Strona główna Podróże Mieszkanie w Bangkoku – porady i wskazówki

Mieszkanie w Bangkoku – porady i wskazówki

by Bartek
mieszkanie w bangkoku, komunikacja w bangkoku, airbnb, jedzenie w bangkoku, porady i wskazówki - haart.pl blog diy zrób to sam

Mieszkanie w Bangkoku było dla nas wyzwaniem. Z jednej strony chcieliśmy być w centrum wydarzeń, z drugiej uniknąć gwaru ulicy. Wyjazd na własną rękę wymaga pilnowania budżetu, ale jednocześnie nie było naszym celem przesadne oszczędzanie. Udało nam się to połączyć w mieszkaniu Pui. Małe, czyste, dobrze skomunikowane i za przystępną cenę.

Najpierw lotnisko, potem mieszkanie w Bangkoku

Bangkok Suvarnabhumi (BKK). Lotnisko ogromne, ale widać ząb czasu oraz tajskie zarządzanie (doświadczyliśmy tego bardziej przy wylocie do Polski). Tutaj już nie pachnie tak ładnie jak w Doha. Długa kolejka do odprawy paszportowej z niespodzianką – skanowanie twarzy. Po odebraniu bagaży warto zainteresować się stojącymi niedaleko kantorami o całkiem dobrym przeliczniku USD/EUR-THB. Polecamy! Wymieniliśmy dość sporą gotówkę właśnie tam.

mieszkanie w bangkoku komunikacja w bangkoku suvarnabhumi airport lotnisko bkk - haart.pl blog diy zrób to sam

Zainteresowaliśmy się również lokalną kartą SIM do telefonu. Jeszcze w Polsce padło na sieć AIS – nie najtańsza, ale mająca dobre pokrycie sygnałem szczególnie na południu, gdzie przecież się wybieraliśmy za kilka dni. Trafiliśmy na ofertę ok. 50 zł za 10 GB danych. Po kilkunastu minutach walki z natrętnymi klientami, którzy nie znają pojęcia kolejki daliśmy spokój. Kilkadziesiąt metrów dalej czekała przecież na nas gospodarz mieszkania – Pui. Urocza, żywiołowa i dynamiczna Tajka.

Mieszkanie w Bangkoku – jedziemy jak lokalni

Pui jest bardzo komunikatywna, porozumiewaliśmy się łamanym angielskim. Ponieważ mieszka blisko lotniska zaproponowała, że odbierze nas swoim autem. Przecież i tak musi jechać do mieszkania aby dać nam klucze 🙂 Stara, sportowa Honda Civic przecinała estakady i drogi szybkiego ruchu w Bangkoku z kosmiczną prędkością. Jak dużą? Nie wiem, spałam. Szymek też. Pan HAART pilnował, abyśmy dotarli cało do mieszkania. Pui zajęło to w korkach ok. 2 godziny. Sprzedała nam w tym czasie parę patentów na zwiedzanie Bangkoku, a dokładniej na przemieszczanie się.

Korki w BKK są trudne do strawienia przez Europejczyka. Tajowie jeżdżą „dziwnie”, a niektóre znaki drogowe są sugestią, nie nakazem. O dziwo brak trąbienia i stłuczek. Wszędzie prawie maski na twarzach, smog. Nic dziwnego, gęsta zabudowa i 8,5 mln mieszkańców robią swoje.

Mieszkanie w Bangkoku jest…

… całkiem OK. Jak na 5 dni oczywiście. Khlong San, to „spokojna” nieturystyczna dzielnica miasta, z dobrą komunikacją do najważniejszych zabytków. Takiej lokalizacji szukaliśmy (dziecko). Mieszkanie w Bangkoku może być niezbyt komfortowym doświadczeniem (jetlag, wieczny hałas), ale to od Pui spełniło nasze oczekiwania.

Wysoki drapacz chmur, apartamentowiec Ideo Mobi Sathorn o interesującej bryle. Wybudowany kilka lat temu, tuż przy stacji BTS (linia Silom) Krung Thon Buri oferuje basen, część fitness, całodobową recepcję, parking (jeśli komuś przyszłoby do głowy jeździć po BKK) i ochronę, a przede wszystkim widok na południową część miasta z wysokości 16 piętra. Jest też całodobowy sklep na parterze! Wszystko w cenie z airbnb.com, gdzie znaleźliśmy nasz apartament. Szukaliśmy również na innych portalach (agoda, wimdu), ale jak to często u nas bywa, najciekawsze opcje są właśnie na AirBNB.

mieszkanie w Bangkoku basen mapa google airbnb, komunikacja porady i wskazówki BTS - haart.pl blog diy zrób to sam 2

