Papierowe rozety to uniwersalna dekoracja. Mogą ozdobić zarówno karnawałowe imprezy i urodziny, jak i śluby, wesela czy komunie. Wykonanie jest proste, materiały każdy ma w domu, a po przeczytaniu tego wpisu zrobicie je w kilka minut. Do dzieła!
Jeśli interesują Was tematy samodzielnie robionych dekoracji zajrzyjcie do wpisów LAMPIONY Z KWIATAMI, WISZĄCY WAZON i KWIETNIK ZE SKRZYNKI. Zachęcam również do obejrzenia filmu, w którym pokazuję jak szybko zmienić zwykłe świeczki w piękne, kwieciste dekoracje.
Planując dużą uroczystość możecie potrzebować wielu inspiracji. Służę pomocą i wsparciem, więc piszcie śmiało! Jakiś czas temu wykonałam 15 kwiecistych lampionów na rodzinną imprezę pewnej pani, która była zachwycona lampionami, ale nie miała motywacji do ich wykonania. Tak też można, wystarczy do mnie napisać. Ustalimy warunki i termin.

Materiały na papierowe rozety
Przygotujcie białe kartki. Takie zwykłe, z drukarki czy bloku rysunkowego. Do tego klej do papieru, nożyczki oraz sznurek lub wstążkę.

Oczywiście zamiast białych kartek można wykorzystać kolorowy papier. W sklepach papierniczych jest duży wybór papierów do scrapbookingu. Ceny zaczynają się od 1,5 zł za arkusz papieru 20x20cm o gramaturze ok. 150 gr/m2. W zestawach wychodzi taniej, a w związku z tym, że zawierają różne wzory, można przygotować całą kolekcję kolorowych, papierowych rozetek.
Na początek polecam jednak zwykłe białe kartki z bloku rysunkowego lub drukarki. Sprawdzicie czy to zabawa dla Was i nie wydacie milionów.
Rozetki, krok po kroku
Potrzebujemy dwie kartki w formacie A4. Obie składamy w harmonijkę, a zakładki powinny mieć po 7-10 mm. Oczywiście nie muszę być idealnie równe i nie trzeba pracować z linijką w ręku. Składanie może zająć trochę czasu, bo trzeba w ten sposób przygotować dwie kartki.



Następnie składamy harmonijki na pół. Można nożyczkami docisnąć miejsce złożenia, bo dzięki temu papier lepiej się ułoży.

Teraz wycinamy wzory. Zaczynamy od wycięcia po 2 trójkąty na każdej stronie harmonijki. Najlepiej trochę rozłożyć papier i wyciąć trójkąty na połowie papieru, aby nożyczki sobie poradziły z grubością, a następnie dociąć na pozostałych. Na filmie dokładnie pokazałam jak wycinam wzory. Zachęcam do obejrzenia. Na koniec ścinamy pod kątem końce harmonijki.


Przechodzimy do sklejania. Smarujemy klejem wnętrze harmonijki, tak jak na niżej załączonym zdjęciu i ściskamy. Harmonijka po rozłożeniu będzie miała kształt półkola. Tak samo postępujemy z drugą harmonijką.

Następnie sklejamy obie harmonijki. Najlepiej poczekać chwilę, aby klej dobrze połączył elementy i dopiero potem rozłożyć rozetkę i skleić ostatni element.


Nożyczkami można przyciąć wystające elementy i wyrównać krawędzie, aby cała rozeta wyglądała równo i symetrycznie. Na górze, w dowolnym miejscu robimy nożyczkami małą dziurkę. Przekładamy przez z nią bawełniany sznurek lub wstążeczkę i zawiązujemy na kokardę lub supełek.

Papierowe rozety wieszamy pod sufitem lub na oknach, na różnej wysokości. Świetnie wyglądają na foto ściankach, dekoracyjnych przepierzeniach i drzwiach wejściowych. Niewielkim kosztem można stworzyć wyjątkowe dekoracje. Im więcej, tym większy efekt. Idealnie pasują do makram, co widać na zdjęciach, a skoro już o nich wspominam, to więcej wzorów możecie zobaczyć w SKLEPIE HAART.



Czas na film
Sporo napisałam, ale mam nadzieję, że czekacie na film 🙂 To już prawie tradycja i cieszę się, że nagrywam kolejne DIY. Na kanale HAART możecie zobaczyć ponad 70 filmów. Zachęcam do subskrybowania i oczywiście komentowania. Im więcej piszecie, tym większą mam motywację do działania.
Trzymam kciuki za Wasze wersje papierowych rozetek i całych kompozycji.
Dobrej zabawy i do zobaczenia.