Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a w mojej skrzynce pojawiają się pytania o wielkanocne dekoracje. Zajrzyj do wpisów Stroik wielkanocny oraz Stroik z bukszpanem, w których pokazuję proste pomysły na piękne stroiki. Potem sprawdź co powinno się znaleźć w koszyku wielkanocnym i poznaj naturalne sposoby malowania jajek. Tyle pomysłów z przeszłości, a teraz najnowszy temat. Rzeżucha w skorupkach.
Rzeżucha
To cudowny „wynalazek” i nie mogę się nadziwić, że gości w naszych domach tylko w okolicach Wielkanocy. Ma dużo witamin i sporą ilość wapnia, przyśpiesza przemianę materii i zachwyca optymistyczną zielenią. Dlaczego nie wykorzystujemy jej przez cały rok? Wydaje mi się, że mamy skojarzenia z długim procesem kiełkowania, wyolbrzymioną wizją opiekowania się roślinkami i nie zawsze cudownym zapachem. Tymczasem to mity.
Jak uprawiać rzeżuchę?
Przygotuj ligninę lub gazę, nasiona rzeżuchy i płytkie naczynie (np. spodek do filiżanki, płaską miseczkę lub talerzyk). Ligninę ułóż w naczyniu i obficie spryskaj wodą. Połóż nasionka na górze i ustaw w nasłonecznionym miejscu. Ważne, aby wybrane miejsce było ciepłe (temperatura pokojowa). Dwa razy dziennie spryskuj nasionka i czekaj na pierwsze efekty. Po 2-3 dniach zobaczysz pierwsze listki, a po tygodniu możesz wykorzystać rzeżuchę do dekoracji wielkanocnych potraw i stroików.
Jeśli nie masz czasu na kiełkowanie kup gotowe roślinki. W okresie Wielkanocy w wielu sklepach znajdziesz niewielki pudełka z rzeżuchą . Właśnie taką wersję rzeżuchy wykorzystałam do przygotowania dekoracji pod nazwą „rzeżucha w skorupkach”.
Rzeżucha w skorupkach
W tym roku przygotowałam minimalistyczna dekorację z rzeżuchą w roli głównej. Wykorzystałam skorupki i wytłoczkę po jajkach. Możesz dodać do tego pomysłu kolorowe pisanki lub żywe kwiaty, aby ożywiły pomysł. Na wytłoczkę można przykleić kolorowy papier lub pomalować całość farba akrylową. Moja wersja jest bardzo prosta i mam nadzieję, że znajdzie swoich amatorów.
Rzeżucha w skorupkach – materiały
- pudełko rzeżuchy z ziemią;
- 5 jaj;
- 5 połówek skorupek po jajkach;
- wytłoczka po jajkach;
- piórka;
Rzeżucha w skorupkach, krok po kroku
- 5 jaj ugotuj na twardo. Wybierz jajka w różnych kolorach, od zupełnie białych, przez kremowe, do ciemnych.
- Przygotowując jajecznicę lub omlet delikatnie rozbijaj jajka i zostaw 5 połówek skorupek. Umyj je dokładnie i zostaw do wyschnięcia.
- Do każdej połówki skorupki włóż kępkę rzeżuchy z ziemią. Jeśli masz rzeżuchę wyhodowana samodzielnie, włóż ją razem z mokrą ligniną.
- Skorupki z rzeżuchą ułóż w wytłoczce po jajkach tak, aby stanowiły prostą linię zieleni. Przed nimi ułóż jajka ugotowane na twardo, od najciemniejszego do najjaśniejszego.
- Na tym możesz zakończyć działanie lub pobawić się dodatkami. Możesz dodać gałązkę bukszpanu lub białe piórka. U mnie zostanie minimalistyczna wersja, bo na wielkanocnym stole znajdzie się wiele innych kolorowych dekoracji.
Inne propozycje wielkanocnych dekoracji
Rzeżuchę w skorupce możesz ustawić w obrączkę do serwetek.
Pisanki, pisanki, pisanki. Jest wiele metod dekoracji i kilka z nich pokazywałam na blogu. Polecam pisanki decoupage.
Jakie masz pomysły na wielkanocne dekoracje? Co myślisz o mojej minimalistycznej wersji?
Dla mnie super pomysł. Trochę zmienię swoje dekoracje i zamiast trawy z krepy dorzucę rzeżuchę. 🙂
Świetnie. Bardzo się cieszę 🙂
Piękne pisanki 🙂 a i dla rzeżuchy postaram się znaleźć jakieś miejsce w domu 🙂
Super, bardzo się cieszę 🙂
Rzeżucha obowiązkowo! W takiej formie jeszcze jej nie uprawiałam, ale muszę koniecznie spróbować, bo wygląda naprawdę ciekawie 😉
Dziękuję 🙂
Och a u mnie w tym roku jeszcze ani trochę rzeżuchy nie ma…
Widziałam w Lidlu gotowe opakowania w dobrej cenie (chyba 2-3 zł).
Rzeżucha to jeden z symboli Wielkiejnocy dla mnie, więc nie może jej zabraknąć na stole, a pomysł na bio doniczki jest świetny, na pewno wykorzystam 😉
Bardzo się cieszę 🙂 Super!
To wygląda cudownie! Proste, a cieszy oko
Dziękuję 🙂
Co mi przypomina, że całe lata rzeżuchy nie jadłem:)
Ha ha ha, smacznego 🙂
Nie znam żadnej z tych dziewczyn. dzięki za polecenia.