Strona główna DomDekoracje DIY Jak namalować obraz?

Jak namalować obraz?

by HAART
jak namalować obraz, farba akrylowa, lakier do paznokci, malowanie na płótnie, podobrazie, malowanie nauka - haart.pl blog diy zrób to sam

Często pytacie jak namalować obraz, bez wyjątkowych zdolności plastycznych. Zastanawiałam się jak podejść do tematu. Przygotować szablony do wydrukowania, czy może opisać proste sposoby na malowanie? Wybrałam drugą wersję i  przygotowałam opis krok po kroku, jak namalować obraz w 15 minut.

Jak namalować obraz

Obraz to mocne słowo na moje mazaje, ale chcę pokazać technikę, która daje bardzo dużo możliwości. Dzięki tym prostym zabiegom, możesz stworzyć wyjątkową dekorację, przerobić stare plakaty lub stworzyć niepowtarzalny tryptyk.


Krok po kroku

Przygotuj podobrazie (do kupienia w sklepach dla plastyków, cena 10-15 zł za format 30×40 cm) lub sztywny karton. Jeśli wybierzesz drugie rozwiązanie, pomaluj karton białą farbą akrylową. Na zdjęciach pokazałam jak przemalowałam mało atrakcyjny plakat oprawiony w drewnianą ramę. Możesz zrobić dokładnie tak samo. Jeśli masz w domu plakat/obraz, którego chcesz się pozbyć i nie jest to rękodzieło, a jedynie reprodukcja, możesz go zamalować.

Wybierz dwa lub trzy kolory z całej palety farb akrylowych. Możesz wykorzystać również emalie akrylowe do malowania drewna (do kupienia w marketach budowlanych, cena 10-15 zł za małą puszkę). Wybrałam żółtą i czarną farbę akrylową.

jak namalować obraz, farba akrylowa, lakier do paznokci, malowanie na płótnie, podobrazie, malowanie nauka - haart.pl blog diy zrób to sam 1

W pojemniku umieść 2-3 cm farby akrylowej i dodaj łyżkę wody. Oczywiście ilość farby zależy od wielkości podobrazia i intensywności planowanych plam 🙂 Wymieszaj farbę z wodą i zrób kilkanaście plam i kropek.

Dodaj kolejną łyżkę wody i wymieszaj. Farba będzie rzadsza i  z łatwością zrobisz zacieki. Nanieś na podobrazie grubsze plamy i postaw pionowo obraz. Woda z farbą spłynie tworząc zacieki. Powtórz te operacje z żółtą farbą.

jak namalować obraz, farba akrylowa, lakier do paznokci, malowanie na płótnie, podobrazie, malowanie nauka - haart.pl blog diy zrób to sam 2

Właściwie na tym etapie mogłabym skończyć, ale chciałam dodać jeszcze jeden kolor, aby pokazać, że tak też może być ciekawie. Zamiast farby użyłam lakieru do paznokci. O tym sposobie możesz przeczytać niżej ↓ Obraz zostaw do wyschnięcia i  powieś na ścianie.

jak namalować obraz, farba akrylowa, lakier do paznokci, malowanie na płótnie, podobrazie, malowanie nauka - haart.pl blog diy zrób to sam 3jak namalować obraz, farba akrylowa, lakier do paznokci, malowanie na płótnie, podobrazie, malowanie nauka - haart.pl blog diy zrób to sam 4


Jak namalować obraz bez farb?

Jeśli nie masz kolorowych farb wykorzystaj przedmioty, które masz w domu. Świetnie sprawdzą się lakiery po paznokci. Postępuj tak jak z farbami. Rozlej kilka kolorów  i poczekaj aż wyschną. Możesz wymieszać dwa różne kolory, tworząc kolejny. Lepiej rozlewać cienkie linie, bo grube warstwy wymagają sporo czasu na wyschnięcie.

Możesz wykorzystać niepotrzebne flamastry. Wyjmij wkład, tylko pamiętaj, aby robić to w gumowych rękawiczkach. Wład bardzo mocno barwi skórę i ciężko później domyć ręce. Zdejmij ochronną folię (nie każdy flamaster ją posiada) i  rozwałkuj na podobraziu lub białym kartonie. Łącząc kilka kolorów otrzymasz świetną kompozycję.


Pokaż mi swoją pracę!

Wrzuć zdjęcie na Facebooka lub Instagram i oznacz #haartpl. Z przyjemnością obejrzę. Jeśli chcesz mogę ją również pokazać na moim facebooku. Daj znać, napisz komentarz lub maila.


jak namalować obraz, farba akrylowa, lakier do paznokci, malowanie na płótnie, podobrazie, malowanie nauka - haart.pl blog diy zrób to sam 5Wyznaję zasadę, że proste rozwiązania są najlepsze. To jeden z takich przykładów. Mam nadzieję, że Cię zainteresowałam i spróbujesz stworzyć podobną dekorację. Koniecznie daj znać, jak poszło.

Miłej zabawy!

Sprawdź również...

avatar
aniab
Gość
aniab

Fajny efekt 🙂

Wiktor Jagielski
Gość

Jakoś mnie nie ujmuje ten obraz, ale jeżeli Tobie się podoba to najważniejsze 🙂

tereska
Gość
tereska

hah wygląda fajnie, nie powiem, że nie

elżbieta
Gość
elżbieta

tak sobie to wygląda szczerze powiem

Krysia
Gość
Krysia

ładny !

Systemmeble
Gość
Systemmeble

Niby taki prosty a ma coś w sobie. Fajnie się na niego patrzy 🙂

Anka
Gość
Anka

Bardzo użyteczne porady jak malować obraz ;*

DIY
Gość

A może by tak namalować coś na szkle

Helga
Gość
Helga

Hej, podoba mi się, rozumiem, że namalowane pod post. Masz super pomysły!! Bardzo podoba mi sie Twój blog.
pozdrawiam serdeczenie

zdjęcia artystyczne
Gość
zdjęcia artystyczne

Fajny pomysł, w sam raz do galerii sztuki nowoczesnej.

Ola
Gość
Ola

Jest karton, jest farba, są chęci, ale co zrobić, żeby zabezpieczyć boki kartonu, żeby się nie rozwarstwiały? I co z tym zrobić później, jeśli nie chcę wkładać w antyramę?

Aby strona działała prawidłowo, w celu analizy ruchu oraz korzystania z narzędzi marketingowych wykorzystywane są pliki cookies. OK, rozumiem. Więcej...

haart hanna kozlowska popup facebook

HAART logotyp 370x102 - haart.pl blog diy zrób to sam

 

Lubisz DIY? Zostań ze mną na dłużej i obserwuj HAART na Facebook'u. Dołącz do ponad 13 513 fanów mojego bloga. Bądź na bieżąco, komentuj i dziel się swoimi pomysłami w grupie "Pokaż co potrafisz DIY z HAART". Serdecznie zapraszam!