Strona główna PodróżeCypr Cypr – co zobaczyć, a co można pominąć

Cypr – co zobaczyć, a co można pominąć

by HAART
cypr co zobaczyć a co warto pominąć porady i wskazówki mapa - haart.pl blog diy zrób to sam

Cypr co zobaczyć? Wyspa nie powala na kolana różnorodnością zabytków, to miłe miejsce do leniuchowania i krótkich wypadów za miasto. Wyspa pozwala jednak, poznawać swoją historię z naprawdę bliska. W Pafos mieliśmy okazję dosłownie chodzić po mozaikach datowanych na III wiek n.e. W Chirokitia nie ma problemu, aby dotknąć i usiąść na pozostałościach osady neolitycznej sprzed 6 000 lat (!). I to wszystko pod gołym niebem…

 

Cypr co zobaczyć – z pewnością

… Larnakę, Pafos, Plażę Gubernatora i Chirokitię. No, przynajmniej jako dobry początek do dalszej eksploracji wyspy. W kilku najbliższych wpisach opiszę miejsca, które odwiedziliśmy. Powiem, bez ogródek, co nas zachwyciło, a co jest stanowczo przereklamowane. Pytaliście o transport na Cyprze i praktyczne wskazówki. Tym też się zajmiemy.

cypr co zobaczyć a co warto pominąć porady i wskazówki mapa - haart.pl blog diy zrób to sam 1

źródło: mapy.google.pl

Larnaka

Jedno z największych i  najważniejszych miast  Cypru. Tu postawicie pierwsze kroki i walizki (port lotniczy jest oddalony od Larnaki o 7 km). Miasto jest całkowicie nastawione na turystykę. Hotele, restauracje, bary, sklepiki. Drogo i w wielu miejscach “plastikowo”. Zbaczając z głównych ulic, macie szansę zobaczyć prawdziwe życie Cypryjczyków. Wiecznie remontowane domy, pranie na sznurach i podwórka w nieładzie. Miejsca turystyczne i główne ulice są czyste i zadbane,  ale w zaułkach leżą sterty śmieci. Klimat południowców.

cypr co zobaczyć a co warto pominąć porady i wskazówki zabytki ceny - haart.pl blog diy zrób to sam 2

Fort w Larnace (Larnaca Fort)

Został zbudowany w 1625 roku i jest w świetnym stanie. Znajduje się tuż przy plaży i promenadzie pełnej restauracji. Budowlę można obejść od strony morza. Świetne miejsce na odpoczynek i podziwianie widoków. Wejście: 2,5 EUR. Warto.

cypr co zobaczyć a co warto pominąć porady i wskazówki larnaka fort - haart.pl blog diy zrób to sam 3cypr co zobaczyć a co warto pominąć porady i wskazówki larnaka fort port - haart.pl blog diy zrób to sam 4

Meczet Hala Sultan Tekke

Jedno z najświętszych muzułmańskich sanktuariów, wybudowane ku czci ciotki Proroka Mohammeda. Meczet znajduje się nad Jeziorem Słonym, które robi piorunujące wrażenie. Dlaczego?

cypr co zobaczyć a co warto pominąć porady i wskazówki meczet hala sultan tekke - haart.pl blog diy zrób to sam 5cypr co zobaczyć a co warto pominąć porady i wskazówki meczet hala sultan tekke - haart.pl blog diy zrób to sam 6

Zimą SŁONE JEZIORO jest siedliskiem flamingów, które przylatują tu z Afryki. Latem wysycha i wygląda jak mini pustynia. Dowiedzieliśmy się, że zasolenie jeziora (wg. legendy) jest zasługą św. Łazarza. Zmienił wodę na słoną, po tym jak odmówiono mu posiłku. Ciekawe, czy jest bardziej słone od Morza Martwego… Cypr co zobaczyć? Na pewno to!

cypr co zobaczyć a co warto pominąć porady i wskazówki meczet hala sultan tekke wyschnięte jezioro flamingi - haart.pl blog diy zrób to sam 7

Kościół Św. Łazarza

Został zbudowany pod koniec XI wieku i spoczęło w nim ciało Łazarza. Wejście do kościoła jest bezpłatne, jednak wymaga się przy wejściu odpowiedniego ubioru – zakryte kolana i ramiona. W okolicy znajduje się bazar warzywny i sporo małych sklepików. Urokliwe miejsce zważywszy na panujący skwar. Krużganki dają szansę na chwilę odpoczynku w cieniu.

