Strona główna PodróżeCypr Cypr zwiedzanie – góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga

Cypr zwiedzanie – góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga

by HAART
Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam

Cypr zwiedzanie to między innymi Góry Troodos – piękna i tajemnicza wizytówka wyspy. Wielu turystów ogranicza się do nadmorskich miejscowości i nie zdaje sobie sprawy co traci. Opiszę nasze doświadczenia z samodzielnej wyprawy w cypryjskie góry. Pokażę wyjątkowy, XI-wieczny Klasztor Kykkos, małe górskie miasteczka słynące z produkcji serwetek, klasztor Stavrovouni, do którego mają wstęp jedynie mężczyźni i  zdradzę czy warto wdrapywać się na najwyższy szczyt – Olimp.

 

Cypr zwiedzanie – świątynieCypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 1

 

Na początek polecam zestawienie cypryjskich kościołów, cerkwi i klasztorów wpisanych na listę UNESCO:

 • Kościół z XI w. Agios Nikolaos tis Stegis: 5 km od Kakopetria.
 • Klasztor Agios Ionannis Lampadistis w Kalopanagiotis (wstęp wolny).
 • PanAyia Phorviotissa (Asinou) znajdujący się niedaleko  Nikitari.
 • PanAyia tou Moutoulla w Moutoullas.
 • Archangelos Michael w Pedhoulas.
 • Timios Stavros, Cerkiew w Pelendria.
 • PanAyia Podhithou, kościół w Galata.
 • Stavros Ayiasmati niedaleko wsi Platanistasa.
 • Ayia Sotira tou Soteros w Palaichori.
 • PanAyia tou Arakou (wstęp wolny).

Wynajęcie samochodu pozwala swobodnie zwiedzać Cypr. Już kilkanaście kilometrów od wybrzeża zobaczycie zupełnie inną wyspę. Ogromne wrażenie zrobiły na nas małe miasteczka, z domami przyklejonymi do skał. Jeden na drugim, z przerwami na wąski uliczki. Drogi są w dobrym stanie,  a parkingi widokowe pozwalają bezpiecznie podziwiać krajobraz.

Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 2Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 3Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 4

 

Cypr zwiedzanie – Góry Troodos

 

Klasztor Kykkos

We wszystkich przewodnikach przeczytacie „jeden z najstarszych klasztorów na Cyprze”. Powstał pod koniec XI wieku i jest czynnym klasztorem prawosławnym. Zrobił na nas ogromne wrażenie i uważam, że jest to jeden z obowiązkowych punktów na liście cypryjskich zabytków. Droga do klasztoru jest kręta i długa. Zatrzymaliśmy się tysiąc razy, bo widoki nie pozwalały przejechać obojętnie. Częste zakręty szybko znużyły Szymka i przespał większą część podróży.

 

Informacje praktyczne

 • Przed klasztorem znajduje się duży, bezpłatny parking.
 • Wejście jest bezpłatne, ale można zostawić dowolną ofiarę na potrzeby klasztoru.
 • Osoby w krótkich spodenkach i sukienkach, z odsłoniętymi ramionami, mogą bezpłatnie wypożyczyć długą fioletową szatę, która ukryje „gołe ciało”.
 • W cerkwi nie można nagrywać ani robić zdjęć.

W klasztorze spędziliśmy ok. 1,5 godziny. Wolno spacerowaliśmy po korytarzach i kolejnych salach. Miejsce ma niesamowity klimat, który zmusza do wyciszenia. O historii klasztoru możecie przeczytać w encyklopedii, więc nie będę kopiować informacji  🙂

Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 5Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 6Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 7Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga, Hanna Kozłowska - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 8

 

Byliśmy zaskoczeni, że wstęp do klasztoru jest bezpłatny. Odwiedzając wiele małych kościołów w Europie płaciliśmy po kilka EUR za wstęp, a miejsce z taką historią otwiera swoje drzwi dla wszystkich chętnych. W jednej z puszek zostawiliśmy datek na renowację klasztoru. Jeśli nie muszę, to chętnie płacę 🙂 bo zależy to tylko ode mnie.

Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 9Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 10

 

Najwyższy szczyt – Olimp

„Najwyższy szczyt”  brzmi dumnie, ale to jedynie 1951 m n. p. m. Uznaliśmy, że warto zobaczyć to miejsce. Oczekiwaliśmy wyjątkowych widoków, a spotkało nas małe rozczarowanie.

Olimp znajduje się 45 km od Limassol. Odległość niewielka, więc można odwiedzić to miejsce, jeśli macie ochotę zobaczyć, jak wygląda baza wojskowa w cypryjskim wydaniu. Dojechaliśmy samochodem prawie na szczyt, raptem ok. 2 km od bazy. W lesie znajduje się restauracja (nie jedliśmy, więc nie mogę powiedzieć czy warto) i parking, na którym bezpłatnie można zostawić auto. Dalej już tylko piesza wycieczka. Na szczęście asfaltową drogą. Na nieszczęście pod górę. Warto zabrać bluzę lub sweter, bo w cieniu drzew jest dość chłodno. Wyprawa na szczyt była dość męcząca dla 4 letniego Szymka, ale dał radę! 🙂 Wymyślaliśmy zabawy, chowaliśmy się za wielkimi drzewami, zbieraliśmy szyszki itp.

