Strona główna » Bezpłatne atrakcje Nowego Jorku

Bezpłatne atrakcje Nowego Jorku

by Bartek
bezpłatne atrakcje Nowego Jorku

Czy wiecie, że Nowy Jork można poczuć nie wydając ani grosza na atrakcje w tej metropolii? Przyjęło się, że to bardzo droga destynacja (prawda), do której nie warto lecieć bez worka pieniędzy. Cóż, spróbujmy zadać kłam obiegowym opiniom i udowodnić, że turystyka wielkomiejska w wydaniu amerykańskim niekoniecznie musi oznaczać bankructwo. Metropolia ma tak dużo do zaoferowania, że warto przeanalizować (prawie) bezpłatne atrakcje Nowego Jorku, które potrafią zaoszczędzić mnóstwo wydatków. Oto nasz pomysł na udaną podróż do Nowego Jorku, która nie zrujnuje portfela.

Bezpłatne atrakcje Nowego Jorku
Katedra świętego Patryka i Fifth Avenue
Lodowisko Nowy Jork
Słynne lodowisko przy Rockefeller Center w Nowym Jorku
wall street
Byk z Wall Street
posąg Atlas w NY
Fifth Avenue i posąg Atlas
Budynek ONZ w Nowym Jorku
Siedziba ONZ w Nowym Jorku
Washington Square Park
Washington Square Park

Bezpłatne atrakcje Nowego Jorku

Nowy Jork chodził za nami od dawna. Tak naprawdę sporo czasu spędził w nim Pan HAART ponad 20 lat temu, dla którego była to także podróż sentymentalna. Zarówno wtedy jak i teraz metropolia nie należała do najtańszych i tego obawialiśmy się najbardziej. Łaknęliśmy wszystkiego, co Nowy Jork miał do zaoferowania, ale szczerze obawialiśmy się o budżet wyjazdu. Niepotrzebnie, ponieważ także w tym przypadku strach okazał się mieć wielkie oczy. Wystarczyło trochę głębiej poszukać, wysilić szare komórki i dobrze zaplanować grafik pobytu, aby w mieście wydać na wejściówki do atrakcji… 3 USD za 3 osoby!

Muzeum Guggenheima

W prawie każdą sobotę muzeum oferuje wejściówki pozwalające na bezpośrednie obcowanie ze sztuką nowoczesną w centrum Manhattanu. Sam budynek jest z architektonicznego punktu widzenia ewenementem w miejskim krajobrazie i przypomina zwiniętą wstęgę. W środku z kolei jest prawie pozbawiony schodów, dostarczając nieziemskich doświadczeń, nie tylko związanych ze sztuką. Czy warto stanąć w długiej kolejce? Oczywiście! Zwiedzający są wpuszczani grupami i przechodzą kontrolę bagażu, ale cały proces jest naprawdę szybki i dobrze zorganizowany. Zostaniemy skierowani do kas, gdzie obowiązuje minimalna cena wejściówki w wysokości 1 USD (możemy oczywiście zapłacić więcej). Nawet dla osób będących na bakier ze sztuką to świetne doświadczenie, na które należy przeznaczyć co najmniej 2 godziny. To jedyne „płatne” wejście w całym zestawieniu 🙂

Guggenheim Muzeum Nowy Jork
 • Kiedy: sobota, 18:00 – 20:00
 • Cena: 1 USD (normalnie 25 USD)
 • Rezerwacja: wymagana online na stronie muzeum
 • Szczegóły: The Guggenheim Museum

USS Intrepid

Całkowicie bezpłatne atrakcje Nowego Jorku to w określone dni także pływające muzeum przekształcone z lotniskowca. USS Intrepid pozwala niemal dotknąć eksponatów przesiąkniętych historią, choć sam ma już kilka dobrych lat (wodowanie w 1943 r.). Od myśliwców i helikopterów z czasów wojny w Wietnamie po prom kosmiczny – technologiczna podróż w czasie. Dodatkowo, jest tu także zacumowany jedyny okręt podwodny USA udostępniony do zwiedzania. Można nie być fanem zabawek dla dużych chłopców, ale tu po prostu warto spędzić 2-3 godziny, choćby dla świetnej panoramy NY i rzeki Hudson z górnego pokładu.

