Strona główna DomDekoracje DIY Lampa z butelki

Lampa z butelki

by HAART
Lampa z butelki DIY

Lampa z butelki, wieszak z patyków, świecznik z kieliszków, to idealne tematy warsztatów upcyclingowych. Najczęściej sama prowadzę takie warsztaty, ale tym razem wystąpiłam w roli uczestnika. To miła odmiana i bardzo się cieszę, że skorzystałam z zaproszenia Cono Sur. Jak przystało na producenta win tematem przewodnim warsztatów były szklane butelki i dlatego pokażę Wam jak zrobić lampę z butelki po winie.

Pracownia Cztery Razy Trzy

Mieszkałam w Warszawie ponad 19 lat, ale pracownia Cztery Razy Trzy powstała rok temu, czyli długo po mojej wyprowadzce. Szkoda, że tak późno, bo to pełne ciepła i pozytywnych emocji miejsce. Marka Cono Sur wraz z firmą Interseroh, która zajmuje się ochroną środowiska i recyklingiem, wybrali pracownię Julii na miejsce warsztatów upcyclinkowych. Zaprosili 10 blogerek, którym bliskie są idee zero waste i upcyclingu.

Przywitali nas gorącą kawą i pysznym ciastem domowej roboty. Nie mogłam się skupić, bo na regałach, półkach i parapetach odkrywałam co chwilę ciekawe pomysły DIY.  Betonowa doniczka, wieszak z damskich obcasów, suszone zioła, mydełka, świece. Istny raj dla fanów hand made.

Lampa z butelki w pracowni Cztery Razy Trzy
lampa z butelki diy rośliny w doniczkach
ciasto w pracowni Cztery Razy Trzy
lampa z butelki diy warsztaty, haart i przeplatane kolorami
lampa z butelki w pracowni Cztery Razy Trzy

Lampa z butelki DIY

Po kawie i ciastkach zabrałyśmy się do pracy czyli do tworzenia lamp z butelek. Pomysł opracowała Julia, o której już Wam pisałam. Pokazała wzory, materiały i pomagała na każdym etapie tworzenia.

Lampa z butelki nie jest skomplikowaną konstrukcją, choć może się tak wydawać, na pierwszy rzut oka. Można wykonać wersję stojącą, jak na niżej zamieszczonym zdjęciu lub leżącą. Julia pokazała u siebie dokładną instrukcję wykonania lampy stojącej, która wymaga wbicia w deskę długiego gwoździa. Dzięki temu butelka trzyma się pionu, a cała konstrukcja jest stabilna. Wybrałam wersję leżącą i pokażę jak ją przygotować.

warsztaty diy lampa z butelki haart

Leżąca lampa z butelki – materiały

  • Plaster drewna o średnicy 20-25 cm lub drewniana deska do krojenia;
  • Lampki choinkowe na krótkim sznurze (wystarczy nawet 2 metrowy sznur);
  • Przezroczysta lub zielona butelka po winie.  Nasze butelki otrzymaliśmy od organizatora warsztatów – Cono Sur;
  • Mocny budowlany klej montażowy;
  • Drewniane patyczki, kamienie, mech i inne małe dodatki, które można wykorzystać do dekoracji.
warsztaty upcyclingowe lampa z butelki

Leżąca lampa z butelki, krok po kroku

Lampki choinkowe wkładamy do butelki. Trzeba się przy tym trochę namęczyć, bo szyjka jest wąska, a lampki mają zazwyczaj podwójny sznur. Przydaje się długi patyk np. do szaszłyków, którym delikatnie popychamy lampki.

warsztaty upcyclingowe lampa z butelki, lampki w butelce
warsztaty upcyclingowe lampa z butelki diy, wspólna praca

Po włożeniu lampek sprawdzamy czy w trakcie wpychanie do butelki nie zostały uszkodzone. Jeśli wszystko świeci, przechodzimy do przyklejania i dekoracji.

warsztaty upcyclingowe lampa z butelki Hania Kozłowska

Butelkę układamy na desce i planujemy dekoracje. Można nieco podnieść do góry tył butelki, podkładając np. gruby patyk lub zostawić płasko, jak u mnie. Mocnym klejem montażowym przyklejamy butelkę do deski. Trzeba wybrać klej, który po wyschnięciu będzie przezroczysty.

warsztaty upcyclingowe lampa z butelki diy, klejenie
warsztaty upcyclingowe lampa z butelki diy, gotowa leżąca lampa

Przechodzimy do dekoracji. Polecam naturalne dodatki takie jak patyki, mech, gałązki, suszone owoce. Przykleiłam długi, gruby patyk, który zasłonił miejsce klejenia butelki, a wolne przestrzenie uzupełniłam mniejszymi patyczkami i mchem. Całość wygląda bardzo rustykalnie.

warsztaty upcyclingowe lampa z butelki diy, uczestnicy podczas pracy
warsztaty upcyclingowe lampa z butelki diy, gotowa i świecąca lampa
warsztaty upcyclingowe lampa z butelki diy, wszyscy przy pracy nad projektami
warsztaty upcyclingowe lampa z butelki diy, zbliżenie na świecącą lampę
warsztaty upcyclingowe lampa z butelki, lampy stojące

Podsumowanie

Idea zero waste jest mi bardzo bliska i na Haart często powtarzam “nie lubię wyrzucać”. Każda próba ponownego wykorzystania pozornie niepotrzebnych rzeczy jest dobrym pomysłem! Jeśli każdy z nas zrobi choć jedną małą rzecz, to wszyscy pójdziemy w dobrym kierunku. Nie jestem i nie muszę być idealna. Wybieram te elementy, które uważam za słuszne i możliwe do zrealizowania w naszym domu. Zastanówcie się co Wy możecie zrobić, bo nawet małe zmiany, w globalnym wymiarze są wielkie 🙂

warsztaty upcyclingowe lampa z butelki diy, haart hanna kozłowska w pracy

Zobacz także...

avatar
Gosia Ostrowska
Gość

Już wiem na co przeznaczę ostatnia bitelkę po winie. Czas go wypić.

Justyna
Gość
Justyna

Super to wygląda 😉

Natalia
Gość

Fantastyczny pomysł.. nie woadlabym na to

Aleksandra Załęska
Gość
Aleksandra Załęska

Przyznam, że ta lampa z butelki wygląda bardzo atrakcyjnie 🙂 I w sumie jej wykonanie nie jest takie trudne 🙂

HAART
Gość
HAART

Bardzo dziękuję 🙂

Kasia Hartung
Gość
Kasia Hartung

Dziś robiłam taka lampę i wyszła mi równie fajna!

Jagoda
Gość
Jagoda

Pięknie wyglądają te butelki! Muszę spróbować zrobić taką samodzielnie.

Monika
Gość
Monika

Białej gorączki dostaje jak ktoś wkłada zwykłe światełka do butelek. Do butelek są specjalne z włącznikiem w kształcie korka. Serio.

Aby strona działała prawidłowo, w celu analizy ruchu oraz korzystania z narzędzi marketingowych wykorzystywane są pliki cookies. OK, rozumiem. Więcej...

haart hanna kozlowska popup facebook

HAART logotyp 370x102 - haart.pl blog diy zrób to sam

 

Lubisz DIY? Zostań ze mną na dłużej i obserwuj HAART na Facebook'u. Dołącz do ok. 15 000 fanów mojego bloga. Bądź na bieżąco, komentuj i dziel się swoimi pomysłami w grupie "Pokaż co potrafisz DIY z HAART". Serdecznie zapraszam!