Postanowiłam przygotować tutorial dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z makramą. Temat przewodni - bardzo prosta makrama. Wiem jak to jest, gdy przeraża ilość sznurków i węzłów, a zapewnienia, że sobie poradzisz nie pomagają. Długo zastanawiałam się jak to wszystko uprościć i wykonałam kilka próbnych makram. Postanowiłam ograniczyć ilość węzłów w do minimum, czyli do 1. Tak, do jednego! Cała makrama została wykonana tylko jednym podstawowym węzłem. Prościej być nie może.

Potrzebne materiały
- bawełniany sznurek o średnicy 5 mm
- drewniany drążek o długości 30 cm
- nożyczki
- centymetr lub metrówka

Zaczniemy od najważniejszego elementu czyli SZNURKA. Do wykonania prostej makramy potrzebujemy 47 m bawełnianego sznurka o szerokości 5 mm. Na zdjęciach pokazałam sznurek w naturalnym kolorze, ale oczywiście można wybrać inny kolor. W sklepach EMPIK znajdziecie mnóstwo pięknych kolorowych sznurków do MAKRAMY, zarówno pastelowych, jak i w intensywnych, mocnych kolorach. W dziale SZKOLNE I PAPIERNICZE znajdziecie również drążki do makram oraz nożyczki, czyli właściwie wszystkie materiały potrzebne do wykonania pierwszej prostej makramy.

Przygotowanie sznurków
Sznurek powinniśmy pociąć na mniejsze odcinki i przyda się centymetr krawiecki, metrówka lub chociaż dłuższa linijka do odmierzania długości. Potrzebujemy:
- 10 sznurków o długości 2,5 m
- 4 sznurki o długości 2,2 m
- 22 sznurki o długości 0,5 m
- 2 sznurki o długości 0,6 m
- 1 sznurek o długości 1 m
Ostatni odcinek o długości 1 m wykorzystamy do zawieszenia makramy. Możecie, tak jak ja, wykorzystać w tym celu cieńszy sznurek np. o szerokości 2 mm lub zostać przy sznurku 5 mm.

Węzeł płaski
Zaczniemy od podstaw, czyli od węzła płaskiego. To podstawowy węzeł i bardzo mi zależało na pokazaniu, że wystarczy znajomość tylko jednego węzła, aby wykonać piękną prostą makramę. Oczywiście kusiło, aby wprowadzić urozmaicenia, bo mam na swoim koncie nie jedno wyzwanie, ale powstrzymałam się. Wierzę, że pierwszy sukces, czyli dobrze wykonana dekoracja, będzie największą zachętą do dalszych działań.
Węzeł płaski powstaje z 4 sznurków, z czego dwa środkowe nazywane są rdzeniem, a pierwszy i ostatni zewnętrznymi. Prawym zewnętrznym sznurkiem zrób pętlę i przełóż górą na lewą stronę, a następnie lewy zewnętrzny sznurek połóż na prawy (zdj. 1). Lewy zewnętrzny sznurek przełóż dołem i wyciągnij przez pętlę po prawej stronie (zdj. 2). Ściśnij sznurki, aby wiązanie przesunąć w górę (zdj. 3). Upraszczając, ten etap jest jak zawiązywanie kokardy czy sznurówek.

Następnie powtarzamy całą operację, ale zaczynając z lewej strony. Zrób pętlę lewym sznurkiem (zdj. 4), prawy wyciągnij na górę i owiń dołem wyciągając koniec przez pętlę (zdj. 5). Na zdjęciu nr 6 węzeł płaski prezentuje się w pełnej okazałości.

Podwójny węzeł płaski
W naszej makramie wykorzystamy podwójne węzły płaskie. Dzięki temu praca będzie ciekawsza i powstaną ładne wolne przestrzenie między węzłami. Jak to zrobić? Podwójny węzeł płaski to po prostu dwa węzły płaskie umieszczone jeden pod drugim. Zawiązujemy pierwszy węzeł płaski, a następnie drugi.

Łączenie podwójnych węzłów płaskich
Przechodzimy do łączenia węzłów płaskich. Wykonaj dwa podwójne węzły płaskie (zdj. 1), a następnie odsuń na bok dwa sznurki z prawej i dwa z lewej strony (zdj. 2). Na środku zostaną 4 sznurki i z nich wykonaj podwójny węzeł płaski (zdj. 2 i 3).