USS Intrepid Nowy Jork
USS Intrepid NY
USS Intrepid NY
USS Intrepid Nowy Jork

Podczas „darmowych piątków” muzeum organizuje dodatkowe eventy w postaci projekcji filmów o tematyce popularno-naukowej czy też obserwacje gwiazd profesjonalnymi teleskopami. Wszystko w imię popularyzacji nauki wśród (głównie) młodzieży. Jeśli jednak grafik nie pozwala na odwiedzenie Intrepid bezpłatnie warto rozważyć zakup jednej z NY Pass (w naszym wypadku były to wejściówki do 2 atrakcji z Go City). Wówczas jednostkowa cena biletu będzie zauważalnie niższa.

 • Kiedy: wybrane piątki od kwietnia do września (najczęściej 1x w miesiącu) po 17:00
 • Cena: bezpłatnie (normalnie 36 USD)
 • Rezerwacja: brak
 • Szczegóły: Intrepid Free Fridays

High Line

A gdyby tak zbudować kładkę ponad ulicami zatłoczonej metropolii? A może zamiast ją budować po prostu przekształcić stare tory metra w zmodernizowane, pełne zieleni deptaki? Tak powstało High Line, ciągnące się od Whitney Museum na południu aż po Hudson Yards na północy, mniej więcej wzdłuż 10 Alei. Spacerując wysoko ponad miejskim zgiełkiem mamy okazję podziwiać Nowy Jork z naprawdę niezwykłej perspektywy i dotrzeć do np. Little Island, Chelsea Market czy Vessel.

Atrakcja jest stosunkowo nowa, ale dobrze przemyślana i zaprojektowana. Tak naprawdę to rozciągnięty ogród (prawie) botaniczny z mnogością krzewów drzew i kwiatów tworzących unikalny mikroświat pośród betonowo-szklanej dżungli. Z pewnością dostarczy mnóstwo unikalnych okazji do zrobienia wyjątkowych zdjęć przemieszczając się między drapaczami chmur. Warto na dłużej zatrzymać się na wysokości 17 St., gdzie urządzono taras widokowy.

Nowy Jork High Line
High Line bezpłatne atrakcje Nowego Jorku
High Line w Nowym Jorku
High Line Nowy Jork
 • Kiedy: 07:00 – 22:00
 • Cena: bezpłatnie
 • Rezerwacja: brak
 • Szczegóły: The High Line
haart banner 100 zł airbnb

Little Island

Dysponując dużymi pieniędzmi pewne rzeczy wydają się łatwiejsze. Tak było ze sztuczną wysepką (eng. Little Island), której budowa została sfinansowana ze środków prywatnej fundacji. Mówimy o bagatela ok. 250 mln USD. Publicznie dostępny park został oddany do użytku w 2021 roku, w miejscu zniszczonego przez huragan Sandy molo 54 na rzece Hudson.

To naprawdę świetnie zaprojektowane 2 hektary na filarach wbitych w dno rzeki, gdzie każdego dnia można trafić na inną atrakcję. Przestrzeń łączy w sobie to co najlepsze w parku, amfiteatrze, ogrodzie ziołowym i botanicznym. Wydawać by się mogło, że nie da się wymyśleć idei miejskiej przestrzeni zielonej na nowo, ale tutaj to się udało wyśmienicie. Stworzono ciekawą konstrukcję architektoniczną de facto na wodzie, do której prowadzą dwie kładki. To zdecydowanie obowiązkowy punkt do odwiedzenia podczas wizyty na Manhattanie. Warto to zrobić będąc na wcześniej wspomnianej High Line.

Little Island Nowy Jork
Little Island w Nowym Jorku
 • Kiedy: codziennie 06:00-23:00
 • Cena: bezpłatnie
 • Rezerwacja: brak
 • Szczegóły: Little Island

Bezpłatne atrakcje Nowego Jorku – Vessel

Tak naprawdę ciężko zaszufladkować tę budowlę, ponieważ nie jest tylko dziełem sztuki, budynkiem, instalacją artystyczną czy atrakcją stricte turystyczną. Ta „szyszka” to 154 moduły składające się z 2500 schodów i 80 tarasów pozwalających na obserwowanie miasta i rzeki Hudson. Wszystko ubrane w lustrzane panele imitujące błyszczącą miedź.

