Strona główna » Rzeżucha w skorupkach

Rzeżucha w skorupkach

by HAART
Rzeżucha w skorupkach jajek na świeta

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a w mojej skrzynce pojawiają się pytania o wielkanocne dekoracje. Zajrzyj do wpisów Stroik wielkanocny oraz Stroik z bukszpanem, w których pokazuję proste pomysły na piękne stroiki. Potem sprawdź co powinno się znaleźć w koszyku wielkanocnym i poznaj naturalne sposoby malowania jajek. Tyle pomysłów z przeszłości, a teraz najnowszy temat. Rzeżucha w skorupkach.

Rzeżucha

To cudowny „wynalazek” i  nie mogę się nadziwić, że gości w naszych domach tylko w okolicach Wielkanocy. Ma dużo witamin i sporą ilość wapnia, przyśpiesza przemianę materii i zachwyca optymistyczną zielenią. Dlaczego nie wykorzystujemy jej przez cały rok? Wydaje mi się, że mamy skojarzenia z długim procesem kiełkowania, wyolbrzymioną wizją opiekowania się roślinkami i nie zawsze cudownym zapachem. Tymczasem to mity.

Jak uprawiać rzeżuchę?

Przygotuj ligninę lub gazę, nasiona rzeżuchy i płytkie naczynie (np. spodek do filiżanki, płaską miseczkę lub talerzyk). Ligninę ułóż w naczyniu i obficie spryskaj wodą. Połóż nasionka na górze i ustaw w nasłonecznionym miejscu. Ważne, aby wybrane miejsce było ciepłe (temperatura pokojowa). Dwa razy dziennie spryskuj nasionka i czekaj na pierwsze efekty. Po 2-3 dniach zobaczysz pierwsze listki, a po tygodniu możesz wykorzystać rzeżuchę do dekoracji wielkanocnych potraw i  stroików.

Jeśli nie masz czasu na kiełkowanie kup gotowe roślinki. W okresie Wielkanocy w wielu sklepach znajdziesz niewielki pudełka z rzeżuchą . Właśnie taką wersję rzeżuchy wykorzystałam do przygotowania dekoracji pod nazwą „rzeżucha w skorupkach”.

Rzeżucha w skorupkach

W tym roku przygotowałam minimalistyczna dekorację z rzeżuchą w roli głównej. Wykorzystałam skorupki i wytłoczkę po jajkach. Możesz dodać do tego pomysłu kolorowe pisanki lub żywe kwiaty, aby ożywiły pomysł. Na wytłoczkę można przykleić kolorowy papier lub pomalować całość farba akrylową. Moja wersja jest bardzo prosta i mam nadzieję, że znajdzie swoich amatorów.

Rzeżucha w skorupkach – materiały

  • pudełko rzeżuchy z ziemią;
  • 5 jaj;
  • 5 połówek skorupek po jajkach;
  • wytłoczka po jajkach;
  • piórka;
Rzeżucha w skorupkach jajek na Wielkanoc

Rzeżucha w skorupkach, krok po kroku

  • 5 jaj ugotuj na twardo. Wybierz jajka w różnych kolorach, od zupełnie białych, przez kremowe, do ciemnych.
  • Przygotowując jajecznicę lub omlet delikatnie rozbijaj jajka i zostaw 5 połówek skorupek. Umyj je dokładnie i zostaw do wyschnięcia.
  • Do każdej połówki skorupki włóż kępkę rzeżuchy z ziemią. Jeśli masz rzeżuchę wyhodowana samodzielnie, włóż ją razem z mokrą ligniną.
  • Skorupki z rzeżuchą ułóż w wytłoczce po jajkach tak, aby stanowiły prostą linię zieleni. Przed nimi ułóż jajka ugotowane na twardo, od najciemniejszego do najjaśniejszego.
  • Na tym możesz zakończyć działanie lub pobawić się dodatkami. Możesz dodać gałązkę bukszpanu lub białe piórka. U mnie zostanie minimalistyczna wersja, bo na wielkanocnym stole znajdzie się wiele innych kolorowych dekoracji.
jak posadzić rzeżuchę w skorupce po jajku
rzeżucha w skorupkach jajek w pojemniku tekturowym na wielkanoc
wielkanocna ozdoba rzeżucha i jajka
pisanki na wielkanoc diy decoupage rzeżucha w skorupkach jajek

Inne propozycje wielkanocnych dekoracji

Rzeżuchę w skorupce możesz ustawić w obrączkę do serwetek.

stroik wielkanocny ze skorupek po jajkach diy

Pisanki, pisanki, pisanki. Jest wiele metod dekoracji i kilka z nich pokazywałam na blogu. Polecam pisanki decoupage.

pisanki decoupage diy

Jakie masz pomysły na wielkanocne dekoracje? Co myślisz o mojej minimalistycznej wersji?

5 1 głos
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

15 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jola (Pixel Kolor)
Jola (Pixel Kolor)
6 lat

Dla mnie super pomysł. Trochę zmienię swoje dekoracje i zamiast trawy z krepy dorzucę rzeżuchę. 🙂

Ann
Ann
6 lat

Piękne pisanki 🙂 a i dla rzeżuchy postaram się znaleźć jakieś miejsce w domu 🙂

Magda
Magda
6 lat

Rzeżucha obowiązkowo! W takiej formie jeszcze jej nie uprawiałam, ale muszę koniecznie spróbować, bo wygląda naprawdę ciekawie 😉

Bea
6 lat

Och a u mnie w tym roku jeszcze ani trochę rzeżuchy nie ma…

Kaśka
6 lat

Rzeżucha to jeden z symboli Wielkiejnocy dla mnie, więc nie może jej zabraknąć na stole, a pomysł na bio doniczki jest świetny, na pewno wykorzystam 😉

karolina
karolina
6 lat

To wygląda cudownie! Proste, a cieszy oko

luk.jasinski
luk.jasinski
6 lat

Co mi przypomina, że całe lata rzeżuchy nie jadłem:)

Holly
6 lat

Nie znam żadnej z tych dziewczyn. dzięki za polecenia.

15
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x