Mikołaj z kieliszka powstał na specjalne zamówienie dzieci ze szkoły podstawowej. To piękna świąteczna dekoracja w stylu zero waste. Wykorzystałam stary kieliszek, włóczkę z czapki, która okazała się za mała, tkaninę, wstążki i zielone gałązki z ogródka. Przygotowałam wersję, która nie wymaga kleju na gorąco, tak aby dzieci mogły całość wykonać samodzielnie.
Mikołaj z kieliszka - materiały
- kieliszek do wina
- czerwony papier z bloku technicznego
- biała włóczka
- tkanina
- taśma klejąca
- wstążka
- zielony pomponik
- białe papierowe gwiazdki
- nożyczki
- czarny flamaster
- zielone gałązki

Podstawą pomysłu jest kieliszek do wina, ale można wykorzystać kieliszki do szampana, piwa lub wody. Ogólnie chodzi o to, aby pojawiła się szklana nóżka, a kształt góry nie jest tak istotny.
Brodę, wąsy i pomponik zrobimy z włóczki i najlepiej wykorzystać włóczkę z niepotrzebnej czapki, szalika lub swetra. Z pewnością każdy znajdzie w domu niepotrzebne wełniane ubrania. Wystarczy spruć włóczkę, a pojawią się dekoracyjne fale, dzięki którym broda i wąsy wygalają ciekawie.
Podobnie jest z tkaniną. Wykorzystałam bawełnę z niepotrzebnej sukienki i gorąco namawiam do przerabiania uszkodzonych lub za małych ubrań i dodatków. Potrzebujemy kwadrat 10x10 cm.
Białe papierowe gwiazdki można zastąpić cekinami, pomponami lub narysować białym flamastrem.
Świątecznego szyku dodadzą zielone gałązki, które znajdziecie w ogrodach i parkach. To może być sosna, świerk, tuja.
Mikołaj krok po kroku
Zaczynamy od brody Mikołaja. Przygotuj włóczkę o długości 20 cm oraz 20-25 odcinków o długości 10 cm. Ilość uzależniona jest od wielkości kieliszka, bo im większy kieliszek, tym większa broda 🙂 Najdłuższy odcinek będzie bazą brody i do niego przywiązujemy krótkie odcinki. Można to zrobić jak w girlandzie z t-shirtów lub po prostu zawiązać na supełek. Po powieszeniu wszystkich sznurków nożyczkami przycinamy wystające sznurki, a boki nieco skracamy, aby powstał kształt brody.

Na końcach sznurka przyklejamy taśmę klejącą i przyklejamy wewnątrz kieliszka, jak na zdjęciu po prawej stronie. Taśma nie będzie widoczna, bo na górze kieliszka pojawi się czapka.


Na trzy pace nawijamy włóczkę, następnie na środku związujemy i przecinamy na obu bokach. W ten sposób powstają wąsy Mikołaja. Tak na marginesie, w ten sam sposób zrobimy pompon na czapkę Mikołaja.

Wąsy przyklejamy taśmą dwustronną lub klejem, tuż nad brodą.

Do nóżki kieliszka przywiązujemy zielone gałązki i zawiązujemy kokardę.

Czarnym markerem malujemy oczy Mikołaja, a następnie przyklejamy mały zielony pomponik.

Czas na pelerynę. Z kolorowej tkaniny wycinamy kwadrat ok. 15x15 cm, a potem ścinamy jeden z rogów tworząc łuk, jak na zdjęciu po lewej stronie. Na rogu przyklejamy taśmę klejącą, a następnie przyklejamy wewnątrz kieliszka. Peleryna będzie swobodnie zwisać. Jej długość trzeba dopasować do wysokości kieliszka.


Z czerwonego kartonu (kartka z bloku technicznego) wycinamy półkole i składamy boki tworząc rożek. Następnie sklejamy taśmą klejącą i zabieramy się za dekorację.

Czapkę ozdabiamy papierowymi gwiazdkami, cekinami lub naklejkami. Możemy również narysować gwiazdki lub kropki.

Na górze czapki przyklejamy pomponik z włóczki. Sposób wykonania jest taki sam jak w przypadku wąsów.

Do środka kieliszka wkładamy białą zgniecioną kartkę i na górę nakładamy czapkę.

Mikołaj zero waste gotowy!
Mikołaj z kieliszka to świetny pomysł na przedświąteczną zabawę z dziećmi. Pomysł jest prosty i można żonglować kolorami czapki, dekoracji i peleryny. Przy okazji porozmawiać na temat ponownego wykorzystania włóczki i tkanin. Dobrej zabawy!
Jakie macie pomysły na świąteczne dekoracje?