Niestety, z uwagi na pandemię (a raczej wiele prób samobójczych) wstęp na wyższe kondygnacje tego odwróconego stożka został zamknięty do odwołania. Obszar na poziomie ulicy jest dostępny bezpłatnie. Na szczęście nawet kilka minut spędzonych na niewielkim dziedzińcu w środku konstrukcji jest prawdziwą orgią dla zmysłów. Razem z Little Island stanowić może początek/koniec spaceru po High Line. Ta ciekawa budowla w Hudson Yards, z uwagi na swoją unikalną konstrukcję i otoczenie, stanowi również coraz częściej tło dla wielu filmów i seriali. Jak na bezpłatne atrakcje Nowego Jorku przystało, robi wrażenie.

Vessel Nowy Jork
 • Kiedy: codziennie, 10:00 – 20:00
 • Cena: bezpłatne (płatny 10 USD dostęp do wyższych kondygnacji jest niemożliwy)
 • Rezerwacja: brak
 • Szczegóły: Hudson Yards

9/11 Memorial Museum

11 września 2001 roku wyrył głęboką ranę w narodzie amerykańskim. Pamiętając o tysiącach zabitych w ataku terrorystycznym na WTC zbudowano muzeum upamiętniające to wydarzenie i ciągle gromadzące dowody zbrodni. Z pewnością nie jest to atrakcja turystyczna z kategorii rozrywki dla całej rodziny, ale interesując się współczesną historią USA warto tu zajrzeć. Tym bardziej, że w poniedziałki po południu można muzeum zwiedzać bezpłatnie. W tym celu należy zaaplikować przez dedykowaną stronę o 07:00 rano i czekać na informację zwrotną.

Brak czasu? Warto odwiedzić choćby 9/11 Memorial, który jak na bezpłatne atrakcje Nowego Jorku nie wiąże się z jakąkolwiek ceną. To pomnik w formie sztucznych wodospadów lub zbiorników wodnych symbolizujących dwie stojące w tym miejscu wieże World Trade Center. Jego forma, skala i tysiące wyrytych w granicie nazwisk robią piorunujące wrażenie. Właśnie z tego rozwiązania skorzystaliśmy, ponieważ nasz napięty grafik nie pozwalał na nic więcej.

Memorial Museum Nowy Jork
 • Kiedy: poniedziałek, 17:00-17:30
 • Cena: bezpłatnie (normalnie 29 USD)
 • Rezerwacja: o 07:00 rano tego samego dnia należy złożyć wniosek online i oczekiwać na informację zwrotną
 • Szczegóły: 9/11 Memorial Museum (free Monday admission)

Bronx Zoo

Ponad 10 000 zwierząt, 700 gatunków na 260 hektarach? To musi robić wrażenie… Spośród tzw. miejskich ogrodów zoologicznych to zlokalizowane w dzielnicy Bronx nie ma sobie równych na całym świecie – jest jednym z najstarszych, najrozleglejszych, najlepiej zaplanowanych i wyposażonym w specjalistyczny szpital dla podopiecznych. To także świetna odskocznia od zgiełku Nowego Jorku, ponieważ w przeciągu kilkudziesięciu minut jazdy metrem z Dolnego Manhattanu docieramy w zupełnie inny świat. Taki bardziej ludzki.

Zoo jest na tyle rozległe, że wymaga co najmniej 3-4 godzin na choćby pobieżne zapoznanie się z jego bogatą ofertą. Warto zatem od niego rozpocząć kolejny dzień w Nowym Jorku… tym bardziej, że istnieje opcja bezpłatnych wejściówek. Wystarczy zaaplikować na dedykowanej stronie w poniedziałek po 17:00 dla uzyskania biletów na najbliższą środę. Obowiązuje limit 4 osób oraz wyłączenie wystaw czasowych lub części ( i tak płatnych dodatkowo) atrakcji.