cypr co zobaczyć a co warto pominąć porady i wskazówki kościów św. łazarza - haart.pl blog diy zrób to sam 8

Chirokitia / Choirokoitia – neolityczna osada sprzed… 8 000 lat

Osada została wpisana na listę UNESCO, a to znaczy, że jest jednym z obowiązkowych punktów wycieczek na Cyprze. Niewątpliwie potrzebujecie wyobraźni, aby patrząc na kamienne kręgi, wyobrazić sobie tętniącą życiem wioskę. W szczytowym momencie żyło w niej 1500-2000 osób – jak na tamte czasy, to wynik oszałamiający. Wykopaliska archeologiczne dobrze przystosowano do zwiedzania. Są kamienne schody i kładki nad najważniejszymi ruinami. Najciekawsze jest na dole, zaraz za bramą. Grupa archeologów i budowniczych stworzyła od podstaw, używając tylko antycznych narzędzi, kilka bielonych domów, które pokazują jak mogła wyglądać osada ok. 6000 lat p.n.e.

Porady praktyczne
  • bilet normalny: 2,5 EUR
  • bezpłatny parking
  • ok. 20 km od Larnaki
  • czas zwiedzania ok. 30 minut

cypr co zobaczyć a co warto pominąć porady i wskazówki choirokoitia chirokitia zabytki unesco - haart.pl blog diy zrób to sam 9cypr co zobaczyć a co warto pominąć porady i wskazówki choirokoitia chirokitia zabytki unesco - haart.pl blog diy zrób to sam 10 cypr co zobaczyć a co warto pominąć porady i wskazówki choirokoitia chirokitia - haart.pl blog diy zrób to sam 11 cypr co zobaczyć a co warto pominąć porady i wskazówki choirokoitia chirokitia zabytki - haart.pl blog diy zrób to sam 12

Plaża Gubernatora

Jadąc z Chirokitia do Limassol można odwiedzić Plażę Gubernatora (Governor’s Beach). Słynie z charakterystycznego czarnego piasku, który na tle białych skał wygląda dość nietypowo. Tak przynajmniej mówią przewodniki. Szczerze mówiąc, spodziewaliśmy się ciemniejszego piasku i bielszych skał 🙂 Jeśli będziecie w okolicy, wpadnijcie na plażę, ale jeśli macie specjalnie tam jechać, to raczej nie powali Was na kolana.

cypr co zobaczyć a co warto pominąć porady i wskazówki plaża gubernatora governor's beach - haart.pl blog diy zrób to sam 13

Cypr co zobaczyć – Pafos

Pafos znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Miasto założono pod koniec IV wieku p.n.e., a w 1980 roku zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystkie atrakcje znajdują się blisko siebie i wystarczy kilka godzin, aby zobaczyć port, zamek i najważniejszą część – park archeologiczny.  Zobacz mój film na You Tube:
.

Kato Pafos – park archeologiczny

Jak dla mnie, obowiązkowy punkt programu. Wszystkie zabytki są na wyciągnięcie ręki, a po niektórych wręcz należy chodzić. Wyjątkowe mozaiki z II w. n.e. , Dom Dionizosa, Dom Orfeusza, Willa Tezeusza, Dom Aion i Agora, którego zachowały się jedynie fundamenty. Oczywiście potrzeba sporo wyobraźni, aby zobaczyć starożytne miasto. Jeśli oczekujesz odrestaurowanych, dużych budowli, zawiedziesz się. Na terenie kompleksu znajduje się również TEATR (widoczny na głównym zdjęciu tego wpisu) i jest to najlepiej zachowana część parku archeologicznego.

Porady praktyczne
  • bilet normalny: 4,5 EUR
  • duży, miejski, bezpłatny parking
  • bezpłatne wi-fi w budynkach socjalnych

cypr co zobaczyć a co warto pominąć porady i wskazówki park archeologiczny kato pafos zabytki - haart.pl blog diy zrób to sam 14

Latarnia w Pafos

Znajduje się na terenie Kato Pafos (wliczona w cenę biletu do parku archeologicznego). Można wejść na schody,  ale jest zamknięta dla zwiedzających. Wyjątkowo malownicze miejsce, z dala od zgiełku miasta i rzeszy turystów. Zdecydowanie warta poświęcenia jej czasu.

cypr co zobaczyć a co warto pominąć porady i wskazówki kato pafos latarnia zabytki - haart.pl blog diy zrób to sam 15 cypr co zobaczyć a co warto pominąć porady i wskazówki kato pafos latarnia zabytki - haart.pl blog diy zrób to sam 16

