Strona główna » Jerozolima – 5 porad dla każdego turysty

Jerozolima – 5 porad dla każdego turysty

by Bartek
Jerozolima Ściana Płaczu

Izrael dla tych, którzy nigdy w tym kraju nie byli, kojarzy się pewnie z religią, Żydami, słońcem (a raczej spiekotą) i niebezpieczeństwem. Jerozolima z kolei to miasto, które jest domem trzech religii, zamieszkiwanym przez kilka nacji… i jest raczej bezpieczne. Czy w ogóle warto tam jechać choć na chwilę? Ba!

Jerozolima – warta odwiedzenia czy zwiedzenia?

Jerozolima to największe miasto Izraela. Jego historia jest też poniekąd historią świata w pigułce, ale to nie będzie kolejny wpis z listą atrakcji do zobaczenia. Pojechaliśmy do Izraela czysto turystycznie, choć nie da się ukryć że miejsca, do których pielgrzymują z całego świata ludzie spragnieni doznań religijnych, są w większości naprawdę urzekające. Jadąc samodzielnie musicie pamiętać, że to nie jest kolejne europejskie miasto, a strefa ścierających się interesów i prawdziwy tygiel kulturowy. To generuje napięcia, zamieszki czy konieczność przestrzegania rygorystycznych norm. Z drugiej strony pozwala egzystować na tym samym terenie ludziom toczącym ze sobą gdzie indziej wojny. Nauczona doświadczeniem dzielę się z Wami kilkoma poradami z pierwszej ręki.

Jerozolima rodzinny wyjazd
Jerozolima targ w starej części miasta
Jerozolima

1. Jerozolima samochodem? Parkuj w Mamilla

Autem po mieście jeździ się niezbyt przyjemnie i komfortowo, głównie ze względu na ukształtowanie terenu i dość zwartą zabudowę. Jerozolima to ciasnota przestrzeni narastająca w miarę zbliżania się do starego miasta. Można do tego przywyknąć.  Same ulice są raczej dobrej jakości, choć ich oznakowanie – szczególnie poza dużymi arteriami – nieco kuleje. Jeśli jednak postanowisz – tak jak my – wjechać do centrum, nie znajdziesz praktycznie bezpłatnego parkingu. Oczywiście w sieci można znaleźć informacje, jakoby gdzieś w okolicach Góry Oliwnej były takie miejsca, ale chce się wam zrywać o 5 rano aby szukać tam przestrzeni dla samochodu z wypożyczalni? No właśnie…

Wyszliśmy z założenia, że po prostu wszystko w tym mieście (i nie tylko w nim) kosztuje. Zamiast bawić się w grę pt. „Janusz w podróży” poszperaliśmy nieco w internecie i skorzystaliśmy – naszym zdaniem – z najlepszej opcji. Centrum handlowe Mamilla położone jest dosłownie kilka kroków od zabytkowej części miasta, przy Bramie Jaffa. Mamy do dyspozycji wielopoziomowy i czysty parking z systemem świetlnych znaczników wolnych miejsc. Warto!

 • Koszt: pierwsza godzina bezpłatna, druga 12 NIS, kolejne 3 NIS, cały dzień (więcej niż 6 godzin) 48 NIS
 • Dojazd: sugerujemy wjazd od strony Yitshak Kariv St., która jest szeroką aleją z komfortowym podjazdem
 • Uwagi: najlepiej pojawić się przed 10.00, automaty do wnoszenia opłat stoją na każdym poziomie, przy windach
 • Godziny otwarcia: 09.30 – 23.00 (ndz-czw), 09.00 – 15.00 (pt), koniec Szabatu – 23.00 (sb)
 • Strona internetowa: www.alrovmamilla.com
Jerozolima parking w centrum handlowym Mamilla
Parking w centrum handlowym Mamilla w Jerozolimie
Jezolima parking w centrum handlowym Mamilla
Cennik parkingu w centrum handlowym Mamilla w Jerozolimie
jerozolima 5 porad dla każdego turysty mapa google mamilla parking
Centrum Handlowe Mamilla, źródło: mapy.google.pl

2. Chodzimy pod prąd

Jerozolima jest dość rozległym miastem, wartym szerszej eksploracji. Większość turystów (co dość oczywiste) skupia się jednak na jego zabytkowej części. Tutaj masy ludzi podążające za przewodnikami z chorągiewkami stanowią często ciężką do ominięcia blokadę. To nas spowalnia, męczy i zniechęca do zwiedzania. Moja rada?