Bronx Zoo Nowy Jork
 • Kiedy: środa
 • Cena: bezpłatnie (normalnie 37,75 USD)
 • Rezerwacja: obowiązkowa online, w poprzedzający poniedziałek od 17:00
 • Szczegóły: Bronx Zoo Wednesday tickets

Bezpłatne atrakcje Nowego Jorku – New York Aquarium

Byliśmy w wielu oceanariach na świecie – Londyn, Dubai, Walencja oraz właśnie Nowy Jork. Mając punkt odniesienia z czystym sumieniem możemy polecić to na Coney Island. Ciekawie zaplanowane 14 hektarów basenów i akwariów z praktycznie wszystkimi znanymi nam gatunkami zwierząt wodnych. Tak, także z rekinami, których jest tutaj 18 gatunków. Miłośnicy przedstawień z udziałem zwierząt mogą wziąć udział w regularnych pokazach z udziałem fok (czego osobiście nie jesteśmy zwolennikami). Oceanarium, z uwagi na swoje położenie przy głównej plaży miasta, jest wręcz oblegane w sezonie. Należy wziąć to pod uwagę planując wizytę, ponieważ kolejki mogą być niemiłosiernie długie.

Warto jednak odczekać swoje mając w garści bezpłatne wejściówki, prawda? Procedura jest bliźniaczo podobna jak w przypadku Bronx Zoo, a więc dostępnym do zwiedzania dniem jest środa, dopiero po 15:00. Aby zaaplikować po bilety należy skorzystać z rezerwacji online w poprzedzający poniedziałek także po 15:00.

New York Aquarium
 • Kiedy: środa, po 15:00
 • Cena: bezpłatnie (normalnie ok. 30 USD)
 • Rezerwacja: obowiązkowa online, w poprzedzający poniedziałek od 15:00
 • Szczegóły: NY Aquarium Wednesday tickets
airalo baner
pobierz google play
pobierz app store

Inne bezpłatne atrakcje Nowego Jorku

Cóż, jest ich mnóstwo. Naprawdę. Każdy kto odwiedził to miasto będzie miał swoją listę ulubionych spotów, ukrytych klejnotów czy obowiązkowych punktów do odwiedzenia. My mieliśmy raptem 6 dni na poznanie Nowego Jorku. Oto nasze propozycje, których koszt jest symboliczny lub przy spełnieniu określonych warunków, nie występuje:

