Osłonka na odświeżacz powietrza powstała bardzo spontanicznie. Pisałam wielokrotnie, że nie lubię wyrzucać rzeczy i zawsze staram się znaleźć dla nich inny sposób na życie. Biały, wełniany sweter czekał tylko chwilę. Spojrzałam na gruby splot, ciekawy wzór i wiedziałam, że idealnie sprawdzi się w roli osłonki na odświeżacz powietrza.
Po co w ogóle ubierać odświeżacz? Po to, by wtopił się w otoczenie i spokojnie, niezauważalnie spełniał swoją funkcję. Chyba, że wybierzecie odświeżacz Aromella, którego wcale nie trzeba ubierać. Jest nieduży, ma regularny kulisty kształt, 7 wersji kolorystycznych i zapachowych. Limonka i czerwone owoce to kolory dla odważnych. Pastelowa gardenia i lawenda sprawdzą się w spokojniejszych wnętrzach, a biały kwiat lotosu jest moim ulubionym. Wystarczy zdjąć sleeve i postawić w wybranym miejscu.
Jeśli jeszcze nie macie Aromelli, to poniżej przedstawiam jak się robi osłonkę, krok po kroku…
Osłonka na odświeżacz – materiały
- rękaw swetra;
- nożyczki;
- igła;
- nitka.
Osłonka na odświeżacz, krok po kroku
Poza odświeżaczem, do tego pomysłu potrzebny jest sweter, a właściwie sam rękaw swetra. Zawsze znajdzie się jakiś za mały, uszkodzony lub z plamą nie do wyczyszczenia. Rękawy można wykorzystać do zrobienia osłonki na odświeżacz, a ze środka zrobić poduszkę.
Odcięłam rękaw o długości ok. 17 cm. Jego długość zależy od wysokości odświeżacza. Mój miał 7 cm i był okrągły.
Poszarpany koniec zawinęłam do środka (zdjęcie 2) i od góry włożyłam odświeżacz. Sweter wystaje ok. 2 cm ponad odświeżacz i dzięki temu przypomina wełniany wazonik. Oryginalna krawędź rękawa znajduje się na dole i naturalnie przylega do odświeżacza. Całość zajęła mi niecałą minutę!
To była najprostsza wersja osłonki. Można przygotować również wersję zszywaną.
Odcięłam rękaw o długości 10 cm i przewróciłam na lewą stronę. Poszarpaną krawędź zszyłam tworząc kształt przypominający mini czapkę. Przy grubym swetrze rodzaj szwu nie ma znaczenia, bo i tak go nie widać. Należy jedynie dopasować kolor nitki do koloru swetra.
Przewróciłam osłonkę na prawą stronę i włożyłam do środka odświeżacz. Taka wersja osłonki jest mniej stabilna, bo jednak pod odświeżaczem znajduje się miejsce zszycia. Najlepiej mocno przycisnąć całość do podłoża i przekręcić kilka razy w prawo i lewo. Wełna wygładzi się i dopasuje do kształtu.
Ciepła osłonka pozwala dopasować odświeżacz do wyposażenia domu. Wtapia się w tło i jest miłym dla oka akcentem. Uwielbiam dekoracje z grubych swetrów i w naszym Starym Domu jest wiele poduszek w tym stylu. Teraz dołączyły do nich osłonki na odświeżacze.
Wiosenne porządki
Nie wiem jak Wy, ale ja już czuję wiosnę. Oczywiście nie widać jej jeszcze za oknem, ale tak bardzo potrzebuję zmiany, że już myślę o rewolucji w domu. Czas przejrzeć ubrania, dodatki, dekoracje. Zrobić miejsce na nowe pomysły. Przy okazji, od 15 lutego rusza akcja Wiosenne Porządki w sieci Auchan, więc można zaopatrzyć się w niezbędne do sprzątania akcesoria.
Sprawdź co wybrałam!
Po takich porządkach pojawią się z pewnością nowe rzeczy do przerobienia, a to zapowiada nowe wpisy upcyclingowe. Mam nadzieję, że skorzystacie z mojego sposobu na wykorzystanie niepotrzebnych swetrów i ubierzecie swoje odświeżacze w ciepłe osłonki. Musicie przyznać, że wyglądają uroczo.
Dobrej zabawy!
Hania
Tekst powstał we współpracy z marką Kolorado.