Przepis z cyklu: jak się nie narobić, a zrobić wyjątkowy deser. Tak, tak, to niesamowicie prosty pomysł na domowe czekoladki z orzechami i żurawiną. Wystarczy połączyć ulubioną czekoladę z bakaliami.


SKŁADNIKI NA DOMOWE CZEKOLADKI
  • Tabliczka ulubionej CZEKOLADY. Czarna, deserowa lub biała.
  • BAKALIE. Wybrałam orzechy włoskie i żurawinę, ale możecie je zastąpić nerkowcami, orzechami laskowymi, suszonymi morelami lub rodzynkami. Na tabliczkę czekolady „zużyłam” 1/3 szklanki orzechów i 1/3 szklanki żurawiny. Ilość oczywiście zależy od tego jak bardzo lubicie bakalie.
  • Silikonowe FOREMKI lub papierowe papilotki.

domowe czekoladki

DOMOWE CZEKOLADKI, krok po kroku

Do silikonowych foremek włożyłam żurawinę i orzechy. Użyłam małych foremek (średnica 4 cm) więc zmieściły się tylko 2-3 orzechy i 5-6 owoców. Na górę ułożyłam po 2 kostki czekolady.  Piecyk nagrzałam do tem. 60-70 stopni i wstawiłam foremki na 10-15 minut. Czas pieczenia (właściwie rozpuszczania) czekolady zależy od rodzaju i składu czekolady. Trzeba obserwować jak się zachowuje. Gdy się rozpuści i wypełni przestrzenie między bakaliami, należy ją wyjąć z piekarnika.

domowe czekoladkiJak widać to bardzo prosty sposób na rozpuszczenie czekolady. Czekoladki po wyjęciu należy ostudzić i wyjąć z foremek. Część z nich ustawiłam do góry nogami (z mlecznej czekolady), a część tradycyjnie, tak jak były pieczone. W kilkanaście minut zrobiłam ciekawy deser, który sprawdził się na spotkaniu z przyjaciółmi.

domowe czekoladkidomowe czekoladki

Dajcie znać czy podoba się Wam ten pomysł : )

Moim zdaniem to jeden z najszybszych i najprostszych sposobów na wyjątkowy deser.

Smacznego!
Hania