źródło: mapy.google.pl

mieszkanie w Bangkoku basen airbnb, komunikacja porady i wskazówki BTS - haart.pl blog diy zrób to sam 1

źródło: mapy.google.pl

Samo mieszkanie jest niewielkie (salon z aneksem kuchennym, sypialnia, łazienka), ale wystarczające dla rodziców i 1, no max. 2 małych dzieci. Drzwi wejściowe są na kod, a po otwarciu od razu wchodzimy do mini kuchni. Jest pralka, lodówka (duża), dalej duży stół, sofa i 32” tv (z przystawką smart, Android). Pomieszczenie kończy się balkonem, który służył nam za suszarnię. Wieczorami spędzaliśmy tam krótkie chwile (zmęczenie) sącząc piwo.

Myśleliśmy, że mieszkanie w Bangkoku, a w szczególności łazienka, będzie rozczarowaniem. Wiecie, inne standardy itd., ale ta w mieszkaniu Pui była świetna – klasyczny obszerny brodzik prysznicowy był dopełnieniem szczęścia. Podobnie sypialnia, z dużym łóżkiem i fantastycznym materacem. Całości dopełniła szafa wnękowa, w której zmieściliśmy wszystkie bagaże. Kwestią kluczową jest oczywiście klimatyzacja. Ta działała bez zarzutów. Razem z grubymi kotarami pozwalała utrzymać komfortowy chłód w mieszkaniu.

Było czysto, cicho (lekki szum ulicy), a szybkie wifi pozwalało nam słuchać polskiego radio podczas śniadań i kolacji. Komfort prawie jak w domu 😉

mieszkanie w bangkoku, na własną rękę, dobra komunikacja bts, porady i wskazówki - haart.pl blog diy zrób to sammieszkanie w bangkoku, na własną rękę, dobra komunikacja bts porady i wskazówki 2 - haart.pl blog diy zrób to samMieszkanie w Bangkoku, na własną rękę. Porady, wskazówki - haart.pl blog DIY zrób to sammieszkanie w bangkoku z basenem, na własną rękę, dobra komunikacja bts porady i wskazówki 3 - haart.pl blog diy zrób to sammieszkanie w bangkoku z basenem, na własną rękę, dobra komunikacja bts porady i wskazówki 4 - haart.pl blog diy zrób to sam

Mieszkanie w Bangkoku – basen

Bardzo designerski i ultranowoczesny, zlokalizowany na 6 piętrze pozwalał na świetne ujęcia centrum Bangkoku. Doskonale wkomponowany w otoczenie i z wydzielonym płytkim brodzikiem… ale z koszmarnie zimną wodą (pewnie na bieżąco filtrowana wodociągowa) oraz tuż pod oknami mieszkańców. Pewnie dlatego nie było na nim nigdy tłoku 🙂 Korzystaliśmy z niego wieczorami, po całodziennych spacerach w upale.

Obok basenu jest niewielki social club dla wspólnoty mieszkaniowej, gdzie codziennie odbywały się zajęcia i spotkania. Fajna sprawa. Części fitness nie testowaliśmy. Uznaliśmy, że wielokilometrowe łażenie po Bangkoku wystarczy…

mieszkanie w bangkoku na własną rękę, z basenem, tajlandia samodzielnie - haart.pl blog diy zrób to sam 5mieszkanie w bangkoku na własną rękę, z basenem, tajlandia samodzielnie - haart.pl blog diy zrób to sam 6

Mieszkanie w Bangkoku – jedzenie

W jednym zdaniu – jedliśmy to, co kupiliśmy na straganach pod domem, przy sklepie 7/11. Zorientowaliśmy się, że przy kładce nad jezdnią prowadzącą do stacji BTS (i przy wspomnianym 7/11) pojawiają się codziennie rano i wieczorem stragany z jedzeniem. Jakim? Wszelakim, oprócz sławetnych suszonych, smażonych owadów i gadów. To tutaj stołowaliśmy się najczęściej. Każdy, nawet Szymek, znajdywał coś dla siebie choć nie ukrywam, że eksperymentowaliśmy.

mieszkanie w bangkoku jedzenie w bangkoku 711 krong thon buri bts - haart.pl blog diy zrób to sam

Ceny były BARDZO rozsądne – to plus dzielnicy mieszkalnej. Po 2-3 wieczornych zakupach jedna z Tajek kojarzyła już nas na tyle, że wręczyła Szymkowi bezpłatnie gigantyczną kiść mini bananów. Młodziak odwdzięczył się podobnie gigantycznym uśmiechem 🙂

