Planując remont poddasza zastanawialiśmy się, czy i jak usunąć polepę z podłogi. Niewtajemniczeni będą się zastanawiać, co to jest polepa, a właściciele starych, drewnianych domów złapią się za głowę. Temat jest trudny, ciężki i pylący, ale wszystko po kolei.

Co to jest polepa?

Polepa to warstwa izolacyjna stosowana głównie w starych domach.  Materiałem wiążącym jest  glina, a wypełnienie stanowią sieczka lub trociny z dodatkiem wapna. Ręcznie robiona, nie do kupienia. Izoluje i tłumi hałas. Niżej zdjęcia naszego poddasza i polepy.

opis jak usunąć polepęjak usunąc polepę

Usuwać czy zostawić?

Stare domy to wielka zagadka. Każdy jest inny i nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytania związane z poddaszami. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Długo zastanawialiśmy się, czy usunąć polepę. Jest dobrym materiałem izolacyjnym, wchłania wilgoć, tłumi hałas. Jeśli została dobrze wykonana i położona, jest świetną izolacją.

Dlaczego zdecydowaliśmy się na usunięcie polepy? Najważniejszym powodem był ciężar. Jeden metr kwadratowy polepy może ważyć 50-70 kg. Przy poddaszu o powierzchni 80 m2 to nawet 4 tony. Dla porównania 15 cm wełna waży tylko 4-5 kg. Nasz dom ma 70 lat i mieliśmy świadomość, że ocieplenie, płyty kartonowo gipsowe, dodatkowe legary, podłoga, meble i wyposażenie,  znacząco obciążą konstrukcję domu. Poza tym chcieliśmy sprawdzić stan desek pod polepą.  Chcieliśmy mieć pewność, że konstrukcja jest stabilna i mocna.

Jak usunąć polepę?

Poddasze ma 80 m2. Pan HAART usuwał polepę ręcznie, używając młotka z dłutem. Dziennie usuwał ok. 5-6 m2 (jednoosobowo), czyli zajęło mu to ok. 14 dni. Oczywiście można skrócić ten czas, wynajmując kilka osób do pracy.  Polepa bardzo się pyli i trzeba ją usuwać delikatnie. Niezbędna jest maska (drugi stopień filtracji) i okulary.

W naszej miejscowości nie mogliśmy wynająć rękawa budowlanego ani kontenera na odpady. Szaleństwo, ale  przedsiębiorstwo  komunalne nie wynajmuje kontenerów. Można jedynie zamówić odbiór odpadów.  Pierwotnie założyliśmy, że skutą polepę będziemy wrzucać do rękawa, który umieścimy w kontenerze i  po zakończeniu prac MPO odbierze kontener. Sprawa się skomplikowała, a perspektywa znoszenia worków z pylącym proszkiem po nowych schodach doprowadzała mnie do szału. Musieliśmy wymyślić inne rozwiązanie… Pan HAART pakował skute odpady w worki 60 litrowe (do połowy), związywał i ustawiał jeden obok drugiego.

jak usunąć polepęusunąć polepę z poddaszausunąć polepę remont

Wynajęliśmy trzech pracowników, którzy w dwóch turach odebrali odpady i wywieźli do MPO. Pod oknem balkonowym ustawili samochód z wywrotką. Jeden mężczyzna stał na przyczepie, dwóch pozostałych na poddaszu i ręcznie podawali mu worki. Wszystko po to, aby worki się nie rozerwały. Łącznie wywieźliśmy 270 worków o łącznej wadze ok. 4 ton. Musicie przyznać, że to spore obciążenie dla Starego Domu.

Oczyszczone deski zostały przygotowane do kolejnych etapów remontu. W najbliższym czasie pokażę jak Pan HAART położył legary, uzupełnił przestrzeń watą, położył płyty OSB (22 mm) i panele.  Tak zamkniemy temat podłogi i przejdziemy do milszych tematów. Meblowanie poddasza, planowanie prac na zewnątrz domu, sadzenie ziół i kwiatów. Ogród będzie kolejnym wyzwaniem.

Usuwanie polepy było jedną z najbardziej męczących prac remontowych, jakie wykonywaliśmy. Robiliśmy to pierwszy raz i byliśmy przekonani, że to nic trudnego. Rzeczywistość okazała się brutalna. Mam nadzieję, że nasze doświadczenia, zdjęcia i krótki film, pomogą Wam w podjęciu decyzji „usuwać czy zostawić polepę”. Jestem bardzo ciekawa Waszych doświadczeń i opinii. Czekam na komentarze.

Pozdrawiam!

Hania