Strona główna » Atrakcje Kuala Lumpur – moje top 10

Atrakcje Kuala Lumpur – moje top 10

by Bartek
Atrakcje Kuala Lumpur w Malezji

Atrakcje Kuala Lumpur? Czy błotniste ujście rzeki (wolne tłumaczenie nazwy miasta) ma jakiekolwiek zalety turystyczne? Tak, ale musisz być świadomym podróżnikiem. Szukając zabytkowej architektury lub dzielnic przesiąkniętych historią przeklniesz to miejsce. Nastawiając się na podziwianie nowoczesności zmiksowanej z islamską kulturą i azjatyckim klimatem poczujesz się dobrze. Nawet bardzo dobrze.

Atrakcje Kuala Lumpur

Miasto jest młode, całkiem spore (ok. 7 mln mieszkańców) i położone w najgorszym z możliwych miejsc w tej szerokości geograficznej. Ciekawych plaż brakuje, wokół mokradła (schodzą się 2 rzeki), parno i duszno (dolina Klang), a w samym mieście króluje beton. Mimo to Kuala Lumpur jest zaliczane do grona metropolii światowych. Choć ciężko w to uwierzyć, studiując mapę i internet, stolica Malezji jest naprawdę ciekawa.

Spędziliśmy w tej aglomeracji ok. 70 godzin, odliczając cały dzień w Batu Caves. Może jest to trudne do zrozumienia, ale nie odwiedziliśmy (4 dorosłych + 1 dziecko) wszystkich tego wartych miejsc. To kolejne azjatyckie miasto, które jest podobne do innych i jednocześnie kompletnie inne. Poniżej znajdziesz listę (nie ranking!) zawierającą atrakcje Kuala Lumpur, które moim zdaniem, są naprawdę godne uwagi. Mają certyfikat HAART 🙂

1. Bukit Bintang

Tętniące życiem serce miasta. Dzielnica przyciągająca zakupoholików (jedno z największych w Azji centrum handlowe to Pavilion KL) i amatorów innych rozrywek o komercyjnym zabarwieniu. Fantastyczny street food i modne restauracje przeplatają się tutaj z wysokiej klasy hotelami i ultranowoczesnymi biurowcami. Bukit Bintang to także centrum nocnego życia miasta. Nieważne, czy wybierzesz się na spokojny spacer w ciągu dnia, czy zanurkujesz w bogatej ofercie rozrywek dla nieco starszych – nie zawiedziesz się.

Profil naszej grupki był raczej familijny, więc nocne atrakcje Kuala Lumpur odstawiliśmy na boczny tor. Mimo to centralna dzielnica komercyjna miasta nas nie zawiodła.

bukit bintang kuala lumpur
Atrakcje Kuala Lumpur Bukit Bintang
Jedzenie w Bukit Bintang Malezja
Bukit Bintang Malezja Kuala Lumpur

Jalan Alor Street

Zamiast modnych restauracji wolisz uliczne jedzenie? Musisz wpaść na ulicę Jalan Alor, która jest zagłębiem prawdziwego malajskiego street food. Ciasno ustawione stragany są przerywane miliardem knajpek, w których zjesz i wypijesz wszystko to, czego nie kupisz w Polsce. Dlaczego? Z czystej ciekawości, bo niczym praktycznie nie ryzykujesz, a jedzenie jest naprawdę świetne. Na tej samej ulicy znajduje się night market, na którym kupisz owoce wyglądające jak nie z tego świata.

Jalan Alor Street Kuala Lumpur
Jalan Alor Street Kuala Lumpur stragan z owocami liczi
Jalan Alor Street Kuala Lumpur restauracje i street food
świeżywyciskany sok z bambusa Kuala Lumpur

Spróbuj napoju z pędów bambusa. Zielony, mocno odświeżający sok jest wyciskany specjalną prasą z młodych patyków. Kosztuje ok. 6 zł za 0,5 L. Niebo w gębie!

2. Petronas Twin Towers

Czegóż to nie napisano na temat tych wież… Największe, najpiękniejsze, niepowtarzalne. Tak, to prawda – Petronas Towers są faktycznie ładne i wyraźnie odznaczają się na horyzoncie miasta. Jak na atrakcje Kuala Lumpur przystało, są wyrazem dążeń i ambicji Malezji. Dwie bliźniacze wieże budowały dwie różne firmy, które w sumie zużyły 160 tys. m3 betonu osadzając fundamenty budowli najgłębiej na całym świecie – ponad 150 m pod ziemią. Umycie szyb w jednej wieży trwa ponad miesiąc!