 • Zwiedzaj w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara, zaczynając od Bramy Jaffa, idąc po zewnętrznej stronie do kwartału ormiańskiego (Brama Dawida). Kolejność atrakcji ułoży się niejako sama.
 • Omiń Wzgórze Świątynne od wschodu, po zewnętrznej stronie murów i złap fantastyczny widok na Górę Oliwną.
 • Via Dolorosa powinna być na końcu listy i prowadzić do ostatniego punktu programu – Bazyliki Grobu Świętego.

Dzięki temu prostemu zabiegowi oszczędzisz sporo czasu. Jest to sprawdzona sztuczka, którą podzielił się ze mną pracownik w punkcie informacji turystycznej. Jeżeli Jerozolima jest dla Ciebie przede wszystkim destynacją religijną, wówczas z pewnością rozszerzysz plan zwiedzania o Górę Oliwną. W przeciwnym razie wydatek energii na dotarcie tam jest niewspółmierny do efektu. Bazylika Grobu Świętego jest z kolei oblegana od wczesnego rana. Warto przeczekać główną falę i udać się do niej późnym popołudniem. Na deser sprawdź jakie sztuczki na zwiedzanie Jerozolimy ma Karol z Kołem się toczy. Znajdziesz u niego zdjęcie pięknie oświetlonej Jerozolimy wykonane z Góry Oliwnej.

jerozolima plan zwiedzania starego miasta
Jerozolima – plan zwiedzania zabytkowej części, źródło: mapy.google.pl
Jerozolima mury przy bramie Jaffa
Mury przy bramie Jaffa
Jerozolima mur przy Cytadeli Dawida
Mur przy Cytadeli Dawida
Jerozolima rodzinny wyjazd
Jerozolima Brama Dawida
Brama Dawida
Jerozolima przyjęcie urodzinowe
Przyjęcie urodzinowe
Jerozolima ściana Płaczu
W oddali Ściana Płaczu i Kopuła na Skale
Jerozolima Ściana Płaczu część dla mężczyzn
Ściana Płaczu – najświętsze miejsce judaizmu.
Jerozolima Ściana Płaczu podzielona na dwie częsci
Plac podzielono na dwie strefy. Północna jest przeznaczona tylko dla mężczyzn.

Jerozolima największe zabytki Jerozolima zabytki

Jerozolima dzielnica Silwan
Palestyńska dzielnica Silwan w Dolinie Cedronu.
Jerozolima Góra Oliwna i cmentarz
Góra Oliwna i najdroższy na świecie cmentarz.
Jerozolima grób Zachariasza
Grób Zachariasza, dla chrześcijan ojca Jana Chrzciciela, dla Żydów proroka. Powstał w I w.
Jerozolima Brama Lwów
Lions Gate (Brama Lwów)
Jerozolima flaga Izraela

Jerozolima wąskie uliczki ze sklepikami

Arabski targ

Jerozolima sklepy z pamiątkami

Jerozolima przyprawy na arabskim targu

Jerozolima dziedziniec Bazyliki Grobu Pańskiego
Po prawej dziedziniec Bazyliki Grobu Świętego z Kaplicą Franków. Po lewej schody prowadzące na Kalwarię, do prawosławnej Kaplicy Ukrzyżowania.
Jerozolima Bazyika Grobu Świętego
Bazylika Grobu Świętego
Bazylika Grobu Świętego
Bazylika Grobu Świętego
Kopuła w Bazylice Grobu Świętego
Kopuła w Bazylice Grobu Świętego
Skała Namaszczenia
Skała Namaszczenia została ustawiona w Bazylice Grobu Świętego w 1810 roku.
Kaplica Grobu Świętego
Po lewej stronie wejście do Kaplicy Grobu Świętego wybudowanej w 1810 roku.
izrael, krypta św. Heleny
Po lewej krypta św. Heleny (pod opieką wspólnoty ormiańskiej). Po prawej Kaplica Znalezienia Krzyża Świętego utworzona przez krzyżowców w rzymskiej cysternie.
brama Damasceńska
Brama Damasceńska

3. Żołnierze strzelają czy się uśmiechają?

