Strona główna » Gitara z kartonu DIY

Gitara z kartonu DIY

by HAART
gitara z kartonu

Gitara z kartonu powstała kilka miesięcy temu i była pracą domową z muzyki. Autorem jest Szymon i dodam, że jest uczniem 5 klasy szkoły podstawowej. Zadanie polegało na przygotowaniu instrumentu strunowego z materiałów, które można znaleźć w domu. Szymon wykorzystał pudełko, tekturę i gumki recepturki. Jestem pewna, że nasza instrukcja przyda się uczniom w realizacji podobnych zadań z muzyki, tym bardziej, że gitara naprawdę wydaje dźwięki. Wszystko dzięki dziurze na środku, która ze zwykłego pudełka zrobiła pudło rezonansowe.

gitara z kartonu

Potrzebne materiały

  • pudełko
  • tektura
  • nożyczki
  • 6 gumek
  • pistolet i klej na gorąco
  • żółta farba
  • pędzel
  • czarny flamaster
  • taśma klejąca dwustronna (opcjonalnie)
  • cyrkiel

Do wykonania gitary z kartonu potrzebujesz pudełka o wymiarach o 12 x 20 cm i wysokości 8 cm. Można wykorzystać większe kartony, ale trzeba wziąć pod uwagę, że gumki też będą musiały być większe. Przed sklejaniem i malowaniem warto sprawdzić czy gumki pasują do kartonu.

Przygotuj tekturę na gryf i główkę gitary. Jeden długi pasek 4 x 32 cm, mniejszy 7 x 11cm i średni 8 x 10 cm, z którego wytniesz klucze (stroiki).

Wszystkie elementy Szymon sklejał klejem na gorąco, ale jeśli nie masz pistoletu, możesz zastosować uniwersalny klej do papieru. Przygotowanie zajmie nieco więcej czasu, ale efekt końcowy będzie taki sam. Wnętrze kartonu skleił taśmą dwustronną, jednak klej lub klej na gorąco mogą ją zastąpić.

Potrzebujesz również farby, pędzla i czarnego flamastra. Możesz wykorzystać dowolną farbę akrylową lub plakatową, a nawet kazeinową, bo właśnie taką malował Szymon.

materiały do budowy gitary

Budowa gitary

Przyda się prosty opis gitary, bo w tekście używam słów, które nie dla wszystkich mogą być zrozumiałe. Na zdjęciu umieściłam nazwy poszczególnych elementów, ale muszę zaznaczyć, że w prawdziwej gitarze struny mocowane są na mostku, który znajduje się tuż przy otworze rezonansowym. Pozostałe elementy są bardzo bliskie oryginałowi.

BUDOWA gitary

Gitara z kartonu, krok po kroku

Na pudełku narysuj cyrklem koło o średnicy ok. 8cm, a następnie je wytnij. Wycinanie będzie prostsze przed sklejaniem pudełka, bo ruchome klapki pozwolą ładnie wyrównać krawędzie koła.

gitara diy
SKLEJANIE

Sklej pudełko, zaczynając od strony z otworem. Szymon użył dwustronnej taśmy klejącej, ale możesz to zrobić klejem na gorąco lub zwykłym klejem do papieru. Gdy skleisz górę, włóż rękę do środka, przez otwór i sklej dół pudełka. Dzięki temu na zewnątrz nie będzie żadnej taśmy i nie będzie problemu z położeniem farby.

gitara z tektury

Całe pudełko pomaluj na jednolity kolor. Jak już pisałam Szymon malował farbą kazeinową, ale można użyć farb plakatowych lub akrylowych.

malowanie gitary

Pudełko zostaw do wyschnięcia i zajmij się gryfem oraz główką. Wytnij pasek o wymiarach 4 x 32 cm oraz prostokąt 7 x 11 cm, a następnie zaokrąglij rogi. Na koniec wytnij 6 pasków o wymiarach 1 x 8 cm.

gitara z kartonu elementy

Paski przyklej do prostokąta tak, jak na niżej załączonym zdjęciu. Powinny wystawać ok. 2-2,5 cm.

główka gitary z kartonu
MALOWANIE

Główkę ułóż paskami do góry i przyklej do nich długi pasek (gryf). Powinien zasłonić paski, więc przyklej go ok. 1 cm od góry główki. Następnie pomaluj gryf i główkę ze stroikami.

malowanie główki gitary z tektury

Gdy farba wyschnie na gryfie narysuj paski (mniej więcej co 0,5 cm). W ten sposób stworzysz progi.

gryf gitary z kartonu

Końce pasków (stroików) pomaluj czarnym flamastrem, a na środku narysuj dwa wąskie prostokąty (ok. 0,5 x 7 cm). Główka gitary gotowa!

gitara z kartonu
STRUNY

Na pudełko nałóż 6 gumek recepturek. Idealnie jeśli będą różnej grubości, bo dzięki temu będą wydawały różne dźwięki. Nakładanie zajęło Szymonowi trochę czasu, bo kilka gumek pękło. Trzeba to robić delikatnie.

struny w gitarze zabawce
gitara z tektury

Dolną cześć gryfu zagnij na wysokości ok. 4 cm i przyklej do pudła rezonansowego, tak jak na zdjęciu.

gitara z kartonu

Gitara z kartonu gotowa!

gitara z kartonu

Gitara z kartonu

Dzięki tej zabawie dzieci mogą poznać budowę gitary i upewnić się, że naprawdę wydaje dźwięki. Gitara z pudełka może być inspiracja do budowy kolejnych instrumentów i poznawania tajemnic muzyki. Jestem ciekawa jak będzie wyglądać Twoja gitara 🙂 Napisz do mnie lub oznacz @HAARTblog na Instagramie lub @haart na Facebooku.

gitara z kartonu

zestaw string art
https://sklep.haart.pl/kategoria/kreatywne-zestawy/
3.7 6 głosów
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kasiaa
2 lat

czy pudełko po chusteczkach się nada??? świetny pomysł swoją drogą 🙂

2
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x