Koszt suto zastawionej kolacji nigdy dla naszej trójki nie przekroczył łącznie 20 zł. Nie licząc napojów. Trochę nam zajęło, aby mentalnie przestawić się z typowo polskiego kupowania jedzenia na zapas. W sklepach w rodzaju naszych spożywczych kupowaliśmy w zasadzie tylko wodę/napoje/alkohol oraz tosty. Aha, jeszcze środki przeciw moskitom. Te są tanie (8-10 zł), wydajne i wystarczą na 2-3 tygodnie codziennego “psikania”. Oczywiście działają (mają duże stężenie DEET)!

jedzenie w bangkoku, mieszkanie w bangkoku na własną rękę. porady i wskazówki. Tajlandia na własną rękę - haart.pl blog diy zrób to sam 7 jedzenie w bangkoku, mieszkanie w bangkoku na własną rękę. porady i wskazówki. Tajlandia na własną rękę - haart.pl blog diy zrób to sam 8 jedzenie w bangkoku, mieszkanie w bangkoku na własną rękę. porady i wskazówki. Tajlandia na własną rękę - haart.pl blog diy zrób to sam 9jedzenie w bangkoku, mieszkanie w bangkoku na własną rękę. porady i wskazówki. Tajlandia na własną rękę - haart.pl blog diy zrób to sam 10jedzenie w bangkoku, mieszkanie w bangkoku na własną rękę. porady i wskazówki. Tajlandia na własną rękę - haart.pl blog diy zrób to sam 11

Mieszkanie w Bangkoku – komunikacja BTS

Jak wspomniałam, stacją start-stop była Krung Thon Buri. Tutaj jeżdżą pociągi BTS na linii Silom, a bilety (jak na większości stacji) można kupić w automatach (jest j. angielski), z których nie wszystkie przyjmują banknoty (nasz tak). Z uwagi na fakt, że kilka lat temu doszło do incydentu terrorystycznego na jednej ze stacji w centrum, obecnie na każdej z nich jest uzbrojona ochrona, która w naszym przypadku sprawdzała plecaki. Ponieważ wszystko odbywało się w bardzo miłej atmosferze sądzę, że chciano nam pokazać w ten sposób, że jest bezpiecznie. W końcu jesteśmy egzotycznymi turystami i powinniśmy mieć jak najlepsze zdanie o bezpieczeństwie w Bangkoku. Mamy!

Ciekawostką socjologiczną jest iście japoński porządek, kiedy podjeżdża skytrain. Osoby wsiadające grzecznie czekają po obu stronach drzwi, a wysiadający wychodzą na peron środkiem. Względna cisza, spokój i harmonia. Nie ma przepychanek i (poza godzinami szczytu) każdy zdąży wsiąść. BTS to faktycznie najbardziej komfortowy (szybko, chłodno, cicho) sposób na poruszanie się po Bangkoku… nie licząc autobusów rzecznych.

komunikacja i mieszkanie w bangkoku na własną rękę samodzielnie, bts skytrain, krung thon buri station - haart.pl blog diy zrób to sam 1komunikacja i mieszkanie w bangkoku na własną rękę samodzielnie, bts skytrain, biletomat, automat biletowy, ticket machine - haart.pl blog diy zrób to samkomunikacja i mieszkanie w bangkoku na własną rękę samodzielnie, bts skytrain, bilet, ticket - haart.pl blog diy zrób to sam

Mieszkanie w Bangkoku – autobus rzeczny

Najbliższa od naszego mieszkania stacja BTS w kierunku centrum to Saphan Taksin i tam wysiadaliśmy po przejechaniu 2 minut w klimatyzowanym wagonie. Schodząc pod most widzieliśmy stragany i przystanki autobusów rzecznych. To druga wg. nas najlepsza opcja podróżowania w Bangkoku (tuk-tuki to oddzielna kategoria) z prostej przyczyny – zdecydowana większość atrakcji jest zlokalizowana przy rzece, po obu jej stronach. Koszt przejażdżki jest niższy niż BTS i frajda większa, nie mówiąc o widokach.

komunikacja i mieszkanie w bangkoku na własną rękę samodzielnie, mapa google przesiadki - haart.pl blog diy zrób to sam

źródło: mapy.google.pl

Jedna uwaga – niedoświadczeni, z powodu braku jasnych oznaczeń, wsiedliśmy do pierwszej zacumowanej łodzi (nazwy angielskie mogą mylić). Po chwili odpłynęła z nami na drugi brzeg. Siedzieliśmy bez tłumów w klimatyzowanej kabinie. Coś było nie tak. Okazało się, że to taksówka rzeczna, bezpłatna dla mieszkańców położonego naprzeciw apartamentowca (co uwieczniłam na filmie). Właściwy przystanek jest dalej, w głębi, za wszystkimi krzykliwymi reklamami touroperatorów. Poznacie go po kasjerce ostentacyjnie liczącej pieniądze przy mini stoliczku 🙂 Tutaj już było „normalnie” – kolejka, tłum, gwizdki, ryk silników diesel’a, pośpiech, niemiłosierny skwar… i płyniemy.