Przez wyjazdem Jerozolima była w moich oczach twierdzą wojskiem i zasiekami stojącą. Co prawda i jedno i drugie jest w tym mieście, ale mundurowi… są mili. Przy Bramie Lwów natrafiliśmy na większą grupkę młodych Żydów uzbrojonych w długą broń i inne śmiertelne „gadżety”. Razem z nami w tym miejscu przerwę urządziła sobie amerykańska wycieczka, która bezwstydnie wykorzystała sytuację – turyści zza oceanu zrobili chyba setkę zdjęć w różnych pozach i przy udziale żołnierzy. Będąc jednym z nich, zniosłabym chyba tylko kilka próśb o selfie… ale trzydzieści?! Nie mogłam się powstrzymać od oczywistych skojarzeń z misiem na zakopiańskich Krupówkach 🙂

 • Jeśli chcesz zrobić zdjęcie żołnierzowi najpierw zapytaj go czy możesz, inaczej mogą Ciebie czekać poważne nieprzyjemności. Nie proś o to żołnierzy w kwartale muzułmańskim.
 • W większości przypadków odpowiedź będzie twierdząca, a Ty zdobędziesz oryginalną pamiątkę.
Jerozolima targ w małych uliczkach
Jerozolima żołnierze przy sklepie z dewocjonaliami
bezpieczeństwo na ulicach, żołnierze jedzący obiad w izraelu
Jerozolima małę wąskie uliczki z wojskiem
Jerozolima Turyści i wojsko
izrael, wojsko w małych uliczkach
haart banner 100 zł airbnb

4. Na głód najlepszy falafel i humus

Jerozolima nie jest tanim miastem, ale można w niej znaleźć relatywnie tanie knajpki z bardzo smacznym jedzeniem. Po przeczesaniu całej „starówki” wyszliśmy z niej głodni, wściekli na ceny, z nastawieniem na wizytę w hipermarkecie niedaleko domu. Świeży sok z granatów wypity nieopodal Ściany Płaczu był co prawda smaczny i zdrowy lecz po niedługim czasie wymagał bardziej treściwego dodatku. Okazał się nim dość pokaźny falafel z cieciorki z warzywami w naprawdę ostrym sosie.

W okolicach Bramy Damasceńskiej znajduje się wiele ulicznych barów serwujących dość tanie (od 10 NIS) i smaczne dania kuchni arabskiej. To zdecydowanie nasz nr 1 jeśli chodzi o fajne miejsca z jedzeniem w Jerozolimie.

Jerozolima uliczne jedzenie
falafel z cieciorki z warzywami
Falafel z cieciorki z warzywami
świeżo wyciskany sok z granatów
Sok z granatów
pszenna pita na ulicy w izraelu
Pita – pszenny okrągły placek
Jerozolima jedzenie na ulicy

5. Jeśli Jerozolima, to ortodoksyjni Żydzi

To miasto tworzy wiele nacji i religii. Każda z nich chroniąc swoją tożsamość często zamyka się w obrębie kilku/kilkunastu ulic i wprowadza rygorystyczne zasady społeczne. Zainspirowana tym i pchana zwykłą ludzką ciekawością odwiedziłam Mea Shearim – dzielnicę ortodoksyjnych Żydów. To co zobaczyłam, wchodząc w enklawę żywcem wyjętą z XIX wieku, wystarczyło mi na długo. Przygotowując się do podróży zebrałam informacje dotyczące panującego tutaj rygoru norm społecznych i ubioru, ale przeczytać to nie to samo co zobaczyć. Choć byliśmy ubrani od stóp do głów przyciągałam wzrok z rzadka mijających nas przechodniów. Dlaczego? Miałam zbyt kolorowe ubrania i wyróżniałam się na tle budynków żywcem wyjętych ze scenografii „Ziemi Obiecanej”. Brakowało mi także nakrycia głowy.

