Strona główna » Drzewko szczęścia z chrobotkiem

Drzewko szczęścia z chrobotkiem

by HAART
drzewko szczęścia ze sznurków

Od dawna prosiliście o instrukcję wykonania makramowego drzewka szczęścia. Przygotowałam najprostszą z możliwych wersję, ale z dodatkowym kolorowym akcentem, w postaci chrobotka.

Co to właściwie jest ten chrobotek?

Chrobotek to porost ze skandynawskich lasów. Jest produktem preparowany, więc nie wymaga podlewania, nawożenia, zraszania, a nawet światła. W dotyku jest mięciutki i dlatego często nazywa się go żywym mchem. Nie rośnie, nie zmienia koloru i ogólnie można powiedzieć, że jest bezobsługowy. Kilka lat temu ozdobiłam lampę chrobotkiem i do tej pory wygląda świetnie.

Jakich materiałów potrzebujemy do wykonania drzewka szczęścia?

–  obręcz o średnicy ok. 26 cm

–  50 g chrobotka

– bawełniany skręcany sznurek o grubości 3mm i długości 70 m

– nożyczki

– centymetr lub linijkę

– pistolet klejowy

Chrobotka najlepiej zamówić przez Internet. 50 g oczyszczonego produktu kosztuje 8-10 zł. Występuje w wielu kolorach, od beżowego, przez czerwony po zielony, fioletowy i brązowy. Oczywiście najbardziej popularne są zielone wersje i zachęcam Was do zamówienia dwóch odcieni zielonego. Dzięki temu korona drzewka będzie wyglądała bardzo naturalnie.

Drzewko szczęścia, krok po kroku

Owijanie obręczy

Zaczynamy od owinięcia sznurkiem obręczy. Odcinamy 5metrów i 20 cm sznurka. Przyda się też zwykły klips biurowy, który wykorzystamy do unieruchomienia końcówki sznurka. Obręcz owijamy dość ciasno i najlepiej zwinąć sznurek w kłębek, aby ułatwić owijanie.  Na początku idzie powoli, ale z czasem nabierzecie wprawy. Sznurek pozwoli owinąć ¾ obręczy. Na końcu umieszczamy drugi klips, aby sznurek się nie rozwijał.

Czas na drzewo

Odcinamy 30 sznurków, każdy o długości 180 cm, a następnie jeden po drugim mocujemy na obręczy. Sznurek składamy na pół i przekładamy pod obręczą, następnie pętelkę przekładamy górą i wyciągamy sznurki spod spodu. Zaciskamy i przesuwamy na bok. W ten sposób mocujemy wszystkie 30 sznurków. Potrzeba na to trochę czasu, ale zapewniam, że po 2-3 zaczniecie to robić bardzo szybko.

drzewko ze sznurków
Przyklejanie końcówek

W między czasie przyklejamy końce sznurka, którym owinęliśmy obręcz. Przyklejamy pierwszy i delikatnie przesuwamy sznurki. Następnie mocujemy sznurek, który pozwoli powiesić drzewko. Do tego potrzebujemy ok. 45 cm sznurka. Potem przyklejamy drugi koniec sznurka, którym owijaliśmy obręcz i rozsuwamy sznurki tak, aby nie było widać drewnianej bazy.   

Pień drzewa

Po zamocowaniu wszystkich sznurków przechodzimy do wyznaczenia pnia drzewa. Odcinamy sznurek o długości 320 cm i zawiązujemy na supełek na środku. Odwracamy drzewo na drugą stronę i zaczynamy wiązanie węzła płaskiego. Brzmi bardzo poważnie, ale sam węzeł nie jest taki skomplikowany. Na filmie możecie zobaczyć dokładną instrukcję wiązania. Takich węzłów potrzebujemy co najmniej 8. Na koniec odwracamy drzewko na drugą stronę i zawiązujemy sznurki na supełek.

makrama węzły
Dół drzewa

Odwracamy na prawą stronę i zaczynamy mocować dół drzewka. Wybieramy sznurek ze środka pnia i przywiązujemy do obręczy. Zaczynamy od sznurków znajdujących się w pierwszej linii pnia, a potem wyciągamy sznurki z tyłu. Pozwala to uzyskać pięknie rozkładający się wachlarz. To ważne, aby na początku nie wyciągać tylnych sznurków, bo wprowadzają chaos i cała konstrukcja nie wygląda tak ładnie. Z tyłu zostawiamy 14 sznurków, które wykorzystamy do wykonania spiralnych słupków.

Spiralne słupki

Wyznaczamy środek sznurków i oddzielamy 4 środkowe. Z tyłu zabieramy również 4, które nie zostały przywiązane do obręczy. Mamy bazę naszego spiralnego słupka. Oddzielamy dwa skrajne sznurki i wiążemy półwęzeł płaski prawy. W przeciwieństwie do tworzenia pnia, gdzie pętelkę robiliśmy raz z prawej, raz z lewej, tu cały czas robi z prawej i dzięki temu powstaje skręt. W ten sam sposób robimy dwa boczne słupki, wykorzystując 4 sznurki główne i 3 z tyłu. Na koniec owijamy dodatkowym sznurkiem dół i odcinamy krótkie końcówki.

makrama
Przycinanie makramy

Dół makramy  wyrównujemy nożyczkami i zabieramy się za przyklejanie chrobotka. Najlepiej przygotować duże kępki mchu i przykleić je w pierwszej kolejności, a potem uzupełniać mniejszymi fragmentami. Nakładamy klej, przyciskamy mech i po chwili sprawdzamy czy całość jest stabilna.  Chrobotek może wystawać poza koronę drzewa, ale należy sprawdzić czy dobrze się trzyma.

makramowe drzewko

Makramowe drzewko szczęścia gotowe

Drzewko szczęścia gotowe! Wybrałam bardzo prostą formę, aby każdy sobie poradził z wykonaniem. Oczywiście możecie zmienić dół makramy, dodać chwosty, makramowe liście lub inne dodatki. Mam nadzieję, że Was zainspirowałam i udowodniłam, że makramowe drzewko to piękna i łatwa do wykonania dekoracja.

drzewko szczęścia z chrobotkiem Makrama
makramowe drzewko szczęścia
5 3 głosów
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Diuna
Diuna
2 lat

Super pomysł. Nie wiedziałam, że to można przyklejać.

Aleksandra
Aleksandra
1 rok

Całkiem to ładne 🙂

Ela
Ela
1 rok

Bardzo ładna dekoracja.

5
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x