Bukiet w ramce to piękny i niezwykły pomysł. Możesz go postawić, położyć, a nawet powiesić. W końcu to ramka na zdjęcia, tylko w nowej odsłonie. Dzięki gąbce florystycznej kwiaty długo zachowają świeżość, a później wystarczy zmienić kwiaty i cieszyć się nową kompozycję. Zobacz jakie to proste!
Za kilka dni będziemy świętować Dzień Mamy, a bukiet w ramce to oryginalny prezent, który zachwyci z kilku powodów. Po pierwsze to kwiaty i wszyscy je kochają. Po drugie to nieszablonowy bukiet, więc plus za kreatywność. Po trzecie bukiet wykonasz samodzielnie, a nic tak nie cieszy jak ręcznie wykonane prezenty.
Skąd ten pomysł?
Do przygotowania bukietu w ramce zainspirowała mnie książka Joanny Szarańskiej „Wieczory na Miodowej 3”. To nowość, bo ukazała się 19 maja, a ja pochłaniam ją każdego wieczoru. Jest częścią serii, ale każdy tom opowiada niezależną historię. W „Porankach na Miodowej 1” poznajemy właścicielkę księgarni, w „Popołudniach na Miodowej 2” Klarę pracującą w piekarni, a w „Wieczorach na Miodowej 3” Justynę prowadzącą kwiaciarnię.
Autorka przeniosła mnie do świata Justyny, pełnego wspomnień z dzieciństwa na wsi, zapachów chleba, kolorowych łąk i domu babci. Jak się domyślasz, ten klimat jest mi szczególnie bliski. Po wielu latach szukania swojego miejsca, bohaterka otworzyła kwiaciarnię na Miodowej. Znalazła spokój i bezpieczeństwo, choć szybko okazało się, że musi się zmierzyć z trudną przeszłością i własnymi ograniczeniami. Nie zdradzę jak potoczyła się historia, ale zapewniam, że znajdziesz w niej wątek kryminalny, miłosny i dużo ciepła.
Czytając „Wieczory na Miodowej 3” zdałam sobie sprawę, że nie pokazywałam jeszcze kwiatowych DIY. Powiedzmy, że to ukłon w stronę głównej bohaterki i jej pracy. Zainspirowała mnie!
Potrzebne materiały
- ramka na zdjęcia
- gąbka florystyczna
- przezroczysta folia
- żywe kwiaty
- sekator
- nóż
- taśma klejąca
Jakie kwiaty wybrać?
W moim bukiecie umieściłam klasyczne róże, zielone santini, gipsówkę i liście ostrokrzewu. Oczywiście można wybrać inne kwiaty, ale najlepiej unikać delikatnych jak np. frezje. Sprawdzą się goździki, a nawet eustomy, bo choć wydają się delikatne i ulotne, to są bardzo wytrzymałe.
Gdzie kupić gąbkę florystyczną?
Gąbkę oczywiście kupicie w kwiaciarniach, ale tańszą wersję znajdziecie w sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych. Moja kosztowała 4,5 zł, a wykorzystałam tylko mały kawałek, więc zostało mi sporo na przyszłość. Szukajcie zielonych gąbek florystycznych, które można moczyć. W sprzedaży możecie spotkać również szare, przeznaczone do suchych kompozycji.
Jaką folię wykorzystać?
Właściwie każdy rodzaj jest odpowiedni. Możesz użyć profesjonalnej folii, z której korzystają floryści, ale sprawdzi się również koszulka na dokumenty lub przezroczysta reklamówka.
Jaką ramkę wybrać?
Ramkę od mokrej gąbki będzie oddzielać folia, więc teoretycznie materiał ramki nie ma znaczenia. Biała ramka, którą widzisz na zdjęciach jest pokryta laminatem i pojedyncze krople jej nie zaszkodzą. Ramki z tworzywa sztucznego będą jeszcze lepsze. Jeśli chodzi o wymiar to moja ma 15 x 20 cm. Im większa ramka, tym większa kompozycja.
Bukiet w ramce, krok po kroku
Zaczynamy od przycięcia kwiatów. Wszystkie łodygi trzeba przyciąć pod kątem, bo takie cięcie zwiększa możliwość pobierania wody, a tym samym wpływa na dłuższą świeżość kwiatów. Przygotowując materiały przycięłam kwiaty do wysokości ok. 5-7 cm, na prosto, a tuż przed wbijaniem w gąbkę przycinałam pod kątem na odpowiednią wysokość, dopasowaną do miejsca.
Gąbkę przycinamy mniej więcej do formatu ramki. Właściwie powinna być nieco mniejsza niż ramka (ok. 1cm na wysokości i szerokości). Moczymy w wodzie i układamy na folii, a następnie wkładamy w ramkę od dołu.
Ramkę zamykamy z tyłu kartonową podkładką i przyklejamy taśmą. Można użyć dekoracyjnej taśmy lub tak jak ja, przezroczystej.
Ramkę przekręcamy na drugą stronę i odcinamy nadmiar wystającej folii. Gąbka powinna się dobrze trzymać, bo po ułożeniu kwiatów będzie bazą całej konstrukcji. Nie przejmuj się widoczną folią lub nierówną powierzchnią, bo kwiaty skutecznie to zasłonią.
Zobacz film DIY
Czas na układanie kwiatów. Na rogach wbij gałązki ostrokrzewu, a na środku trzy róże. Dokoła umieść zielone kulki santini i uzupełnij delikatną gipsówką. Na koniec wolne miejsca wypełnij liśćmi ostrokrzewu i gotowe! Tyle teorii, a teraz praktyka 🙂 Zobacz niżej zamieszczony film, a jeśli masz ochotę na większą dawkę filmowych inspiracji, wejdź na mój kanał YouTube.
Ramkę z kwiatami możesz postawić, położyć lub powiesić. Gąbka skutecznie trzyma kwiaty i zapewnia im odpowiednią ilość wody. Trzeba pamiętać o codziennym podlewaniu, a długo będą cieszyć oko.
Bukiet w ramce zdążysz przygotować na Dzień Mamy, bo wykonanie zajmuje dosłownie kilkanaście minut. Pomysł możesz wykorzystać też na inne okazje: urodziny, rocznice, a nawet przyjęcia i wesela. W moim domu zagości na dłużej! Daj znać czy też Ci się podoba, a jeśli go powtórzysz, napisz do mnie lub oznacz @haartblog pod zdjęciem. Chętnie zobaczę i skomentuję.
Dobrej zabawy!
Wpis powstał przy współpracy z Wydawnictwem CZWARTA STRONA
Świetny pomysł. Nie widziałam takiego rozwiazania. Zawsze w wazonach,
Cieszę się, że Cię zaskoczyłam 🙂
Czy kwiaty długo postoją?
Tak jak w tradycyjnym wazonie 🙂 U mnie stoją już 6 dzień i dopiero róże oraz pojedyncze liście ostrokrzewu straciły swoją świeżość.
Santini to chryzantemy?
Tak, to odmiana chryzantemy. Bardzo je lubię 🙂
Przeczytałam 1 i 2 czesc i zamierzam kupic 3 🙂