 • Warto odwiedzić dzielnicę ortodoksyjnych Żydów i cofnąć się o 200 lat – to niezapomniane wrażenie, które burzy widok… stacji benzynowych.
 • Pamiętaj o ubiorze – lepszy będzie worek na ziemniaki niż ściśle dopasowana modna koszulka zakrywająca ramiona.
 • Omijaj Mea Shearim w czasie Szabatu, jeśli tego nie zrobisz lokalni mieszkańcy przywitają Ciebie kamieniami i pluciem. To nie są żarty.
dzielnica ortodoksyjnych Żydów Mea Shearim
Jerozolima Dzielnica ortodoksyjnych Żydów
Jerozolima Mea Shearin dzielnica ortodoksyjnych Żydów

Jerozolima – pociągające niebezpieczeństwo

Choć polski MSZ ostrzega przed wyjazdami do Jerozolimy, a zewsząd atakują nas newsy o powtarzających się w tym mieście zamieszkach należy jasno powiedzieć, że niewiele jest miejsc na świecie tak bezpiecznych. Wiem, wbijam kij w mrowisko, ale naprawdę spodziewałam się przemykania pod ścianami i gradem świszczących kul. Z dzieckiem (jaka wyrodna matka)! Okazało się, że najpiękniejsze scenariusze pisze rzeczywistość, a poznać własnymi zmysłami znaczy więcej niż przemykać palcem po mapie.

Jerozolima, obok trwającej kilka tysięcy lat świętości ujętej w trzech największych religiach świata skąpana jest w konfliktach utrzymywanych w jako takich ryzach militarno-politycznych. Jak długo taki stan się utrzyma? Nie mam pojęcia, ale szczerze zachęcam Was do wizyty w jednym z najstarszych miast świata. Samodzielnie oczywiście 🙂

5 3 głosów
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

26 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ania
6 lat

Pięknie pokazane 🙂 mam wielką ochotę lecieć do Izraela ale mój mąż się obawia 🙂 może do jesieni mu przejdzie i zmieni zdanie 🙂

HAART
Admin
6 lat
Odpowiedz  Ania

Może kolejne wpisy na HAART go przekonają 🙂

maria
maria
6 lat

Piękne miejsce. Widać, że warto się tam wybrać

HAART
Admin
6 lat
Odpowiedz  maria

Warto! 🙂

Ann
Ann
6 lat

Miejsce piękne, ale jako osoba niewierząca chyba poszukałabym czegoś w podobnym klimacie, ale bez tłumów pielgrzymów. Może tak byłoby łatwiej.

HAART
Admin
6 lat
Odpowiedz  Ann

W kolejnych wpisach opowiem o innych, niekoniecznie związanych z religią, miejscach w Izraelu. Ten kraj ma wiele do zaoferowania. Przykład: w Bazylice Grobu Świętego (Jerozolima) znajdują się schody prowadzące do krypty św. Heleny. Niewielu turystów zagląda do tej części bazyliki.… Czytaj więcej »

Z szafy od Żyrafy

niezwykła wycieczka… <3

HAART
Admin
6 lat

🙂 dziękuję. To zaledwie skrawek miejsc, które odwiedziliśmy w Izraelu. Będzie więcej relacji.

Franczyza w Polsce
Franczyza w Polsce
6 lat

Super zdjęcia, a miejsce piękne do odwiedzenia, ale również bardzo charakterystyczne 😛 Pozdrawiam!

HAART
Admin
6 lat

Dziękuję

Tomasz
Tomasz
6 lat

Ja ciągle rozważam, czy tam jechać…

Janusz
Janusz
6 lat
Odpowiedz  Tomasz

Warto, naprawdę… Jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie, to jedź. Niezapomniane przeżycia…

HAART
Admin
6 lat
Odpowiedz  Janusz

Potwierdzam 🙂

henryk
henryk
4 lat
Odpowiedz  Tomasz

obecnie nie polecam ze względu na trzepanie kieszeni turystów dla wierzącego to nie ma znaczenia jestem katolikiem byłem tylko raz i jeśli wierzysz w BOGA to pomódl się przy kakliczce na rozdrorzu A SKUPISZ SIĘ NA MODLITWIE tam w miejscu… Czytaj więcej »