Prosta makrama krok po kroku
Podstawowe informacje mamy opanowane, więc przechodzimy do wykonania makramy. Sznurki wiąże się najłatwiej gdy swobodnie zwisają i dlatego zaczynamy od zamocowania patyka. Sznurek o długości 1m składamy na pół i tworzymy zawieszkę. Oczywiście można regulować jej długość.
Gdzie zawiesić makramę w trakcie pracy? Zakładam, że nie macie stojaka jak na zdjęciu, więc polecam wykorzystać oparcie krzesła, balustradę, gałkę meblową lub zwykły wieszak.

Na patyku wieszamy 10 sznurków o długości 2,5 m. Każdy składamy na pół i przekładamy od góry przez patyk. Następnie końce przeciągamy przez pętelkę i zaciskamy. W ten sposób z jednego sznurka o długości 2,5 m powstają dwa sznurki o długości 1,25 m.

Po zamocowaniu 10 sznurków o długości 2,5 m wiążemy podwójne węzły płaskie. W ten sposób powstanie 5 słupków, jak na zdjęciu.

Na bokach mocujemy po dwa sznurki o długości 2,2 m,

a następnie zawiązujemy podwójne węzły płaskie, tak jak wcześniej. Łącznie mamy 7 słupków.

Teraz tworzymy kolejną linię podwójnych węzłów płaskich. Wybieramy po cztery sznurki z górnych słupków i tworzymy węzły, tak jak opisałam to w punkcie "łączenie węzłów płaskich". Na końcu po prawej i lewej stronie zostaną luźne dwa sznurki.

W ten sam sposób tworzymy kolejne warstwy, aż do jednego słupka. Powstaje odwrócona "piramida". Uwaga, ostatni słupek na dole powinien się składać z 3 węzłów płaskich.

Teraz tworzymy mniejszą piramidę na dole. Dwa słupki, niżej trzy słupki i znowu dwa. Na koniec jeden słupek składający się z trzech węzłów płaskich. Główną cześć makramy mamy wykonaną.

Na bokach wykonany dwa ozdobne detale. Z prawej i lewej strony makramy odkładamy po dwa sznurki. Zostają luźne, a podwójny węzeł płaski wykonujemy z czterech kolejnych sznurków.

Niżej wykonujemy po dwa słupki, a następnie jeszcze jeden na dole. W ten sposób powstają dekoracyjne romby na bokach makramy.

Chwosty na bokach
Na bokach makramay umieścimy dekoracyjne chwosty. Na jeden chwost potrzebujemy:
- 10 sznurków o długości 50 cm
- 1 sznurka o długości 60 cm (do zawiązania na patyku)
- 1 sznurka o długości 50 cm (do związania zwisających sznurków).

Sznurkiem o długości 60 cm przywiązujemy 10 sznurków o długości 50 cm. Zawiązujemy na supełek i wyrównujemy sznurki. Z drugiej strony robimy taki sam chwost.

Następnie sznurkiem o długości 50 cm owijamy chwost i zawiązujemy z tyłu na supełek. Jest nieco trudniejsza metoda na wykończenie chwostów tak, aby nie było widać supełka, ale o tym opowiem następnym razem. Tak jak pisałam na wstępie, to tutorial dla osób poczatkujących.
Po związaniu obu chwostów nożyczkami wyrównujemy dół chwostów, a na dole makramy zawiązujemy supełki i odcinamy nadmiar sznurków.

Na koniec warto sprawdzić centymetrem czy chwosty mają tą samą długość i ewentualnie wyrównać.

Bardzo prosta makrama
Makrama gotowa! Jeden rodzaj węzła, a taki efekt. Jestem bardzo zadowolona z tego projektu i zapewniam, że osoby zaczynające przygodę ze sznurkami naprawdę sobie poradzą. Kolejną pracą może być drzewko szczęścia, które też jest dość prostym projektem.
Pamiętajcie, że materiały na pierwszą i kolejne makramy znajdziecie w sklepach EMPIK. Sznurki, drążki, nożyczki i wiele dodatków, które urozmaicą rękodzielnicze dzieła. Trzymam kciuki za Wasze prace i czekam na wiadomości ze zdjęciami prostych makram 🙂

Wpis powstał przy współpracy EMPIK