przykłady:  itkupilli-inspirations, deavitacutecottageoverload.


MECH

Trochę zapomniany materiał, a szkoda. Mech wygląda pięknie i budzi we mnie wspomnienia dziecięcych świąt. Kiedyś już o tym pisałam. Kilka dni przed świętami, jechałam z mamą do lasu, po mech do świątecznych dekoracji. Mój grudniowy rytuał.

 


Mam nadzieję, że Was zainspirowałam, że znajdziecie pomysł na świąteczną dekorację. Dajcie znać, która wersja jest najlepsza? Co postawicie na wigilijnych stole? Czekam na wasze komentarze. Miłego! Hania

logo_aboutme