JOANNA
JOANNA
5 lat

WITAM . CZY JEST SZANSA NA JAKIŚ 7 DNIOWY SCENARIUSZ WYJAZDU DO IZRAELA (PRZYLOT RANO OK. 11 WYLOT OK. 21 DNIA 7 . CO ZOBACZYĆ CO ZOSTAWIĆ NA INNĄ OKAZJĘ NP. MORZE CZERWONE LUB NAZARET I JEZIORO GALILEJSKIE . JAK… Czytaj więcej »

HAART
Admin
5 lat
Odpowiedz  JOANNA

Joanno, możesz bazować na naszych doświadczeniach. Powstało już kilka wpisów dotyczących Izraela: https://www.haart.pl/category/podroze/izrael/ i pracujemy nad kolejnymi. Będą wpisy poświęcone: 1. Nazaret i Jezioro Galilejskie 2. Telaviv 3. Cezarea 4. Akka 5. Ceny w Izraelu i podsumowanie kosztów naszego urlopu.… Czytaj więcej »

Marta
Marta
5 lat

Woow, świetny wpis! Niesamowicie przydatny, właśnie wybieram się do Jerozolimy i dzięki Twojemu artykułowi doskonale wiem co robić

HAART
Admin
5 lat
Odpowiedz  Marta

Marta, bardzo się cieszę 🙂 Jeśli planujecie wycieczki do innych miast Izraela, polecam najnowszy wpis Akka – https://www.haart.pl/2018/09/akka/ Niesamowite miejsce 🙂 Pozdrawiam

Maciek
Maciek
5 lat

Drodzy moi….Chyba z tymi kosztami parkowania w centrum cos tutaj nie do konca zgodnie z faktami. Na tablicy z cenami pisze ze owszem 1 h Gratis, druga 1 NIS , i od poczatku trzeciej i kolejnych az do 6H jest… Czytaj więcej »

Mariusz
Mariusz
5 lat

Witam serdecznie.
Bardzo przyjazny i rzeczowy opis.
Bilety na lot w maju (Tel Awiw) wykupione, teraz tylko zbieranie informacji o pełnym wrażeń zwiedzaniu.
Czy można liczyć na uzupełnienie opisu o miejsca noclegowe ?
Pozdrawiam
Mariusz

HAART
Admin
5 lat
Odpowiedz  Mariusz

Mariusz, mogę zaproponować mieszkanie, które wynajmowaliśmy w Har Adar https://www.airbnb.pl/rooms/25607611?adults=2&children=2&home_collection=1&guests=1&s=yoLjHmZN
Tylko tam mieszkaliśmy i gorąco polecam 🙂
Więcej informacji o naszej podróży po Izraelu znajdziesz tu https://www.haart.pl/category/podroze/izrael/

Mariusz
Mariusz
5 lat
Odpowiedz  HAART

Dziękuję uprzejmie.
Do rozważenia 😉
Pozdrawiam

Magda
Magda
5 lat

Witam, super informacje:) już wydrukowałam mapkę zwiedzania Jerozolimy i będziemy się tego trzymać; zatrzymujemy się w hotelu Jerusalem; czy polecasz jakieś niedrogie knajpki, sklepy . bo wyżywienie mamy we własnym zakresie

HAART
Admin
5 lat
Odpowiedz  Magda

Magda, jadaliśmy „na ulicy” i tam gdzie było najwięcej miejscowych 🙂 To najlepsza rekomendacja.
Miłej podróży i cieszę się, że skorzystałaś z mapy 🙂

Alicja
Alicja
4 lat

Dziękuję za cenne wskazówki 🙂 Mam pytanie: orientujecie się może czy na na parkingu Mamilla można zostawić samochód na noc?

HAART
Admin
4 lat
Odpowiedz  Alicja

Na tablicach informacyjnych nie było danych o godzinach funkcjonowania parkingu, ale proponuję zapytać bezpośrednio w http://www.alrov.co.il/contact/ 🙂

26
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x