Petronasy prezentują się okazale o każdej porze, choć warto zajrzeć na ich południowy dziedziniec wieczorem. Kiedy robi się ciemno można obserwować grę światła, dźwięku i wody rozgrywającą się wśród rozległych fontann. Popularne show przyciąga rzesze turystów, więc warto przyjść nieco wcześniej i zameldować się na parkowym moście z fantastycznym widokiem na największe atrakcje nowoczesnego miasta.

petronas towers panorama z wieżowcami kuala lumpur
petronas towers plac zabaw dla dzieci
atrakcje kuala lumpur petronas towers malezja

Taras widokowy, będący de facto krytym mostem między wieżami,  jest najwyższym na świecie tego rodzaju połączeniem udostępnionym zwiedzającym… i zapewne stąd bierze się wysoka cena tej atrakcji. Paradoksem (racjonalnym) podziwiania miejskiego krajobrazu z wysokości ok. 170 metrów będąc w Petronas Towers jest to, że nie zobaczymy Petronas Towers. Jest pewna alternatywa, ale o niej dalej w tekście.

3. Atrakcje Kuala Lumpur – KLCC Park

Prawdziwa oaza zieleni pośrodku betonowej dżungli – Kuala Lumpur Convention Centre Park – ciągnie się od fontann przy Petronas Towers aż do hotelu Traders. Jest to nieźle zaprojektowany kawałek miasta z zespołem basenów i świetnym, bardzo rozbudowanym placem zabaw dla dzieci. Dorosłych raczej zainteresuje angielska wręcz pedantyczność przy projektowaniu nasadzeń drzew i krzewów. Nic dziwnego – brytyjska flaga została w Malezji zdjęta z masztu dopiero w 1957 r. Park potrafi rozleniwić, a już na pewno skusić zabawą w wodzie. Nam się nie udało, ponieważ trwały prace konserwacyjne.

KLCC Park w Kuala Lumpur przy petronas towers
klcc park petronas towers kuala lumpur haart hanna kozłowska
klcc park kuala lumpur basen pool
fontanny w klcc park Kuala Lumpur

4. Atrakcje Kuala Lumpur – Meczet Jamek

Ten w sumie nie tak stary budynek (1909 r.) jest łatwo dostępny ze stacji metra o tej samej nazwie. Ulokowany został na terenie, gdzie dawniej palono ciała zmarłych i stąd zapewne cały obszar nabrał mistycznego charakteru. Atrakcyjność podkreśla fakt, że dokładnie w tym miejscu schodzą się dwie rzeki płynące przez miasto – Gombak i Klang. Nie stanowią one jednak przyjemnego widoku. Meczet był główną świątynią do 1965 r., kiedy swoje podwoje otworzył Masjid Negara – Narodowy Meczet. Ten celowo pominęliśmy w naszej podróży przez atrakcje Kuala Lumpur.

Meczet Jamek w Kuala Lumpur
Wejście do Meczetu Jamek w Kuala Lumpur
meczet jamek malezja haart hanna kozłowska
meczet jamek zdjęcie grupowe turystów malezja
Meczet Jamek architektura

5. Pałac Sułtana Abdula Samada

W czasach kolonialnych budynek znany był jako Government Offices, ponieważ mieściła się w nim spora część brytyjskiej administracji. Dziś to dom kilku ministerstw. Skierowany frontem na Plac Merdeka (Plac Niepodległości) prezentuje się niemniej okazale od strony rzeki. Ma piękną mauretańską fasadę z wyraźnie wyróżniającymi się w okolicy smukłymi wieżami. Sam Plac Merdeka nie zachwycił nas w stopniu wystarczającym, aby poświęcać mu coś ponad wzmiankę.

Pałac sułtana Abdula Samada panorama
malezja pałac sułtana Abdula Samada alejki i ogrody
malezja pałac sułtana Abdula Samada wieża zegarowa

Główna wieża pałacu mieści w sobie zegar, który sam w sobie jest jednym ze znaków rozpoznawczych Kuala Lumpur. Budynek na 2 dni w roku (31.08. oraz 16.09.) staje się najważniejszym w całej Malezji goszcząc najwyższe władze biorące udział w obchodach kluczowych świąt.

6. Atrakcje Kuala Lumpur – KL Tower / Menara

Jeśli chcesz podziwiać atrakcje Kuala Lumpur z wysokości, wybierz tę wieżę telewizyjną. Dlaczego?

 • 7 najwyższa wieża tego typu na świecie;
 • Platforma obserwacyjna mieści się ponad 100 m wyżej niż w Petronas Towers i jest najwyższą w Malezji;
 • Otwarty taras pozwala obcować z miastem i nie mamy uczucia zamknięcia w szklanym akwarium;
 • KL Tower jest tańsza od Petronas Towers i nie ma limitu czasu przebywania na górze;
 • Widać (nieco z boku niestety) Petronas Towers;

Do wieży najlepiej dojść piechotą ze stacji monorail Raja Chulan lub Bukit Nanas, natomiast ostatni odcinek to już konkretne pochylenie terenu i prawie wspinaczka. Warto. W górę jedziemy windą w niecałą minutę i docieramy do fantastycznej platformy z pełnym 360 st. widokiem okolicy. Odważni mogą spróbować glass box, gdzie stoi się poza bryłą budynku na przezroczystej tafli z plexi. Na poziomie niższym jest oczywiście całe zaplecze pamiątkowo-gastronomiczne.

