Kilka razy pokazywałam naszyjniki z  bawełnianych sznurków i często pytaliście jak je zrobić. Można powiedzieć, że to wpis na życzenie. Dziękuję za komentarze i sugestie. To dla mnie bardzo ważne. Przygotowałam tutorial, pokazujący krok po kroku, jak zrobić naszyjnik z t-shirta.

Potrzebne materiały

naszyjnik z t-shirta

 

  • BAWEŁNIANE SZNURKI. Najprostszym sposobem jest pocięcie w paski bawełnianej koszulki. Potrzebujemy pasków o szerokości ok. 1,5 cm. Im szerszy pasek, tym grubszy wyjdzie warkocz. Można również kupić w pasmanteriach gotowe paski.
  • ARKUSZ FILCU. Kolor należy dostosować do koloru bawełnianych pasków. Filc można kupić w pasmanteriach, sklepach dla plastyków i sklepach internetowych. Arkusz kosztuje ok. 2-3 zł. Lepiej kupić sztywny filc, bo usztywni naszyjnik.
  • IGŁA, NITKA, NOŻYCZKI czyli przybory krawieckie. To każdy ma w domu, więc pominę temat zakupów.
  • WSTĄŻECZKA. Satynowa, zamszowa lub bawełniana. Długość ok. 60 cm, szerokość ok. 1cm.
  • KORALIKI lub KRYSZTAŁKI. Kolor, tak jak w przypadku filcu, należy dostosować do koloru bawełnianych pasków.  Wybrałam drobne, szklane koraliki. Cena ok. 4-5 zł/opakowanie.

Naszyjnik z t-shirta, krok po kroku

TWORZENIE WARKOCZY. Przygotowujemy pasek o długości 150 cm i  dzielimy go na trzy części, po 50 cm każdy. Związujemy końce trzech pasków i zaplatamy warkocz. Z pasków o długości 50 cm powstanie warkocz o długości 40 cm. Taki warkocz pozwoli przygotować dwa koła.

naszyjnik z t-shirta

ZSZYWANIE KÓŁ. Warkocz zwijamy w koło i zszywamy nitką w kolorze bawełny. Ważne, aby na zewnętrznej stronie koła nie było widać nitki. Spód podkleimy filcem. Tworzymy trzy koła, o średnicy ok 7-8 cm. Jedno może być większe, bo umieścimy je w środku.

naszyjnik z t-shirta

UKŁADANIE NASZYJNIKA. Dopasowujemy koła tak, aby koniec warkoczy ukryć w miejscach łączenia kół. Naszyjnik może się składać nawet z pięciu kół i  wówczas proces dopasowania jest bardzo ważny. naszyjnik z t-shirta

PODKLEJANIE I DOSZYWANIE PASKÓW. Koła przyklejamy do filcu. Można to zrobić pistoletem klejowym lub klejem MAGIC. Pistolet jest szybszy (klej zastyga po kilku sekundach), ale moim zdaniem klej Magic lepiej łączy filc z bawełną. Przygotowujemy dwie wstążeczki o długości 30 cm każda. Paski wkładamy między koła i  filc i sklejamy. Długość wstążeczek należy dostosować do właścicielki.

naszyjnik z t-shirtaWYCINANIE. Gdy klej wyschnie, wycinamy kształt naszyjnika. Na zdjęciu widać białe plamy. To świeży klej. Gdy wyschnie, stanie się przezroczysty i niewidoczny.

naszyjnik z t-shirta

DOSZYWANIE KORALIKÓW. Do każdego koła doszywamy kilkadziesiąt koralików. Ilość zależy od osobistych preferencji. Im większa miłość do”blasku”, tym większa ilość koralików.

naszyjnik z t-shirta
.
Gotowy naszyjnik z t-shirta

naszyjnik z t-shirtanaszyjnik z t-shirtaNaszyjnik z t-shirta

Dajcie znać, co myślicie o wykorzystaniu bawełnianych sznurków do tworzenia biżuterii. Może macie inne pomysły lub doświadczenia. Chętnie je poznam. Sznurki są świetne i dają wiele możliwości. Pracuję nad dywanem z takich sznurków. To dużo dłuższy proces, ale efekt jest rewelacyjny. Czekam na Wasze komentarze.

Pozdrawiam

Hania