 • Roosevelt Tramway – kolejka linowa łącząca Manhattan z wyspą Roosvelt’a. Koszt podróży w jedna stronę jak za przejazd metrem (mieliśmy wykupione bilety 7-dniowe), więc uznajemy to za „bezpłatną” atrakcję. Kilka minut w wagoniku zawieszonym kilkadziesiąt metrów nad miastem jest niezapomnianym doznaniem, szczególnie podziwiając panoramę Manhattanu z 76 metrów nad East River. Warto, nawet dla osób z lękiem wysokości!
Roosevelt Tramway NY
Roosevelt Tramway Nowy Jork
Roosevelt Tramway Nowy Jork
 • Morgan Library & Museum – unikalna biblioteka papirusów, starodruków, utworów muzycznych, pieczęci czy grafik (w tym pierwsze wydania Biblii) w budynku uznanym za pomnik architektury. Obowiązuje rezerwacja online tydzień przed, bezpłatne wejście 17:00-19:00.
 • Bank Rezerw Federalnych – marzysz o zajrzeniu do bankowego skarbca lub wzięciu do ręki sztabki złota? 30 dni przed planowaną wizytą możesz złożyć aplikację online FBR i bezpłatnie odwiedzić, niedostępne dla zwykłych śmiertelników, zakamarki jednej z najpilniej strzeżonych instytucji świata. Obowiązują podwyższone środki bezpieczeństwa oraz zakaz robienia zdjęć.
Bank Rezerw Federalnych NY
 • Oculus -jedna z największych i najdroższych stacji metra na świecie znajdująca się tuż przy 9/11 Memorial&Museum. Budowa kosztowała ponad 4 mld $ i trwała aż 12 lat. Wyjątkowy budynek zaprojektował hiszpański architekt i inżynier Santiago Calatrava, który jest autorem między innymi: Stadionu Olimpijskiego w Atenach (Grecja), Berlin-Spandau dworca kolejowego w Berlinie, miasteczka sztuki i nauki w Wenecji Ciudad de las Artes y las Ciencias i wielu innych.
Oculus NY
Stacja metra Oculus
Nowy Jork
 • Trump Tower – drapacz chmur jakich wiele na Manhattanie, ale jedyny w którym można spotkać byłego prezydenta. Wejście do patio jest całkowicie bezpłatne i zawiera dodatkowo możliwość wypicia filiżanki kawy. Kto wie, może przyjdzie nam spotkać po drodze kochanego/znienawidzonego ale zawsze wyrazistego Donalda Trump’a? Najpierw jednak kontrola osobista.
Trump Tower Nowy Jork
 • Prom na Staten Island – ten bezpłatny jest często zapchany, a przez to mało atrakcyjny. Lepiej zapłacić 2,75 USD (obowiązuje oddzielny bilet) i przepłynąć się choćby w jedną stronę promem między Pier 79 (Manhattan) a St. George (Staten Island). To jedna z lepszych inwestycji gwarantująca niezapomniane widoki… i brak tłumów. Za tę cenę nie dotrzesz bliżej Statuy Wolności.
Prom na Staten Island
Prom na Staten Island
Nowy Jork USA widok z wody
prom w Nowym Jorku
 • Dumbo – coraz popularniejsza miejscówka na Brooklynie pozwalająca uchwycić Manhattan Bridge w bardzo urokliwy sposób, w tle z Empire State Building. Instagram lubi to!
Dumbo nowy jork
 • Most Brooklyński – prawdziwa ikona miasta, niemy aktor wielu filmów. Architektoniczne cudo z cegły, rozpościerające się nad East River. Kto nie był w NY powinien „wejść” na Manhattan od strony Brooklynu pieszo, kładką o długości ok. 2,5 km. To zostanie w głowie na zawsze.
 • Central Park – miejsce, którego nie trzeba specjalnie przedstawiać. Z ciekawostek warto zaznaczyć, że zaokrąglone alejki są wspomnieniem po czasach gdy na drogach dominowały dorożki. Projektanci wyznaczyli ścieżki z wieloma łukami, aby zapobiec wyścigom dorożek. 341 ha powierzchni, 36 mostów, 9500 ławek, kilka teatrów, ogród zoologiczny i wiele pomników, a wśród nich Władysława Jagiełły.
Central Park NY
Top of the Rock Nowy Jork
Central Park w Nowym Jorku
Central Park w Nowym Jorku
 • Grand Central Terminal – obiekt nieco stracił na znaczeniu na rzecz Penn Station, ale architektonicznie do bezpośredni rywal Mostu Brooklyn’skiego. Po prostu cudo w samym centrum Manhattanu. W głównej hali można usiąść na schodach i godzinami patrzeć na tłumy podróżnych… oraz ornamenty sklepienia.
Grand Central Terminal w Nowym Jorku
Grand Central Terminal NY
 • Biblioteka Publiczna – jedna z największych publicznych bibliotek na świecie oraz jedna z najważniejszych w USA. Schwarzman Building (oficjalna nazwa) mieści ponad 4 mln książek! Budynek jest sam w sobie na tyle piękny, że żadna wizyta w metropolii nie może się odbyć bez wizyty w nim.
Schwarzman Building biblioteka nowojorska
Schwarzman Building biblioteka nowojorska
 • Times Square – w tym miejscu zużywa się w ciągu jednego dnia niebywałe ilości prądu. Zdecydowanie warto choć raz na własne oczy zobaczyć te wszystkie ekrany led, półnagich kowbojów grających na gitarach, grupki tańczących z Bronx’u czy postaci z bajek Disney’a. To misz-masz wszystkiego, na dłuższą metę męczący ale zdecydowanie wart odwiedzenia. Przynajmniej takiego zdania jest 50 mln turystów rocznie.
Times Square
Times Square NY
Times Square Nowy Jork
 • Chinatown – zdecydowanie nas rozczarowało. Niewielki skrawek Manhattanu (tylko 2 km kwadratowe) z chińskimi sklepami, ale bez uroku i czaru, którego się spodziewaliśmy.
chinatown Nowy Jork
 • Little Italy – we włoskiej części przynajmniej można zjeść dobrą pizzę. Na ulicach Little Italy kręcone były niektóre sceny „Ojca Chrzestnego” np. scena zamachu na Don Vito Corleone.
Little Italy NY
Little Italy w Nowym Jorku
 • Union Square – tu znajdziesz większość ulicznych szachistów z Washington Square Park. Jakiś czas temu przenieśli się na Union Square, licząc na większą ilość turystów i przechodniów zainteresowanych partiami „szybkich szachów”. Za 5 $ można zagrać partyjkę i poczuć się jak Kasparow .
Union Square Nowy Jork USA
Union Square NY USA

Za co zapłaciliśmy?