Za przedostatnim zakrętem zobaczyliśmy wielkie napisy zakazujące fotografowania. Za kolejnym zasieki, drut kolczasty, żołnierzy z bronią, kamery. Doszliśmy do ostatniej bramy, chwilę popatrzeliśmy na piękny krajobraz i szybko zeszliśmy do bezpiecznego poziomu góry. Sam szczyt okazał się… „nieprzyjemny”. Skupiałam się na tym, aby Szymon nie dotknął ogrodzenia, a widok kilku turystów chowających pod bluzami aparaty, nie poprawił mi humoru. Kilkanaście metrów niżej było już miło i mogliśmy się spokojnie wygłupiać.

Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 11Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 12Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 13

 

Trudno mi uwierzyć, że zimą zbocza pokryte są 2 metrową warstwą śniegu, ale tradycyjna nazwa Olimpu to „Chionistra”, czyli masa zimnego śniegu, mówi sama za siebie.

 


Uwaga! Jeśli skorzystasz z tego linku, otrzymasz w prezencie od Airbnb środki na podróże w wysokości 100 zł. Nie tylko na Cypr. Udanego urlopu!


 

Lefkara – stolica koronek

Zwiedzając wychodnią część wyspy zajechaliśmy do ojczyzny koronek, Lefkary. Jest to małe, senne miasteczko, położone 600 m n. p. m m. W wąskich, malowniczych uliczkach, ulokowane są sklepiki z koronkami, warsztaty złotnicze, kawiarenki i sklepiki z pamiątkami.

Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 14Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 15Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 16

 

Przeczytaliśmy, że w 1481 roku Lefkarę odwiedził sam Leonardo da Vinci i kupił koronki na ołtarz katedry w Mediolanie. Może to prawda, a może tylko legenda, podtrzymująca opinię najlepszych koronek. Na dowód wyjątkowości tradycyjnych metod koronkarskich, przemawia fakt, że w 2009 roku wpisano je na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Dla nas było to miłe popołudnie w spokojnym, uroczym miasteczku. Wypiliśmy kawę, spacerowaliśmy, a Szymek kupił ozdobnego żuka w drewnianym pudełku.

Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 17Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 18Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 19

 

Klasztor Stavrovouni

W związku z tym, że klasztor Stavrovouni jest jedynym na Cyprze, do którego wstęp mają tylko mężczyźni, widziałam go jedynie z zewnątrz. Było warto. Widoki są nieziemskie i przy dobrej widoczności można zobaczyć ogromną turecką flagę rozpostartą na zboczu góry w północnej części wyspy. Zresztą, wojna na flagi pomiędzy częścią grecką a turecką trwa do dziś.  Budowę klasztoru rozpoczęto w IV w., a najważniejszym zabytkiem jest srebrny relikwiarz z kawałkiem Świętego Krzyża.

Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 20Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 21Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 22Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 23Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 24

 

Klasztor znajduje się 40 km od Larnaki i prowadzi do niego kręta, malownicza droga. Po drodze zobaczycie kilka baz wojskowych, o których informują tablice „zakaz fotografowania”.  Przed urlopem słyszeliśmy, że warto poważnie traktować tamtejsze zakazy, bo wojsko potrafi rekwirować aparaty fotograficzne. Na trasie do klasztoru minęliśmy trzy obiekty wojskowe i muszę przyznać, że widok żołnierzy z bronią, wartowni, murów, drutów kolczastych, robił na mnie ogromne wrażenie. Cypr zwiedzanie to ciągle jedna z niewielu stref na świecie z tlącym się konfliktem. Należy o tym pamiętać.

Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 25

 

Pyrga

Jadąc do klasztoru Stavrovouni warto zatrzymać się na chwilę w malutkim miasteczku, a właściwie wiosce,  Pyrga. Zobaczyliśmy jak wygląda życie prawdziwych Cypryjczyków, z dala od turystycznych kurortów. Małe domki, urocze ogródki, rozwalone płoty, śmieci w zaułkach, dzieciaki biegające między ulicami. Cisza…

Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady - haart.pl blog diy zrób to sam 26

 

Przygotowałam mapę pokazującą opisane miejscowości. Bazę wypadową ustaliłam w Limassol i jak widzicie cała trasa wynosi jedynie 159 km. Warto podzielić zwiedzanie na kilka etapów. Wschodnią część wyspy (klasztor Stavrovouni i Lefkarę) zwiedzaliśmy kilka dni po przylocie, a góry Troodos (klasztor Kykkos i Olimp) w drugim tygodniu urlopu. Po plażowaniu taki wypad w góry były miłą odmianą.

