Strona główna » Sutasz i jego tajemnice

Sutasz i jego tajemnice

by HAART
sutasz i jego tajemnice, technika szycia soutache, poradnik, instrukcja krok po kroku - haart.pl blog diy zrób to sam

O co chodzi z tym sutaszem? Czy to naprawdę takie trudne?  Ile trwa produkcja kolczyków sutasz? Ile kosztuje materiał? Sutasz owiany jest mitem wyjątkowości. Zgadzam się z tezą, że z prostych sznurków można wyczarować prawdziwe arcydzieła. Zgadzam się, że to nie jest zajęcie dla każdego. Zgadzam się, że trudne i czasochłonne ale… moim zdaniem, to lekka przesada z tą trudnościo – wyjątkowością. Jest to tak samo trudne jak decoupage, szycie czy scrabooking. Wymaga czasu, poświecenia, praktyki, a przede wszystkim opanowania.

 

Sutasz – o co w tym chodzi

sutasz i jego tajemnice, technika szycia soutache, poradnik, instrukcja krok po kroku - haart.pl blog diy zrób to sam 1

 

Czego potrzebujesz na początek

 • Sznurki sutasz;
 • Szklane lub plastikowe koraliki;
 • Bigle;
 • Żyłka;
 • Igła;
 • Nożyczki;
 • Filc;
 • Klej;

 

Ceny?

 • Sznurki sutasz można kupić w prawie każdej pasmanterii i sklepach internetowych. Metr kosztuje 0,50 – 1,50 zł. Na średnie kolczyki zużyjesz 2 m.
 • Podobnie jest z koralikami. Pudełeczko kosztuje ok. 5 zł. Ceny są uzależnione od wagi i/lub ilości koralików. Większe kryształki sprzedawane są na sztuki 1 – 4 zł /szt.
 • Bigle srebrne 3 – 10 zł /para.
 • Żyłka ok. 2 – 4 zł.
 • Igły sprzedawane są na sztuki lub w paczkach i zapłacisz za nie ok. 1 – 5 zł.
 • W filcowe kawałki najlepiej zaopatrywać się w internecie (2 – 5 zł /arkusz). W pasmanteriach rzadko występują, a EMPIK ma dość wygórowane ceny. Cena uzależniona jest od wielkości i grubości filcu. Do podklejania kolczyków wybierajcie ten najcieńszy.
 • Klej np. Magic 2 – 3 zł.

 

Czas?

To główny czynnik wpływający na wygórowaną cenę produktów sutasz. Krążą mity o tygodniowych pracach, o nieprzespanych nocach nad sznurkami. Rzeczywiście sutasz wymaga czasu. W godzinę nie uszyjemy kolczyków, ale poświęcając 2-3 wieczory spokojnie się wyrobimy.

Wszystko zależy od wielkości i trudności dzieła. Z doświadczenia podpowiem, że najwięcej czasu zabiera wymyślanie projektu, mierzenie, sprawdzanie, przykładanie. Wiele artystek tworzy szkice prac i drobiazgowo trzyma się planu. To z pewnością ułatwia sprawę i przyspiesza tworzenie. Podziwiam je! Moja rogata dusza nie chce się trzymać planu. Korci mnie okrutnie, aby coś zmienić, przeciągnąć nitkę w drugą stronę, zawinąć, przyciąć. Męczarnią jest tworzenie drugiego kolczyka, bo przecież musi być lustrzanym odbiciem pierwszego. To próba mojej wytrzymałości i siły charakteru 😉

 

Sutasz – krok po kroku

Zachęcam to obejrzenia kilku filmów instruktażowych. Sprawdźcie czy to zabawa dostosowana do waszego temperamentu. Zapewniam, że duma z noszenia własnoręcznie wykonanych sutaszowych kolczyków jest BEZCENNA!

sutasz i jego tajemnice, technika szycia soutache, poradnik, instrukcja krok po kroku - haart.pl blog diy zrób to sam 2

5 1 głos
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
katerina
10 lat

uwielbiam biżuterię robioną ta techniką…mam mnóstwo kolczyków i do nich bransoletki czy wisiorki…troszkę mnie to kosztowało ale za żadne pieniądze nie chciałbym robić tego sama…jak napisałaś zrobienie drugiego kolczyka który ma być lustrzanym odbiciem była by dla mnie próba wytrzymałości…niestety… Czytaj więcej »

HAART
HAART
10 lat

Katerina, dzięki 🙂
To prawdziwa walka, próba sił 😉 z własna kreatywnością.

Marta
Marta
10 lat

Małe dzieła sztuki.

Kolczyki od Ciebie (wygrane w konkursie) są piękne. Moja trzylatka była zachwycona i stwierdziła: dla Ciebie są kolczyki, a dla mnie bąbelki z koperty!

HAART
HAART
10 lat

ha ha ha dobrze, że wystarczyły bąbelki 🙂
Dziękuję i życzę miłego noszenia 🙂

4
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x