Niedawno miałam przyjemność opowiedzieć o pasji do kolekcjonowania magnesów z podróży w programie „Pytanie na Śniadanie”. Jeśli jeszcze tego nie widzieliście, serdecznie zachęcam do obejrzenia tego odcinka – znajdziecie tam mnóstwo inspiracji, jak nie tylko zbierać, ale również pięknie eksponować magnesy z różnych zakątków świata. Link do nagrania znajdziecie niżej.
Magnesy z podróży – idealna pamiątka
Magnesy są jednymi z najpopularniejszych pamiątek z podróży. Dlaczego? Po pierwsze, są łatwe do przewiezienia, zajmują mało miejsca, a po drugie – pozwalają w prosty sposób zebrać wspomnienia z każdego miejsca, które odwiedziliśmy. Niektóre są miniaturowymi dziełami sztuki, inne zabawnymi gadżetami, a wszystkie mają jedno wspólne zadanie – przypominać nam o odwiedzonych miejscach i emocjach związanych z podróżami.
Rodzaje magnesów
Różnorodność magnesów dostępnych na rynku jest ogromna, a oto kilka najpopularniejszych rodzajów:
- Ceramiczne – pięknie zdobione, często ręcznie malowane, kojarzą się z tradycyjnym rzemiosłem. Są popularne zwłaszcza w krajach śródziemnomorskich.
- Drewniane – ekologiczne, wykonane z naturalnych materiałów, często przedstawiają lokalną faunę, florę lub architekturę.
- Metalowe – bardziej nowoczesne, często o minimalistycznym designie. Spotykane w formie wypukłych herbów miast czy flag.
- Szkło – eleganckie i wyjątkowe, magnesy wykonane ze szkła często mają w sobie fragmenty map, symboli, a nawet zdjęcia.
- Plastikowe – zazwyczaj kolorowe i tanie, ale dzięki swojej różnorodności również mogą stanowić ciekawą kolekcję.
Jak kolekcjonować magnesy?
Zanim zaczniemy rozmyślać, jak wyeksponować swoją kolekcję, warto zastanowić się nad sposobem jej organizacji. Istnieje wiele sposobów na kolekcjonowanie magnesów, oto kilka z nich:
- Tematycznie – możesz zbierać magnesy związane z konkretnymi kategoriami, np. miasta, kraje, symbole narodowe, zwierzęta, czy zabytki. Podczas podróży możesz np. kupować tylko magnesy w formie flag krajów.
- Materiałowo – magnesy mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak ceramika, drewno, metal, plastik, szkło czy nawet kamień. Zbieranie ich w zależności od materiału to kolejny ciekawy pomysł.
- Kolorystycznie – to opcja dla estetów. Możesz tworzyć kolekcje kolorystyczne np. tylko czerwone, błękitne lub beżowe magnesy. Można również stworzyć efekt ombre układając magnesy od najciemniejszych do najjaśniejszych ograniczając się do jednej tonacji.
- Rozmiarowo – małe magnesy (jak te z Tajwanu, o których opowiadam w programie) można umieścić razem np. w ramce na zdjęcia. Również układanie według rozmiaru, od największych do najmniejszych, daje ciekawy efekt wizualny.
Jak wyeksponować magnesy?
Najpopularniejszym sposobem na przechowywanie magnesów jest lodówka, jednak istnieje wiele ciekawych alternatyw, które sprawią, że Twoja kolekcja stanie się centralnym elementem dekoracyjnym w domu.
1. Ramki na zdjęcia – zamiast wypełniać ramki tradycyjnymi fotografiami, możesz umieścić w nich swoje magnesy. Wygląda to oryginalnie i estetycznie, a jednocześnie chroni magnesy przed uszkodzeniem.
2. Rama lustra – to świetny sposób ekspozycje magnesów. Zmień taflę lustra na metalowy podkład i ułóż magnesy w dowolny sposób. To mogą być małe ramy, ale również duże, okazałe, które maja szansę stać się główną dekoracją salonu czy holu.
3. Tablice magnetyczne – klasyczny, ale wciąż niedoceniany sposób. Wybierz tablicę w ciekawym kształcie lub kolorze, zawieś ją na ścianie i przekształć w prawdziwe dzieło sztuki. Pamiętaj, że tablice znajdziesz w popularnych śmieciówkach za naprawdę niewielkie pieniądze. W sprzedaży są czarne, białe, ale także stylizowane na np. stare drewno czy korek.
4. Stoliki kawowe z przeszklonym blatem – Magnesy mogą być wyeksponowane pod szkłem, wewnątrz blatu stolika kawowego, jako artystyczny akcent w salonie. Poza magnesami możesz w nich umieścić inne pamiątki z podróży.
5. Metalowe osłonki doniczek – Wybierz duże osłonki o prostym kształcie, aby magnesy dobrze się trzymały. W ten sposób stworzysz mini kolekcję na parapecie, półce lub komodzie.
6. Magnetyczne drzwi szafy lub mebli – drzwi mebli lub szafek mogą stać się miejscem na Twoją kolekcję. To ciekawy sposób, aby wprowadzić do wnętrza odrobinę podróżniczej magii. Możesz użyć farby magnetycznej lub naklejek magnetycznych, które pozwolą na ekspozycje magnesów.
7. Tablica korkowa z metalową ramą – Połączenie korka i metalu. Magnesy mogą ozdabiać metalową ramę, a do korkowej części można przypinać pamiątki związane z podróżami.
Magnesy z podróży – czy to dobry pomysł?
Kolekcjonowanie magnesów to nie tylko sposób na zachowanie wspomnień z podróży, ale również forma dekoracji, która może ożywić nasze wnętrza. Magnesy to miniaturowe dzieła sztuki, które mogą cieszyć oko przez lata. Ale co Wy sądzicie na ten temat?
Czy zbieracie magnesy z podróży? Jeśli tak, jak je przechowujecie i eksponujecie? Podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzach! Może macie inne, nietypowe sposoby na ich wyeksponowanie? A może uważacie, że magnesy to świetny, a jednocześnie niedoceniany sposób na pamiątkę z wakacji? Czekam na Wasze historie!
Na koniec jeszcze raz zapraszam do obejrzenia mojego wystąpienia w „Pytanie na Śniadanie”, gdzie opowiadam więcej o tej pasji. Możesz również zobaczyć jak wyglądało zaplecze programu.