Strona główna » Herbaciarka decoupage

Herbaciarka decoupage

by HAART
herbaciarka decoupage

Herbaciarkę decoupage wykonałam kilka miesięcy temu i zastanawiałam się czy pokazywać tą instrukcję. O decoupage powstało już sporo wpisów, więc rozterki były uzasadnione. Zapytałam na Instagramie czy chcecie wpis z instrukcją krok po kroku i potwierdziliście, że inspiracji nigdy za wiele. Wpisy powstają dla Was, więc zapraszam na DIY herbaciarka decoupage.

Pokażę prosty sposób na dekorację drewnianej skrzyni z przegródkami. To może być herbaciarka, ale również pudełko na biżuterię czy inne drobiazgi. Wykorzystam metodę decoupage, która polega na przenoszeniu wzorów ze zwykłych serwetek na drewniane powierzchnie. Oczywiście decoupage można wykonać również na innych powierzchniach, ale o tym innym razem. Dzisiaj pomysł na drewnianą herbaciarkę.  

herbaciarka decoupage

Jakich materiałów potrzebujemy?

  • skrzynia z przegródkami
  • farba akrylowa zielona i biała
  • klej do decoupage i pędzelek
  • serwetki
  • nożyczki
  • papier ścierny
  • gąbka

Przede wszystkim potrzebujemy drewnianej skrzyni z przegródkami. Moja kosztowała 17 zł i ma wymiary 17×17 cm. Potrzebujemy również farbę akrylową: białą i zieloną. Tubka 100 ml kosztuje ok. 7 zł i znajdziesz je w sklepach dla plastyków, księgarniach, sklepach wielobranżowych.

Do przyklejania wykorzystałam klej do decoupage 2w1 czyli klej, który jednocześnie jest lakierem. Na rynku jest bardzo dużo produktów do samego przyklejania jak i lakierowania, ale jeśli zaczynacie swoją przygodę z decoupage, to warto zainwestować właśnie w taki produkt 2w1.

Czas na serwetki. Bardzo często pytacie czy to jakiś specjalny produkt, dopasowany do tej techniki. Nie, to zwykłe, standardowe serwetki, które kupicie w każdym sklepie. Różnią się formatem i nadrukiem, ale ogólnie można powiedzieć, że są bardzo podobne.

Do pracy potrzebujemy również nożyczki, pędzelek, papier ścierny oraz małą gąbkę, którą wykonamy cieniowanie.

Herbaciarka decoupage, krok po kroku

Zaczynamy od malowania skrzyni białą farbą akrylową. Farba jest wodorozcieńczalna i łatwo się rozprowadza. Możemy pomalować całą skrzynię lub tylko wybrane elementy, na których umieścimy serwetkę. Biały podkład jest bardzo ważny, bo wzory wycięte z serwetek nie będą widoczne na ciemnym tle.

malowanie drewnianej skrzynki

Dół skrzyni malujemy zieloną farbą akrylową. Na białym podkładzie farba będzie dobrze widoczna i właściwie wystarczy jedna warstwa. Oczywiście można wybrać inny kolor lub na surowe drewno położyć wosk barwiący, lakierobejce lub inny produkt do dekoracji drewna.  

Jeśli zdecydujecie się na farbę, to kolejnym etapem jest cieniowanie. Niewielką ilość białej farby nakładamy na gąbkę i delikatnie przykładamy do krawędzi skrzyni. Przesuwamy co kilka milimetrów i lekko przyciskamy. Tapowanie, bo tak nazywa się ta technika, wykonujemy na górnej części skrzyni. Przechodząc niżej, zmniejszamy ilość farby na gąbce i w ten sposób powstaje delikatne cieniowanie. 

cieniowanie ombre
Przyklejanie serwetek

Całą skrzynie przecieramy papierem ściernym, aby wygładzić powierzchnię i przechodzimy do wycinania serwetek. Wycinamy kwiaty, liście, małe i większe elementy. Najlepiej wybrać wzór na białym tle, bo ułatwi to wycinanie. Jeśli wytniemy nieprecyzyjnie, zostawimy małą obwódkę wokół wzorów, to po przyklejeniu na białą skrzynię niedoskonałości znikną.

serwetki na skrzyni

Wycięte elementy układamy na skrzyni. Każdy wycięty fragment musimy rozwarstwić. Serwetki składają się z trzech warstw, a nas interesuje tylko górna, z nadrukiem. Najlepiej wybrać jeden dominujący wzór np. filiżankę i uzupełnić mniejszymi np. kwiatami.  Skrzynię smarujemy cienką warstwą kleju i układamy na niej wycięty fragment serwetki. Następnie, pędzlem z niewielką ilością kleju, wygładzamy powierzchnię usuwając pęcherzyki powietrza i zagniecenia. Trzeba to robić delikatnie i pamiętać o tym, aby pędzel nie był suchy.  Większość osób nakłada klej szerokim płaskim pędzlem, ale ja lubię to robić mniejszym. Wykonuję więcej ruchów, ale mam poczucie kontroli. Musisz sprawdzić, jaki będzie ci pasować.

Największym zagrożeniem w trakcie przyklejania są zmarszczki i zakładki. Dlatego lepiej zaczynać od małych wzorów, a po kilku próbach przejść do większych. Serwetka może się również porwać. Zazwyczaj wynika to z za dużej ilości kleju i zbyt częstego przecierania pędzlem.

skrzynia decoupage

Po przyklejeniu podstawowych elementów uzupełniamy kompozycję małymi listkami i kwiatkami. Mogą nachodzić na siebie, a nawet wystawać na boki. Zachęcam do łączenia wzorów z różnych serwetek, bo w ten sposób powstaje niepowtarzalna forma.

Przyklejony wzór możesz dodatkowo ozdobić farbą akrylową. Często akcentuję pojedyncze kwiatki lub listki odrobiną farby i efekt jest naprawdę świetny.

Lakierowanie

Ostatnim etapem jest lakierowanie całości. Nakładamy cienką warstwę lakieru i czekamy aż wyschnie. Nakładamy kolejną i znów czekamy. Po dwóch, trzech warstwach przecieramy całość papierem ściernym i kładziemy ostatnią warstwę lakieru.

Herbaciarka gotowa!

lakierowanie herbaciarki decoupage
decoupage na drewnie
5 1 głos
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Aleksandra
Aleksandra
1 rok

Bardzo ładnie to wyszło

2
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x