Strona główna » Bardzo prosta makrama – DIY dla początkujących

Bardzo prosta makrama – DIY dla początkujących

by HAART
prosta makrama diy

Postanowiłam przygotować tutorial dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z makramą. Temat przewodni – bardzo prosta makrama. Wiem jak to jest, gdy przeraża ilość sznurków i węzłów, a zapewnienia, że sobie poradzisz nie pomagają. Długo zastanawiałam się jak to wszystko uprościć i wykonałam kilka próbnych makram. Postanowiłam ograniczyć ilość węzłów w do minimum, czyli do 1. Tak, do jednego! Cała makrama została wykonana tylko jednym podstawowym węzłem. Prościej być nie może.

makrama dla początkujących

Potrzebne materiały

 • bawełniany sznurek o średnicy 5 mm
 • drewniany drążek o długości 30 cm
 • nożyczki
 • centymetr lub metrówka
prosta makrama sznurki

Zaczniemy od najważniejszego elementu czyli SZNURKA. Do wykonania prostej makramy potrzebujemy 47 m bawełnianego sznurka o szerokości 5 mm. Na zdjęciach pokazałam sznurek w naturalnym kolorze, ale oczywiście można wybrać inny kolor. W sklepach EMPIK znajdziecie mnóstwo pięknych kolorowych sznurków do MAKRAMY, zarówno pastelowych, jak i w intensywnych, mocnych kolorach. W dziale SZKOLNE I PAPIERNICZE znajdziecie również drążki do makram oraz nożyczki, czyli właściwie wszystkie materiały potrzebne do wykonania pierwszej prostej makramy.

oferta EMPIK
Fot. EMPIK.com

Przygotowanie sznurków

Sznurek powinniśmy pociąć na mniejsze odcinki i przyda się centymetr krawiecki, metrówka lub chociaż dłuższa linijka do odmierzania długości. Potrzebujemy:

 • 10 sznurków o długości 2,5 m
 • 4 sznurki o długości 2,2 m
 • 22 sznurki o długości 0,5 m
 • 2 sznurki o długości 0,6 m
 • 1 sznurek o długości 1 m

Ostatni odcinek o długości 1 m wykorzystamy do zawieszenia makramy. Możecie, tak jak ja, wykorzystać w tym celu cieńszy sznurek np. o szerokości 2 mm lub zostać przy sznurku 5 mm.

cięcie sznurków na makramę

Węzeł płaski

Zaczniemy od podstaw, czyli od węzła płaskiego. To podstawowy węzeł i bardzo mi zależało na pokazaniu, że wystarczy znajomość tylko jednego węzła, aby wykonać piękną prostą makramę. Oczywiście kusiło, aby wprowadzić urozmaicenia, bo mam na swoim koncie nie jedno wyzwanie, ale powstrzymałam się. Wierzę, że pierwszy sukces, czyli dobrze wykonana dekoracja, będzie największą zachętą do dalszych działań.

Węzeł płaski powstaje z 4 sznurków, z czego dwa środkowe nazywane są rdzeniem, a pierwszy i ostatni zewnętrznymi. Prawym zewnętrznym sznurkiem zrób pętlę i przełóż górą na lewą stronę, a następnie lewy zewnętrzny sznurek połóż na prawy (zdj. 1). Lewy zewnętrzny sznurek przełóż dołem i wyciągnij przez pętlę po prawej stronie (zdj. 2). Ściśnij sznurki, aby wiązanie przesunąć w górę (zdj. 3). Upraszczając, ten etap jest jak zawiązywanie kokardy czy sznurówek.

Makrama węzeł płaski

Następnie powtarzamy całą operację, ale zaczynając z lewej strony. Zrób pętlę lewym sznurkiem (zdj. 4), prawy wyciągnij na górę i owiń dołem wyciągając koniec przez pętlę (zdj. 5). Na zdjęciu nr 6 węzeł płaski prezentuje się w pełnej okazałości.

węzeł płaski w makramie

Podwójny węzeł płaski

W naszej makramie wykorzystamy podwójne węzły płaskie. Dzięki temu praca będzie ciekawsza i powstaną ładne wolne przestrzenie między węzłami. Jak to zrobić? Podwójny węzeł płaski to po prostu dwa węzły płaskie umieszczone jeden pod drugim. Zawiązujemy pierwszy węzeł płaski, a następnie drugi.

podwójny węzeł płaski makrama

Łączenie podwójnych węzłów płaskich

Przechodzimy do łączenia węzłów płaskich. Wykonaj dwa podwójne węzły płaskie (zdj. 1), a następnie odsuń na bok dwa sznurki z prawej i dwa z lewej strony (zdj. 2). Na środku zostaną 4 sznurki i z nich wykonaj podwójny węzeł płaski (zdj. 2 i 3).

