siedzisko z meblościanki prl, metamorfoza krok po kroku, instrukcja, manual - haart.pl blog diy zrób to sam

Siedzisko z meblościanki PRL

37 komentarzy

Siedzisko z meblościanki PRL to mega ekonomiczny pomysł. Wystarczy przygotować farbę, gąbkę oraz kolorową tkaninę i wciągu kilku godzin stworzyć wyjątkowy mebel. Koszt jest niewielki, a efekt niesamowity. Pokażę, krok po kroku, jak to zrobić.

Siedzisko z meblościanki

Nie masz czasu na czytanie? Posłuchaj!

Siedzisko z meblościanki PRL

Potrzebne materiały

  • podstawa PRL-owskiej meblościanki;
  • gąbka w formacie podstawy;
  • biała farba akrylowa;
  • świeczka;
  • papier ścierny;
  • tkanina do obszycia gąbki;
  • igła, nitka i nożyczki;

Siedzisko z meblościanki - krok po kroku

Meblościankę rozbieramy na części. Górna część trzyma się zazwyczaj tylko na kołkach, więc demontaż nie jest trudny. Czyścimy wybraną podstawę i przecieramy papierem ściernym.

stare meble z czasów prl

Malujemy podstawę meblościanki białą farba akrylową. Jeśli planujemy efekt gładkiej powierzchni polecam farby kredowe, które świetnie trzymają się każdej powierzchni. Wystarczy pomalować i pokryć woskiem lub lakierem.

Jeśli planujemy efekt shabby chic (obdrapania), tak jak u mnie, to przed malowaniem krawędzie należy przetrzeć zwykłą świeczką. Po wyschnięciu farby, przetrzeć papierem ściernym i cieszyć się efektem obdrapania. Na tym etapie, można uznać, że podstawa jest gotowa. Pamiętaj, że im dłuższa podstawa meblościanki, tym mniej wytrzymałe siedzisko. Polecam wstawienie na środku podstawy, dodatkowej pionowej deski, która wzmocni konstrukcję i powstrzyma uginanie siedziska.

przecieranie mebli papierem ściernym, efekt shabby chic

Oparcie

To nie jest obowiązkowy element. Wszystko zależy ode tego gdzie postawimy siedzisko i jaką będzie pełniło funkcję. Można przygotować oparcie z gąbki lub ograniczyć się do ułożenia kilku dużych poduszek.

Do naszego siedziska wymyśliliśmy specjalne oparcie. Dwa lata wcześniej rozbieraliśmy starą szopę/stodołę. Kilka desek wykorzystaliśmy do produkcji zagłówka w naszej sypialni, a resztę odłożyliśmy na inne, ciekawe projekty.

stara szopa stodoła, zniszczone deski w ogrodzie

Dwie długie deski pomalowaliśmy ciemną lakierobejcą i przykręciliśmy do ściany, tuż nad siedziskiem. Półokrągłe, niedoskonałe, powyginane. Jednym słowem, idealne do naszego przedpokoju.

siedzisko z meblościanki prl, przykręcanie oparcia do ściany

Siedzisko

Został ostatni element - miękka podstawa do siedzenia. Tak jak w przypadku oparcia, można położyć zwykłe, duże poduszki lub przygotować miękką gąbkę. Z czasów, gdy w Starym Domu było wyremontowane tylko jedno pomieszczenie (łazienka), została gruba gąbka, na której spaliśmy. 10 cm to za dużo na podstawę siedziska, ale nie lubię wyrzucać rzeczy i uznałam, że gąbka będzie "idealna" do tego projektu.  Polecam zamówić gąbkę o grubości ok. 5cm. Na portalach aukcyjnych takie gąbki można kupić już za 5 zł (arkusz 40 cm x 40 cm).

siedzisko z meblościanki prl, gąbka na siedzisko

Wycinamy z gąbki kształt podstawy siedziska. Najlepiej naszkicować kształt na gąbce i ręczną  piłką, wyciąć centymetr po centymetrze. To dość mozolna praca, ale im cieńsza gąbka, tym szybciej idzie.

wycinanie kształtu z grubej gąbki

Obszywamy gąbkę materiałem. Można to zrobić profesjonalnie, na maszynie do szycia lub ręcznie, igłą i nitką. Zakładam, że większość z Was nie ma maszyny do szycia, więc skupię się na ręcznej wersji.

siedzisko z meblościanki prl, montaż siedziska, przyszywanie

Materiał składamy na pół i wycinamy prostokąt odpowiadający wymiarom siedziska, z dodatkowym zapasem po 20 cm na wąskich bokach prostokąta. Po rozłożeniu otrzymamy jeden duży kupon materiału. Na środku tkaniny układamy gąbkę i boki zawijamy pod spód. Następnie ręcznie zszywamy boki, aby całość się nie zsuwała. To najprostszy sposób na obszycie gąbki. Nie jest idealny, ale wygrywa u osób, które nie znają się na szyciu.

siedzisko z meblościanki prl, obszywanie gąbki materiałem
Czym obciągnąć gąbkę?

Wybrałam grubą bawełnę w delikatną, różową kratkę. Słodka, ale wytrzymała i miła w dotyku. Na siedziska polecam grube tkaniny np. obiciowe. Ceny kształtują się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr. Alternatywą są tkaniny ze sklepów z używaną odzieżą. Już za kilka złotych można znaleźć duże koce lub zasłony, które idealnie sprawdzą się na siedziskach.

siedzisko z meblościanki prl, montaż mebla w przedpokoju
siedzisko z meblościanki prl, prace montażowe z użyciem wkrętarki i poziomnicy

Udało się?

Na siedzisku ułożyłam dodatkowo kilka małych poduszek, przerobionych ze swetrów. Na marginesie, muszę przygotować wpis poświęcony tym poduszkom i pokazać, jak w kilka minut przerobić niepotrzebny sweter na poduszkę.

wełniana poduszka na siedzisku z meblościanki
siedzisko z meblościanki prl, w stylu shabby chic, diy

Jak zwykle czekam na komentarze. Dajcie znać czy opis jest jasny i czytelny. Jeśli potrzebujecie wyjaśnienia jakiejś  kwestii lub macie pomysły na podobne wpisy, czekam na Wasze wiadomości.

Miłego!

Hania

5 3 głosów
Oceń wpis:

Subscribe
Powiadom o
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

37 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
37
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x