Patera z talerzy

Piętrowa patera z talerzy + konkurs

46 komentarzy

Pomysł chodził za mną kilka lat, szczególnie gdy odwiedzałam małe sklepiki z antykami. Między kredensami, stołami, kanapami,  zawsze znalazłam półkę ze starą porcelaną. Najchętniej pakowałabym wszystko do torby, ale zdrowy rozsądek podpowiada „musisz mieć pomysł na ich wykorzystanie”. Tak pojawił się schemat połączenia kilku talerzy, cukiernic i filiżanek aby powstała patera z talerzy.

Bazując na oryginalnych paterach wymyśliłam połączenie talerzy w taki sposób, aby stworzyły piętrową przestrzeń. Pomysłem zaraziłam markę POXIPOL® i została partnerem tego wpisu. Umówiliśmy się również na KONKURS, ale o tym opowiem pod koniec wpisu.

Jakich elementów potrzebujemy?

Podstawą są talerze. Potrzebujemy dwóch, ale różniących się wielkością. Mogą to być duży talerz obiadowy i deserowy lub deserowy i spodek pod filiżankę.

Potrzebujemy również elementu łączącego dwa talerze. W pierwszej wersji wybrałam cukiernicę, bo idealnie pasowała wzorem i kolorem do talerzy. Niżej znajdziecie 2 przykłady patery z cukiernicą, ale zamiast niej możecie wykorzystać wysoką filiżankę. Będzie bardzo oryginalnym łącznikiem. Na potrzeby wpisu przygotowałam również paterę z drewnianym elementem. Chcę udowodnić, że nie trzeba się ograniczać i można łączyć elementy z różnych materiałów np. ceramikę i drewno. Skąd wziąć drewniany łącznik? Można kupić nóżki meblowe, ale trzeba pamiętać, że powinny być proste,  a nie wygięte. Można również, tak jak ja, wykorzystać końcówkę karnisza.

Patera z talerzy musi być wytrzymała i dlatego elementy trzeba połączyć bardzo mocnym klejem. To ostatni materiał, ale szalenie ważny. POXIPOL® spełnia wszystkie wymagania. Jest klejem dwuskładnikowym o dużej wytrzymałości. Występuje w wersji metalicznej i przezroczystej. Do mojego projektu wykorzystałam klej przezroczysty, bo chciałam mieć pewność, że jeśli gdzieś niechcący zostawię odrobinę kleju, to i tak będzie niewidoczny.

klej poxipol, rodzaje

Pozwala łączyć elementy z różnych materiałów, takich jak: beton, drewno, metal, plastik, porcelana, szkło, czyli idealnie pasuje do naszego projektu łączenia ceramiki z drewnem. W opakowaniu znajdują się dwie tubki, które należy połączyć wg niżej zamieszczonego opisu. Zapewniam, że jest to banalnie proste, a nadwyżka kleju łatwo schodzi z tacki.

klej poxipol, zastosowanie i przykłady

Patera z talerzy, krok po kroku

Czas na praktykę. Przygotowałam dwa talerze i drewnianą końcówkę karnisza. Talerze dokładnie umyłam i wytarłam. Klejone powierzchnie powinny być odtłuszczone, czyste i suche, a jeśli są bardzo gładkie lub błyszczące należy je zmatowić (do tego idealnie nadaje się drobny papier ścierny). Na spodzie mniejszego talerzyka wyznaczyłam środek i zaznaczyłam czerwonym flamastrem. Kropka ułatwia precyzyjne przyklejenie drewnianego elementu.

Przygotowałam klej wg instrukcji na opakowaniu. Na tackę wycisnęłam po centymetrze obu składników i wymieszałam patyczkiem dołączonym do zestawu. Klej naniosłam na drewniany element i przykleiłam do talerza. Zostawiłam całość na 10 minut, a następnie sprawdziłam czy wszystko dobrze się trzyma.

Ponownie przygotowałam klej i naniosłam na drugi koniec drewnianego elementu. Docisnęłam do większego talerza i zostawiłam na kolejne 10 minut. Klej połączył drewno z porcelaną i śmiało mogłam podnieść całość trzymając jedynie za krawędź talerza. Należy jednak pamiętać, że maksymalną wytrzymałość klej osiąga po upływie 24 godzin, dlatego warto zostawić go na dobę w spokoju. Niech dojrzeje 🙂

elementy potrzebne do sklejenia piętrowej patery diy
elementy potrzebne do wykonania patery z talerzy, sposób diy
Patera z talerzy diy, sklejanie elementów
Patera z talerzy diy, sklejanie drewnianej nóżki łącznika
patera z talerzy zrób to sam

Patera z talerzy - inspiracje

Pokażę kilka pomysłów na wykorzystanie patery i to tylko ułamek możliwości dekoracyjnych. Kolory i wzory trzeba dopasować do wystroju pomieszczeń, w których będą stały. Dlatego pokażę zarówno szaloną paterę w groszki i paski, jak i klasyczną biel ze złotym paskiem.

