Strona główna » Planety – malowanie z dzieckiem

Planety – malowanie z dzieckiem

by HAART
planety, malowanie z dzieckiem, zabawy bez zabawek

Planety – od kilku tygodni, temat numer jeden w naszym domu.  Szymon ma 4,5 roku i jest zafascynowany kosmosem. Zaczęło się niewinnie, od książki „Bajka o słońcu”, którą opisywałam jakiś czas temu na blogu. W książce znaleźliśmy rysunki planet i Szymek zrozumiał, że bardzo się od siebie różnią. Są małe i duże, czerwone i niebieskie, znajdują się blisko lub daleko od słońca.

Planety

bajki o planetach, czytanie i malowanie z dzieckiem, zabawy bez zabawek

Wymyśliłam zabawę „podróż na nieznaną planetę”. Wybieramy cel podróży np. Jowisz, siadamy w fotelach (mama i tata), a Szymon odgrywa rolę głównego pilota. Wydaje polecenia, krzyczy gdy wpadamy w burzę meteorytów, włącza guziki na telewizyjnym pilocie mówiąc „to nic strasznego, zaraz wylądujemy” 🙂 Każda planeta jest inna i ma innych mieszkańców. Spotykamy dinozaury i nieznane zwierzęta, odwiedzamy przyjaciół na Marsie, a na Plutonie robimy zakupy. Szymek w ciągu kilku dni nauczył się nazw wszystkich planet, a Pan HAART na globusie wytłumaczył mu zjawisko dnia i nocy.

Instrukcja krok po kroku

Zabawy plastyczne również krążą wokół planet. Pokazałam Szymkowi jak w prosty sposób,  można stworzyć rysunek z kolorowym kosmosem. Zdradzę Wam patent na równiutkie planety:

  • Pomaluj kartkę niebieskimi farbami. Najlepiej użyć kilku odcieni i malować w jednym kierunku np. poziomo.
  • Nałóż na duży pędzel rozcieńczoną białą farbę i pochlap kartkę. Powstaną małe białe plamki, które będą gwiazdami.
  • Na innej kartce przygotuj kolorowe „flezgi mezgi”. Dzieciaki są w tym świetne. Szymek uwielbia mieszać wszystkie farby, sprawdzając jaki powstanie kolor. Można malować palcami lub na kolorowej kartce umieścić kilkanaście stempelków.  Świetnie sprawdzi się brokat wysypany na mokrą farbę lub specjalne flamastry z brokatem.
planety, malowanie z dzieckiem, zabawy bez zabawek
  • Poczekaj aż farba wyschnie i narysuj koła rożnej wielkości (na kolorowej kartce). Można użyć cyrkla (podejście profesjonalne) lub szklanek i kubków (postaw szklankę i odrysuj kształt koła).
  • Wytnij koła i przyklej na niebieską kartkę z gwiazdami.
planety, malowanie z dzieckiem, instrukcja i szablon

Ważne, aby koła były różnej wielkości i różniły się kolorami. Banalnie prosta zabawa, a daje świetne efekty. Planety wyglądają realistycznie i mogą być wstępem do poważnych rozmów o kosmosie.


Przedstawiam nasze planety – efekt 2 godzin zabawy. Jak Wam się podobają (zakładam optymistycznie, że się podobają)?

planety, malowanie gwiazd z dzieckiem, kreatywna zabawa bez zabawek

Miłej zabawy,

Hania

3.3 3 głosów
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x