Strona główna » Jak usunąć plamy z wina

Jak usunąć plamy z wina

by HAART
Sposób na plamy z wina

Plamy z wina to częsty problem po domowych imprezach. Nikt nie przerywa uroczystości przez małą plamę, ale po kilku godzinach dużo trudniej ją usunąć. Przygotowałam 12 sposobów pozbycie się świeżych i starych plam z wina.

Świeże plamy

  • Tkaninę trzeba posypać grubą warstwą soli kuchennej, bo sól wchłonie ciecz i plama będzie mniej widoczna. Operację trzeba powtórzyć kilka razy, a następnie wyprać tkaninę.
  • Plamę można również usunąć kilkoma kroplami wody utlenionej 2%, ale trzeba pamiętać, że to sposób na grubsze tkaniny. W przypadku delikatnych, jak jedwab, wodę utlenioną trzeba rozcieńczyć zwykłą wodą (pół na pół), a następnie wypłukać w czystej wodzie.
  • Dobrym sposobem jest przygotowanie mikstury do czyszczenia, składającej się z 1 łyżki płynu do mycia naczyń i  2 łyżek wody utlenionej 2%. Na gąbkę do mycia naczyń  należy nałożyć niewielką część mikstury i pocierać plamę. Czynność trzeba powtórzyć kilka razy, a następnie wypłukać wodą.
  • Plamy z wina można również namoczyć w ciepłym mleku. Najlepiej zostawić tkaninę w mleku na 2-3 godziny, a następnie wypłukać i wyprać.

Stare plamy

  • Zaschnięte plamy z wina wymagają większej pracy. Najlepiej zalać plamy wrzątkiem, a następnie namoczyć plamę w wodzie utlenionej 10% lub skropić kilkoma kroplami soku z cytryny. Tak jak w przypadku świeżych plam, delikatne tkaniny należy potraktować rozcieńczonym wodą sokiem z cytryną.
  • Tkaniny można również namoczyć w roztworze z sody oczyszczonej. Wystarczy 5 łyżek sody na 1 litr wody.  
  • Sprawdzi się również pianka do golenia, którą należy nałożyć na plamę na ok. 15 minut, a potem wypłukać całą tkaninę.
  • Plamy na delikatnych i kolorowych tkaninach pomaga usunąć mąka ziemniaczana. Wystarczy posypać plamę mąką, zwilżyć wodą i zostawić na kilkanaście minut. Później wypłukać w zimnej wodzie i wyprać.

UWAGA! Nie prasuj tkaniny dopóki nie pozbędziesz się plamy na dobre. Jeśli zakładasz, że „kilka prań i plama zniknie” to niestety prasowanie utrwali plamę i już się jej nie pozbędziesz.

plamy z wina na obrusie

Plamy z wina na białym obrusie

Najważniejsze to zalać obrus wrzątkiem. Plama  powinna zejść prawie natychmiast. Obrus można również namoczyć w roztworze spirytusu z wodą w proporcjach 1 do 1 np. szklanka wody i szklanka spirytusu.

Plamy z wina na dywanie

W tym przypadku sprawdzi się sól, bo nie możemy plamy zalać wrzątkiem ani wypłukać. Plamę na dywanie zasypujemy solą, zostawiamy na kilka minut, ściągamy i zasypujemy kolejną warstwą.

Plamy z wina na ścianie

Ciepła woda z mydłem powinna pomóc przy ścianach pomalowanych zmywalną farbą. Sporo osób polecało mi czyszczenie szmatką z domestosem, pamiętając o nałożeniu rękawiczek, ale nigdy nie sprawdzałam tej metody. Jeśli nic nie pomoże i zostanie tylko perspektywa malowania ściany, warto wypróbować domestos.

Plamy z wina na drewnie

Trzeba przygotować mieszankę amoniaku 3% i wody utlenionej, ale sposób działa tylko na jasnych meblach.


Czekam na Wasze sposoby na plamy z wina. Jestem pewna, że też macie sprawdzone mikstury i pomysły. Piszcie w komentarzach lub prywatnych wiadomościach. Mam nadzieję, że nasza lista się powiększy, a DZIAŁ PORAD będzie coraz większy 🙂

3.8 8 głosów
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ola
Ola
5 lat

Ja od zawsze na plamy po winie jak i po krwi używałam pianki do golenia. świetnie się sprawdza, działa bardzo skutecznie. Pozdrawiam i powodzenia wszystkim paniom w usuwaniu plam.

Pani KoModa
5 lat

Ja mam większy problem – na obrusie rozgniotły się dwie tabletki ( oleiste, ADEK) pranie tylko uciszyło WIELKĄ PLAMĘ 🙁

Justyna
Justyna
3 lat

Domestos działa. Dziękuję !

Zośka
Zośka
2 lat

Bardzo dziękuję, uratowałaś mi życie, domestos wyczyścił plamy z czerwonego wina z białej ściany w sekundę

Piotr
Piotr
2 lat

Mnie to też uratowało! Po tylu latach. Nie spodziewałbym się, że rozwiązanie jest takie proste! Dziękuję!

Marecki
Marecki
11 miesiące

DOMESTOS WYMIATA!!! Domestos na gąbkę do naczyń i szczena mi opadła . Zeszło jakby nigdy wina na ścianie nie było. CUDO. Dziękuję i pozdrawiam. Dzień wcześniej męczyłem się płynem do naczyń i nic… poza zniszczeniem struktóry farby.

12
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x