Port w Pafos

Sporo restauracji, sklepików i barów. Jak dla mnie za głośno, za krzykliwie i za plastikowo. Spacer przypominał wizytę w wesołym miasteczku. Co chwilę ktoś próbował nam coś sprzedać. Rejs statkiem za 15 EUR, wyjątkowy obiad, świecącego delfina itp. Zakładam, że poza sezonem to urokliwe miejsce.

cypr co zobaczyć a co warto pominąć porady i wskazówki port pafos - haart.pl blog diy zrób to sam 17

Zamek (Fort Nea Pafos)

Mimo, iż został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, nie powalił nas na kolana. Został zbudowany w XIII wieku. Na dachu znajduje się taras widokowy.  Całość można zwiedzić w 5 minut, ale trzeba zapłacić 2,5 EUR. Być może jest to istotny zabytek historyczny, jednak za cenę wejścia nie mamy nawet ładnych widoków na morze. Cypr co zobaczyć? Odradzamy.

cypr co zobaczyć a co warto pominąć porady i wskazówki fort nea pafos zamek port zabytki - haart.pl blog diy zrób to sam 18


Zapraszam do przeczytania innych wpisów poświęconych Cyprowi:

Mam nadzieję, że Was zainteresowałam i czekacie na więcej 🙂 Obiecuję szybko przygotować II część. Skupię się na górach, bo znalazłam niewiele informacji o klasztorze Stavrovouni, Kykkos, Olimpie czy miejscowości Leikara. Góry są piękne i warto je pokazać.  Dajcie znać, jakich informacji szukacie. Wasze sugestie są bardzo cenne!

Hania

 


Uwaga! Jeśli skorzystasz z tego linku, otrzymasz w prezencie od Airbnb środki na podróże nie tylko na Cypr w wysokości 100 zł. Udanego urlopu!


Zobacz także...

avatar
Tomasz
Gość
Tomasz

Jak tam jest pięknie, zawsze chce się wracać 🙂

kia
Gość
kia

Czekam na relację z gór.

Iza
Gość
Iza

Czy, w kontekście obecnej wędrówki ludów, poleca Pani Cypr na wypoczynek?

Martyna www.Odjechani.com
Gość

Witam, właśnie wróciliśmy z Cypru z dwuletnią córeczką. Cypr jest bezpieczny. Relacje z wyjazdu publikujemy na naszym blogu http://www.Odjechani.com – może coś się przyda. Pozdrawiam 🙂

Bartek
Gość

Na mnie Pafos również wywarło ogromne wrażenie. Od kiedy stamtąd wróciłem. marzę o tym żeby pojechać tam ponownie.

pragmatyczny
Gość
pragmatyczny

Dzięki za cenne informacje. My lecimy za miesiąc.
Czekam na drugą część bo korci mnie wejście/wjechanie na najwyższy szczyt

tadeusz_wwa
Gość
tadeusz_wwa

Witam Jestem pod wielkim wrażeniem Twoich opisów ciekawych miejsc, spraw organizacyjnych dotyczących podróży, wszelkich porad i sugestii. Są one niezwykle cenne dla kogoś, kto poszukuje rzetelnych informacji o miejscach, w które wybiera się po raz pierwszy. Świetne, lekkie pióro –… Czytaj więcej »

Angela
Gość
Angela

Zdjęcia są przepiękne, ale jak z bezpieczeństwem?
Wycieczki na Cypr są niedrogie zaraz po Egipcie i Turcji i trochę
się obawiam, ze dzieje się tak ze względu na obecnych tam uchodźców.

wedrujacekropki
Gość
wedrujacekropki

Cześć, udało nam się odwiedzić Lefkare w tym roku. Przed wyjazdem oczywiście szukaliśmy jak najwięcej informacji o tym miejscu. Jeśli ktoś również się tam wybiera i podobnie jak to miało miejsce w naszym przypadku też szuka przydatnych informacji o tym… Czytaj więcej »

Aby strona działała prawidłowo, w celu analizy ruchu oraz korzystania z narzędzi marketingowych wykorzystywane są pliki cookies. OK, rozumiem. Więcej...

haart hanna kozlowska popup facebook

HAART logotyp 370x102 - haart.pl blog diy zrób to sam

 

Lubisz DIY? Zostań ze mną na dłużej i obserwuj HAART na Facebook'u. Dołącz do ok. 15 000 fanów mojego bloga. Bądź na bieżąco, komentuj i dziel się swoimi pomysłami w grupie "Pokaż co potrafisz DIY z HAART". Serdecznie zapraszam!