Cypr zwiedzanie - góry Troodos, Olimp, Lefkara, Kykkos, Pyrga - porady, mapa - haart.pl blog diy zrób to sam 27

źródło: mapy.google.pl

Obejrzyj film z tej części naszego wyjazdu na Cypr (You Tube):

 

Cypr zwiedzanie – podsumowanie

Góry Troddos są piękne. Zachęcam do wynajęcia samochodu i zwiedzania małych, spokojnych, górskich miasteczek. Tam wszystko wygląda inaczej.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, zachęcam do komentowania. Na blogu pojawiło się już kilka wpisów poświęconych Cyprowi. Opisałam nasze doświadczenia związane z wynajęciem mieszkania, samochodu, podsumowałam koszty samodzielnego wyżywienia przez dwa tygodnie, opisałam część zabytków i wybrałam 7 ciekawostek o Cyprze.  Dajcie znać jakich informacji szukacie, co jeszcze chcielibyście zobaczyć na HAART.

 

 

3 3 głosów
Oceń wpis:

Zobacz także...

guest
20 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Maja
Maja
4 lat

Hej. Czytam z zaciekawieniem relację dotyczącą Cypru, ponieważ wybieram się z moimi chłopakami [dorosły i 4latek] pod koniec maja. Lecimy na “własną rękę” do Pafos. Raczej samochodu nie będziemy wypożyczać, pozostaje nam komunikacja miejska. Orientujesz się czy w niedalekim zasięgu… Czytaj więcej »

Patrycja
4 lat

Piękne widoki. Akurat coś dla mnie 🙂

Weronika
Weronika
4 lat

Haniu, doradz prosze czy z 10 miesieczna Córeczką radzisz leciec na Cypr czy Gran Canarie?lubimy aktywnie spedzac czas ale tez chcemy wypocząć. Planujemy wynajac auto.Mam tez pyt.o mieszkanie Wasze na cyprze -to byl staly pobyt i stamtad jezdziliscie?czy zmienialiscie lokum?czy… Czytaj więcej »

Weronika
Weronika
4 lat
Odpowiedz  Weronika

Przepraszam za dwa wpisy- myslalam ze pierwszy sie nie opublikowal.

Weronika
Weronika
4 lat

Cześć! Po pierwsze gratuluję bloga – świetnie się go czyta. Wybieramy się z 10 miesięczną Córcią na wakacje. Rozważamy Sycylię, Cypr oraz Gran Canarię/Fuertę – z doświadczenia podróży z Dzieckiem co polecasz Haniu?Chcielibyśmy wynająć auto i pozwiedzać trochę. Planujemy wyjazd… Czytaj więcej »

Weronika
Weronika
4 lat
Odpowiedz  HAART

Bardzo dziekuje za pomoc! pozdrawiam

Aga
Aga
4 lat

Wygląda zachęcająco, piękne zdjęcia 🙂

Bookendorfina Izabela Pycio

Przepiękne zdjęcia, uwielbiam takie podróżnicze relacje do filiżanki kawy, zwięźle, ciekawie i z pasją. Wspaniała podróż. 🙂

Agnieszka
4 lat

Myślałam, że jest tylko jeden Olimp:)
Jeśli polecę kiedyś na Cypr chętnie skorzystam z Twoich rad – uwielbiam zbaczać z utartych ścieżek i zwiedzać “na własną rękę”.

Patrycja
3 lat

Zawsze chciałam się wybrać na olimp 🙂

Martynosia
3 lat

Cypr jest na mojej liscie miejsc do odwiedzenia juz od dawna, a po Twoim wpisie juz chyba wiem gdzie pojade w przyszlym roku na wakacje 🙂

Zołza z kitką.

Nigdy na Cyprze nie byłam. Jednak mój brat co roku spędza tam przynajmniej 1,5 miesiąca – z wykształcenia jest archeologiem i jeździ tam na wykopy 😉

karkapisarka
3 lat

Ależ wyczerpujący wpis… Marzę o Cyprze już od jakiegoś czasu

Kasiek
3 lat

To miejsce jest stworzone dla mnie, zainspirowałaś mnie!!

martan_12
martan_12
2 lat

Ale pięknie :* może kiedyś mi się udaj pojechać na Cypr na wakacje 🙂

Aby strona działała prawidłowo, w celu analizy ruchu oraz korzystania z narzędzi marketingowych wykorzystywane są pliki cookies. OK, rozumiem. Więcej...

20
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x
()
x

haart hanna kozłowska facebook popup

Zostań ze mną na dłużej i obserwuj HAART na Facebook'u. Bądź na bieżąco, komentuj i dziel się swoimi pomysłami w grupie Pokaż co potrafisz DIY z HAART.

Dołącz do ponad 15 000 fanów!