Być w NY i nie widzieć panoramy miasta z wysokości? Nie mogliśmy sobie pozwolić na ten błąd. Spośród naprawdę wielu tarasów obserwacyjnych wybraliśmy nie najwyższy, ale najwyżej oceniany – Top of the Rock, Rockefeller Center. Drugą atrakcją był wymieniony wcześniej Intrepid, do którego nie mieliśmy szans trafić bezpłatnie z uwagi na harmonogram wizyty. Skorzystaliśmy z opcji GO City i wykupiliśmy wejściówki do 2 atrakcji w promocyjnej cenie 192 USD (za 3 osoby) oszczędzając przy tym ok. 30 USD.

Top of the Rock Nowy Jork
Top of the Rock Nowy Jork
Top of the Rock USA Nowy Jork

Z czego zrezygnowaliśmy?

Wycieczka pod Statuę Wolności. Dlaczego?

 • Pomnik świetnie się prezentuje z pewnego dystansu a wyspa nie jest zbyt rozległa. Ponadto tłumy turystów skutecznie uniemożliwiają spokojną kontemplację. Cóż z tego, że oprócz statuy odwiedza się także muzeum imigrantów na Ellis Island?
 • Wejście pod statuę i do muzeum jest bezpłatne, ale kilkuminutowy rejs łodzią to „skromne” 25 USD od osoby. Biorąc pod uwagę, że wcześniej opisywany autobus miejski z Manhattanu na Staten Isl. kosztował 2,75 USD przy wielokrotnie dłuższym dystansie, nie chcieliśmy dać się oskubać.
 • Nawet jeśli chcielibyśmy wydać tyle pieniędzy i czuć się jak kurczaki na farmie drobiu to i tak nie mieliśmy tyle czasu. Woleliśmy samodzielnie eksplorować w tym czasie okolice Wall Street.

Muzeum Historii Naturalnej. Dlaczego?

 • Nie chcieliśmy przepłacać za bilety do atrakcji i zdecydowaliśmy o limicie dwóch z nich w ramach wybranego Go City Pass. Na pewno chcieliśmy wjechać na taras widokowy i zapewnić dziedzicowi trochę frajdy przy eksplorowaniu Intrepid. Tym samym wyczerpaliśmy limit.
 • W planach mieliśmy także Waszyngton, gdzie wzdłuż The Mall są ulokowane muzea, do których wejście jest zawsze bezpłatne. Jedno z nich jest poświęcone historii naturalnej, więc decyzja była prosta i logiczna.

To tylko wybrane pomysły na efektywne spędzenie czasu i oczywiście bardzo subiektywne. Bezpłatne atrakcje Nowego Jorku mają to do siebie, że są obarczone dodatkowymi warunkami lub ograniczeniami. Mimo to pozwalają poczuć klimat miasta i zdecydowanie oszczędzić na wydatkach. Naszym zdaniem to dobry sposób na pierwszą wizytę, po której śmielej przyjdzie nam eksplorować zakamarki NYC. W naszym przypadku okazyjne wejściówki kosztowały łącznie 3 USD, a doliczając te związane z komunikacją miejską 27,75 USD. Jeśli dodamy do tego płatne atrakcje to całość zamyka się kwotą ok. 220 USD. To nadal wychodzi bardzo mało jak na 5 dni i 3 osoby, prawda? Dzięki temu nie zbankrutowaliśmy, a zobaczyliśmy kawał miasta.

4.3 4 głosów
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Piotr
Piotr
6 miesiące

Jak widać w tak wielkim mieście każdy może znaleźć coś dla siebie. Dziękuję za tę listę, mam nadzieję, że kiedyś mi się przyda podczas wizyty w Nowym Jorku.

Edyta
Edyta
2 miesiące

Dziękuję za rewelacyjny wpis. Właśnie jestem na etapie planowania i Wasz wpis bardzo pomógł mi w organizacji planu zwiedzania 🙂

HAART
Admin
2 miesiące
Odpowiedz  Edyta

Bardzo się cieszę! 🙂 Będzie więcej o NY. Kiedy wyjeżdżacie?

3
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x