Drewniane doniczki  sprawdzają się zarówno w domu, na balkonie, jak i w ogrodzie.  Sklepy ogrodnicze prezentują dużą gamę kolorów i kształtów.  Zastanawiałam się, jak w prosty i szybki sposób,  tworzyć drewniane doniczki. Założyłam, że to pomysł dla osób, które nie mają specjalistycznych narzędzi, nie znają się na obróbce drewna  i  nie mają czasu na długie metamorfozy.


Potrzebne materiały
  •  4 plastry drewna
  • Kwadratowa puszka, słoik lub plastikowy pojemnik
  • Klej uniwersalny do drewna, metalu lub plastiku (w zależności od materiału z jakiego jest wkład doniczki)

Drewniane doniczki DIY

Wykorzystałam małe plastry drewna, które zostały po  obudowie kominka.  We wpisie DREWNIANE PANELE ŚCIENNE znajdziecie informacje o panelach drewnianych, włącznie z ceną i nazwą producenta. To nie jest tani produkt, więc od razu podaję przykłady innych materiałów, które można wykorzystać.  Tańszym i łatwiejszym do zdobycie materiałem są drewniane podkładki pod kubki. Wystarczy kupić cztery sztuki.  Innym rozwiązaniem jest wizyta u stolarza lub w tartaku. Takie cienkie plastry można kupić za niewielką opłatą. Ostatnie rozwiązanie  – dla osób, które mają w domu kilka narzędzi, to przecięcie zwykłą piłką do drewna, wąskiego brzozowego kołka.

Na wkład doniczki wybrałam metalową puszkę po czekoladkach.  Zamiast metalowej puszki można przygotować słoik lub pojemnik z tworzywa sztucznego. Ważne, aby był kwadratowy. Dzięki temu plastry ładnie i równo przykleją się do wkładu.

Jaki wybrać klej? Wszystko zależy od materiału, z którego został wykonany wkład. Na zdjęciu pokazałam kilka rodzajów. Każdy ma inne właściwości. Można również wykorzystać klej typu  Kropelka, który z łatwością sklei  różne powierzchnie.


Drewniane doniczki krok po kroku

Przygotowałam metalową puszkę. Umyłam, wytarłam i tyle. Wybrałam plastry drewna różnej wielkości. Zależało mi na bardzo naturalnym efekcie. Dwa są mniejsze  i  umieściłam je na przeciw siebie. Dwa kolejne, większe i nachodzą na te mniejsze. Dzięki temu nie widać krawędzi puszki. Jeśli masz plastry nieco mniejsze od wkładu, przed przyklejaniem pomaluj puszkę farbą zbliżoną kolorystyką do drewna. Ukryjesz w ten sposób wkład doniczki.

Najpierw przykleiłam mniejsze plastry, potem większe. Na każdy kawałek drewna wycięłam kilka pasków kleju i mocno przycisnęłam do puszki. Wybrałam szybkoschnący klej i dzięki temu cała „produkcja” trwała dosłownie 5 minut.

Drewniane doniczki

W puszcze umieściłam ziemię i roślinkę.  Zastanawiałam się czy coś jeszcze dodać, ale uznałam, że drewno samo się broni i  żadna dodatkowa dekoracja nie jest mu potrzebna.  Doniczkę postawiłam w jadalni Starego Domu.  Myślę, że będzie wędrować po domu.

Drewniane doniczki

Moja wersja drewnianej doniczki należy do najprostszych na świecie, a wiecie, że takie pomysły lubię najbardziej. Szybkie i proste. Największym wyzwaniem jest zdobycie drewnianych plastrów, ale zamiast drewna można wykorzystać zwykłe patyki. Przyklejanie zajmie nico więcej czasu. Można je przykleić zarówno pionowo, jak i poziomo. Efekt będzie świetny. Dajcie znać czy chcielibyście zobaczyć tutorial z przyklejanymi patykami. Mogę przygotować 🙂

Z niecierpliwością czekam na komentarze.

Miłego!

Hania