Wszyscy uwielbiają zdjęcia przed i po remontach, więc metamorfoza poddasza z pewnością się Wam spodoba. Pokażę część poddasza, która jest moim małym królestwem. Cichym, ciepłym i przytulnym miejscem do pracy i odpoczynku. Właściwie powinnam je nazwać pracownią, bo poza miejscem na komputer i dokumenty, mam przestrzeń do nagrywania filmów, tworzenia tutoriali i testowania nowych rozwiązań.
Poddasze
Poddasze ma ok. 80 m2, ale po odliczeniu skosów powierzchnia użytkowa jest dużo mniejsza. Mimo wszystko to ogromna przestrzeń do zagospodarowania. Od samego początku chcieliśmy na górze urządzić pokój Szymona i przeznaczyliśmy na to aż połowę poddasza. Pierwsze zdjęcia jego pokoju mogliście zobaczyć na Instastories oraz w filmie Dekoracje z patyków. Oczywiście przygotuję wpis poświęcony tej części domu, bo wielu rodziców czeka na ciekawe pomysły związane z urządzaniem pokoju chłopca, ale dzisiaj pokażę mój “kawałek podłogi”.

Metamorfoza poddasza
Poddasze Starego Domu nie było użytkowane. Znaleźliśmy tu stare skrzynie wypełnione ubraniami, stelaż kultowej maszyny do szycia i kilka belek z białowieskich lasów. Z jednej strony przerażała wizja remontu od podstaw, z drugiej strony pojawiała się ulga, że nie musimy rozbierać czy przestawiać ścian działowych.

Najważniejszym elementem poddasza miały być duże balkonowe okna. Pierwotnie założyliśmy, że zamówimy po dwa ogromne okna na każdą ze ścian. Po konsultacjach z firmą, której zleciliśmy montaż okien, zmieniliśmy plany. Z jednej strony ograniczały nas belki stropowe i skosy, z drugiej nie wiedzieliśmy jak w praktyce będzie wyglądało użytkowanie tak dużych okien. Bazując na wiedzy i doświadczeniu firmy montażowej zamówiliśmy po trzy węższe, ale nadal wysokie okna. To był bardzo dobry wybór!
Usunęliśmy polepę, a następnie ociepliliśmy poddasze izolacją piankową. Możecie o tym przeczytać na blogu, więc nie będę się rozpisywać dlaczego zdecydowaliśmy się na usunięcie polepy i dlaczego wybraliśmy taką, a nie inną formę ocieplenia.

Położyliśmy legary, uzupełniliśmy przestrzeń watą, a następnie położyliśmy płyty OSB i panele podłogowe. W tym samym czasie pracowaliśmy nad ścianami, które pokryliśmy płytami kartonowo-gipsowymi i pomalowaliśmy białą farbą. Oczywiście wcześniej położyliśmy instalację elektryczną i zaplanowaliśmy wszystkie źródła światła. Wisienką na torcie były piękne stare belki, które po wyszlifowaniu pomalowaliśmy lakierobejcą.






Przed remontem martwiłam się głównie o to, czy okna wystarczająco doświetlą przestrzeń poddasza i zapewnią ciepło podczas mroźnej, podlaskiej zimy. Podjęliśmy dobre decyzje, ale nie byłyby możliwe bez wiedzy i doświadczenia firmy, w której zamówiliśmy okna i montaż. Pamiętajcie, że profesjonalny montaż to połowa sukcesu i warto szukać sprawdzonych, rzetelnych firm. Dlatego opowiem Wam o kampanii DOBRY MONTAŻ.
Dobry montaż
DOBRY MONTAŻ to kampania edukacyjna organizowana od 2014 roku przez Związek POiD. Głównym jej celem jest poprawa jakości montażu stolarki budowlanej w Polsce. Brzmi bardzo poważnie, ale prawda jest taka, że wybór dobrego produktu jest tak samo ważny, jak jego dobry montaż. Dlatego przy zakupie okien, drzwi, bram garażowych, powinniśmy szukać wykwalifikowanych monterów, którzy przy użyciu odpowiednich narzędzi i materiałów wykonają prawidłowy montaż.
Okna i drzwi montujemy na wiele lat, a jakość usługi jest bardzo ważna. Koszty z wiązane z ucieczką ciepła, wynikające z niewłaściwego montażu, są dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Zupełnie niepotrzebnym kosztem...

Na stronie DOBRY MONTAŻ znajdziecie ciekawe artykuły i porady, zarówno dla właścicieli domów oraz mieszkań, jak i monterów. Z zainteresowaniem przeczytałam artykuł Dlaczego szyby parują i już wiem, w jakich sytuacjach powinnam się martwić, a jakie są naturalną reakcją na warunki atmosferyczne i dobrze zamontowane, energooszczędne okna. Posiadaczy domów jednorodzinnych z pewnością zainteresuje tekst Co zrobić aby garaż nie wychładzał domu lub Jak zamontować drzwi zewnętrzne.
Wyszukiwarka monterów
Jeśli stoicie przed dylematem, komu zlecić montaż okien, drzwi lub bramy, zajrzyjcie do WYSZUKIWARKI MONTERÓW. Umieszczono w niej sprawdzone punkty dystrybucji oferujące zarówno sprzedaż jak i montaż. Baza obejmuje firmy z całego kraju, a dzięki wyszukiwarce możecie wyłowić punkty z interesującego Was województwa lub miasta. Warto poświecić czas na znalezienie dobrej ekipy montażowej. To się opłaca 🙂
Ciepła metamorfoza poddasza
Remont uważam za udany. Stworzyliśmy ciepłą i przytulną przestrzeń maksymalnie wykorzystując przestrzeń pod skosami. Znalazłam miejsce na duży, drewniany stół do pracy i małe szafeczki, w których trzymam materiały do tutoriali. Uwielbiam fotel obszyty góralskimi swetrami, puszyste poduszki i ciemne belki kontrastujące z białymi ścianami. Metamorfoza poddasza była wyzwaniem, ale podjęliśmy dobre decyzje. Jestem dumna z naszych dużych okien, które są dość niestandardowe jak na stary, drewniany, podlaski dom. Zapewniają duży dopływ naturalnego światła, a to połowa sukcesu podczas pracy i robienia zdjęć.



Poddasze jest moją małą, kreatywną przestrzenią. Nawet kot je uwielbia. Wyleguje się w słońcu, na miękkim dywanie i ospale patrzy na sad sąsiadów. Prawdziwy slow life 🙂
Wpis powstał przy współpracy Związku Polskie Okna i Drzwi.