łączenie węzłów płaskich

Prosta makrama krok po kroku

Podstawowe informacje mamy opanowane, więc przechodzimy do wykonania makramy. Sznurki wiąże się najłatwiej gdy swobodnie zwisają i dlatego zaczynamy od zamocowania patyka. Sznurek o długości 1m składamy na pół i tworzymy zawieszkę. Oczywiście można regulować jej długość.

Gdzie zawiesić makramę w trakcie pracy? Zakładam, że nie macie stojaka jak na zdjęciu, więc polecam wykorzystać oparcie krzesła, balustradę, gałkę meblową lub zwykły wieszak.

mocowanie patyka do makramy

Na patyku wieszamy 10 sznurków o długości 2,5 m. Każdy składamy na pół i przekładamy od góry przez patyk. Następnie końce przeciągamy przez pętelkę i zaciskamy. W ten sposób z jednego sznurka o długości 2,5 m powstają dwa sznurki o długości 1,25 m.

mocowanie sznurków do makramy

Po zamocowaniu 10 sznurków o długości 2,5 m wiążemy podwójne węzły płaskie. W ten sposób powstanie 5 słupków, jak na zdjęciu.

bardzo prosta makrama diy

Na bokach mocujemy po dwa sznurki o długości 2,2 m,

bardzo prosta makrama

a następnie zawiązujemy podwójne węzły płaskie, tak jak wcześniej. Łącznie mamy 7 słupków.

BADZO PROSTA MAKRAMA

Teraz tworzymy kolejną linię podwójnych węzłów płaskich. Wybieramy po cztery sznurki z górnych słupków i tworzymy węzły, tak jak opisałam to w punkcie „łączenie węzłów płaskich”. Na końcu po prawej i lewej stronie zostaną luźne dwa sznurki.

makrama dla poczatkujących

W ten sam sposób tworzymy kolejne warstwy, aż do jednego słupka. Powstaje odwrócona „piramida”. Uwaga, ostatni słupek na dole powinien się składać z 3 węzłów płaskich.

makrama krok po kroku

Teraz tworzymy mniejszą piramidę na dole. Dwa słupki, niżej trzy słupki i znowu dwa. Na koniec jeden słupek składający się z trzech węzłów płaskich. Główną cześć makramy mamy wykonaną.

prosta makrama diy haart

Na bokach wykonany dwa ozdobne detale. Z prawej i lewej strony makramy odkładamy po dwa sznurki. Zostają luźne, a podwójny węzeł płaski wykonujemy z czterech kolejnych sznurków.

makrama diy

Niżej wykonujemy po dwa słupki, a następnie jeszcze jeden na dole. W ten sposób powstają dekoracyjne romby na bokach makramy.

prosta makrama diy

Chwosty na bokach

Na bokach makramay umieścimy dekoracyjne chwosty. Na jeden chwost potrzebujemy:

 • 10 sznurków o długości 50 cm
 • 1 sznurka o długości 60 cm (do zawiązania na patyku)
 • 1 sznurka o długości 50 cm (do związania zwisających sznurków).
prosta makrama

Sznurkiem o długości 60 cm przywiązujemy 10 sznurków o długości 50 cm. Zawiązujemy na supełek i wyrównujemy sznurki. Z drugiej strony robimy taki sam chwost.

chwosty w makramie diy

Następnie sznurkiem o długości 50 cm owijamy chwost i zawiązujemy z tyłu na supełek. Jest nieco trudniejsza metoda na wykończenie chwostów tak, aby nie było widać supełka, ale o tym opowiem następnym razem. Tak jak pisałam na wstępie, to tutorial dla osób poczatkujących.

Po związaniu obu chwostów nożyczkami wyrównujemy dół chwostów, a na dole makramy zawiązujemy supełki i odcinamy nadmiar sznurków.

bardzo prosta makrama haart diy

Na koniec warto sprawdzić centymetrem czy chwosty mają tą samą długość i ewentualnie wyrównać.

prosta makrama

Bardzo prosta makrama

Makrama gotowa! Jeden rodzaj węzła, a taki efekt. Jestem bardzo zadowolona z tego projektu i zapewniam, że osoby zaczynające przygodę ze sznurkami naprawdę sobie poradzą. Kolejną pracą może być drzewko szczęścia, które też jest dość prostym projektem.

Pamiętajcie, że materiały na pierwszą i kolejne makramy znajdziecie w sklepach EMPIK. Sznurki, drążki, nożyczki i wiele dodatków, które urozmaicą rękodzielnicze dzieła. Trzymam kciuki za Wasze prace i czekam na wiadomości ze zdjęciami prostych makram 🙂

Prosta makrama krok po kroku

Wpis powstał przy współpracy EMPIK

4.3 7 głosów
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
PaulaO
PaulaO
1 rok

Wyglada na łatwa, ale na zdjeciach zawsze tak jest. Jeszcze nie probowałam makramy. pozdrawiam

mamawiktora
mamawiktora
1 rok

Super! Wykorzystam ten pomysł.

4
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x