Patera z talerzy na słodycze

Dość oczywiste zastosowanie. Patery kupujemy na ciasteczka, babeczki, muffinki i inne pyszne rzeczy. Sprawdzą się na przyjęciach, urodzinach i balach. Jeśli talerze połączycie kolorową filiżanką, z pewnością wzbudzi zainteresowanie wszystkich gości.

Patera z talerzy na słodycze

Patera krawiecka

Fanki maszyny do szycia wiedzą o co chodzi. Igły, podstawowe nitki, centymetr można wyeksponować w kąciku krawieckim. Jeśli często szyjesz, naprawiasz, przerabiasz, docenisz bliskość podstawowych narzędzi i łatwość dostępu do nich.

Patera z talerzy na dodatki krawieckie

Patera na wspomnienia

To jedna z moich ulubionych. Wspomnienia mogą być piękną dekoracją. Bilet z teatru, wakacyjne muszelki, kamienie malowane na rajskiej plaży, to wszystko można ułożyć na piętrowej paterze.

Patera z talerzy na pamiątki z podróży

Patera na biżuterię

Patera sprawdzi się również w roli stojaka na biżuterie. Najczęściej noszone kolczyki, łańcuszki, bransoletki pięknie ozdobią toaletkę lub komodę z lustrem.

Patera z talerzy na biżuterię

Konkurs

Na deser mam konkurs. Jestem bardzo ciekawa, do czego chcielibyście wykorzystać klej POXIPOL®.  Wymyśliłam paterę z talerzy, a co Ty zrobisz? Klej daje dużo możliwości, ponieważ skleja metal, drewno, plastik, tkaniny, porcelanę, szkło, a zatem można go wykorzystać w domu i ogrodzie. Może skleisz pudełko na wakacyjne wspomnienia, ramę z patyków na ulubione zdjęcie lub dekorację do dziecięcego pokoju. Jestem pewna, że macie wiele kreatywnych pomysłów i to chcielibyśmy nagrodzić. POXIPOL® przygotował nagrody dla 3 osób, które udzielą najciekawszej odpowiedzi na pytanie konkursowe.

Nagrody w konkursie Poxipol
  • I nagroda: wiertarka udarowa oraz zestaw produktów POXIPOL® (3 produkty w wersji metalicznej, 3 w wersji przezroczystej);
  • II nagroda: opalarka oraz zestaw produktów POXIPOL® (3 produkty w wersji metalicznej, 3 w wersji przezroczystej);
  • III nagroda: zestaw noży modelarskich oraz zestaw produktów POXIPOL® (3 produkty w wersji metalicznej, 3 w wersji przezroczystej);

Pytanie konkursowe: Jak wykorzystasz klej POXIPOL®?

W komentarzu pod wpisem przedstaw swoją autorską propozycję. Opisz, jaki przedmiot chciałbyś wykonać, zmienić, ulepszyć. Możesz zamieścić jedną propozycję lub więcej. Nagrodzimy pomysłowość i kreatywność! Pamiętaj, aby przeczytać Regulamin. Uczestnik konkursu, wraz z dodaniem zgłoszenia konkursowego potwierdza, że zapoznał się z regulaminem i go akceptuje.

Na zgłoszenia czekamy do 19 kwietnia 2018 do godziny 23:59.  Wyniki ogłosimy na blogu 23 kwietnia. Trzymam mocno kciuki za wszystkich i czekam na propozycje. Powodzenia!


Wyniki konkursu

Bardzo dziękuję za udział w konkursie. Przedstawiliście cudowne pomysły "zrób to sam" i ogromnie się cieszę, że konkurs wzbudził tak szerokie zainteresowanie. Nie przedłużam, bo z pewnością chcecie wiedzieć kogo wybraliśmy 🙂

  • I miejsce: Robert
  • II miejsce: Monika
  • III miejsce: Magda

Serdecznie gratuluję! Do zwycięzców wyślę maila ze szczegółami dotyczącymi nagród.

5 2 głosów
Oceń wpis:

Subscribe
Powiadom o
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

46 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
46
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x