bangkok autobus rzeczny, komunikacja i mieszkanie w bangkoku na własną rękę samodzielnie - haart.pl blog diy zrób to sam bangkok autobus rzeczny w środku, komunikacja i mieszkanie w bangkoku na własną rękę samodzielnie - haart.pl blog diy zrób to sam bangkok autobus rzeczny w środku 2, komunikacja i mieszkanie w bangkoku na własną rękę samodzielnie - haart.pl blog diy zrób to sam

Polecamy Chao Phraya Express. Ceny bardzo normalne. Łódki pływają co kilka minut. Wsiadać należy do nich dość dynamicznie, ponieważ chybocząca się na falach łódź raz jest niżej, a raz wyżej nabrzeża. Szymkowi się to podobało!

mieszkanie w bangkoku, komunikacja w bangkoku na własną rękę samodzielnie, mapa najważniejszych miejsc - haart.pl blog diy zrób to sam

źródło: mapy.google.pl

Mieszkanie w Bangkoku – podsumowanie

Mieszkanie w Bangkoku pod wynajem na krótki czas nie jest na szczęście towarem deficytowym i stanowi ciekawą alternatywę dla hoteli i hosteli. Oczywiście, należy brać pod uwagę co będziemy robili w Bangkoku, ale jadąc na własną rękę nie widzieliśmy lepszej oferty.

Nam mieszkanie Pui bardzo przypadło do gustu, choć nie leży blisko zabytków. Stanowiło bezpieczną przystań, gdy wracaliśmy z wędrówek po metropolii. Późnym wieczorem mogliśmy się naprawdę zrelaksować. Lecąc wiele godzin i spędzając ich jeszcze więcej na zwiedzaniu warto zainwestować w dobrej jakości nocleg. Pui, อาศิรพจน์!

Ceny i koszty

Podsumowanie wszystkich kosztów związanych w dwutygodniowym urlopem w Tajlandii znajdziecie tu → CENY W TAJLANDII. W telegraficznym skrócie – najdroższym elementem okazał się jak zawsze samolot, mieszkania są w przyzwoitych cenach, a koszty wyżywienia BARDZO nas zaskoczyły.

Film

Możesz również zobaczyć film (i subskrybować mój kanał na You Tube), gdzie pokazuję nasz początek przygody z Bangkokiem:

mieszkanie w bangkoku komunikacja w bangkoku suvarnabhumi airport lotnisko bkk - haart.pl blog diy zrób to sam


Uwaga! Jeśli skorzystasz z tego linku, otrzymasz w prezencie od Airbnb środki na podróże w wysokości 100 zł. Nie tylko do Bangkoku :). Udanego urlopu!


Sprawdź również...

avatar
andrzej
Gość
andrzej

a ile się płynie do najblizszych zabytków ?

HAART
Admin

Najszybciej dopłyniesz do Chinatown, o którym napiszę w jednym z kolejnych wpisów. Ok. 20 minut poświęcisz na rejs do Wat Arun.
Pozdrawiam 🙂

Katarina
Gość
Katarina

Zawsze wydawało mi się, że Bangkok jest ciekawym miastem 😉 Może kiedyś go zwiedzę 😛

HAART
Admin

Bardzo ciekawe miejsce, polecam 🙂

Ilona
Gość
Ilona

Witaj wylatujemy za 3 tyg do Bangkoku czytaliśmy wasz blok jest bardzo pomocny czy może macie tel do tej tajki która wam wynajmowała mieszkanie chętnie byśmy skorzystali pozdr ilo i Emil

Ewa
Gość
Ewa

Czy można prosić aktualny link do mieszkania? Bo ten w tekście prowadzi do ogólnej strony Arribnb

HAART
Admin

Niestety mieszkanie nie jest już wynajmowane.

Aby strona działała prawidłowo, w celu analizy ruchu oraz korzystania z narzędzi marketingowych wykorzystywane są pliki cookies. OK, rozumiem. Więcej...

haart hanna kozlowska popup facebook

HAART logotyp 370x102 - haart.pl blog diy zrób to sam

 

Lubisz DIY? Zostań ze mną na dłużej i obserwuj HAART na Facebook'u. Dołącz do ok. 15 000 fanów mojego bloga. Bądź na bieżąco, komentuj i dziel się swoimi pomysłami w grupie "Pokaż co potrafisz DIY z HAART". Serdecznie zapraszam!