KL Tower jest… gorsza od Baiyoke Sky Hotel w Bangkoku. Ale tylko pod jednym względem – Bangkok to przepotężna aglomeracja rozciągająca się po horyzont i pokazująca prawdziwe miasto przyszłości, na które chce się patrzeć godzinami. Kuala Lumpur jeszcze do tego miana aspiruje. Z drugiej strony Hong Kong i jego Sky100 jest niedoścignionym wzorem dla podziwiania wielkomiejskiej panoramy, ale brak otwartej platformy ogranicza doznania. Werdykt? KL Tower / Menara to mocne 4/5.

droga przez las do kl tower menara malezja
widok na miasto ze ścieżki do kl tower menara malezja
wieża widokowa kl tower menara kasa biletowa bramki
haart hanna kozłowska kuala lumpur zachód słońca na kl tower menara malezja
atrakcje kuala lumpur widok na miasto z menara kl tower
panorama kuala lumpur z kl tower menara
haart banner 100 zł airbnb

7. Regalia Suite

Tu mieszkaliśmy. Może nie jest to ścisłe centrum, ale na tym minusy się kończą. No dobra, do dobrego jedzenia ulicznego trzeba przejść jakieś 15-20 minut, ale czy to aby na pewno mankament? Dojazd (wszędzie) dobry, a do Batu Caves wręcz idealny. Tuż obok centrum handlowe z wszystkim. 2 baseny, w tym jeden na 37 piętrze z panoramą na atrakcje Kuala Lumpur. W pełni wyposażone mieszkanie, mające grubo ponad 100m2, z dwiema sypialniami i salonem mieszczącym 10 osób za cenę weekendu nad polskim morzem w marcu. Szybki internet, wydajna klimatyzacja, strzeżony parking podziemny, atrakcyjna aranżacja otoczenia.

Prawda jest taka, że Regalia Suite kupiło nas… basenem na dachu 🙂 Czy ktoś zrezygnowałby z opcji taplania się na tej wysokości z barem za ścianą, kaskadą i widokiem za milion dolarów? To doświadczenie jedyne w swoim rodzaju i nie szukaliśmy dalej na AirBnB.

Basen dolny Regalia Suite Kuala Lumpur
Regalia Suite w Kuala Lumpur Malezja
Basen na dachu, 37 piętro, Regalia Suite, Kuala Lumpur malezja
Widok z 37 piętra Regalia Suite w Kuala Lumpur
basen pool 37 piętro regalia suite kuala lumpur malezja
Basen na 37 piętrze regalia suite, Kuala Lumpur, panorama miasta
Regalia Suite z basenem w Kuala Lumpur
Dolny basen w Regalia Suite, dziedziniec i ogród wewnętrzny, Kuala Lumpur
apartament living room i kuchnia regalia suite
Sypialnia w Regalia Suite Kuala Lumpur
Salon mieszkania w regalia suite Kuala Lumpur
Widok z tarasu mieszkania, panorama miasta, regalia suite, Kuala Lumpur, malezja

Ile taki luksus nas kosztował? Niecałe 200 zł za dobę. Za mieszkanie, nie za osobę! Faktem jednak jest, że z powodu awarii sieci wodociągowej musieliśmy w połowie pobytu zmienić mieszkanie na znajdujące się w innej części kompleksu. Te miało mniej atrakcyjną panoramę, ale równie komfortowe sypianie 🙂

8. Bukit Bintang Walkaway

To jest prawdziwy cud techniki. Nic wielkiego, raptem zadaszony chodnik ponad ulicznym zgiełkiem… ale z klimatyzacją! Kto nie był w podzwrotnikowo-równikowych krajach, ten nie wie jak cennym wynalazkiem jest możliwość schładzania otoczenia za naciśnięciem guzika. Tutaj mamy grubo ponad kilometr do przejścia w temperaturze ok. 21-22 st. C i jest to zdecydowanie przyjemne. Atrakcje Kuala Lumpur to nie tylko okazałe budynki czy fantastyczne jedzenie, ale też ciągi piesze za przeszło 100 mln zł 🙂

BB Walkaway jak nazwa wskazuje znajduje się w centralnej handlowo-rozrywkowej dzielnicy i łączy centrum handlowe Pavilion z KLCC (tutaj mamy np. przystępny cenowo food court i potężne akwarium). Dalej biegnie już pod ziemią stanowiąc szybką trasę pieszą do Petronas Towers, w których podziemiach ulokowane jest centrum handlowe Suria. 

9. Komunikacja miejska

Zapomnij o taksówkach, Grab i innych wynalazkach. Stolica Malezji, choć wygląda na chaotyczną, ma całkiem racjonalnie zbudowaną sieć komunikacji miejskiej. Korzystanie z niej sprowadza się najczęściej do zakupu żetonu w biletomacie, gdzie wskazujemy stację/przystanek docelowy i płacimy 1,5-5,5 MYR (1-5 zł). Proste? Proste. Najfajniejsze są pociągi kursujące kilka metrów nad ziemią, a jazda nimi jest sama w sobie niezłą atrakcją. Ale po kolei:

 • Monorail – naziemna kolej miejska mająca obecnie raptem jedną linię i będąca najwolniejszym środkiem transportu zbiorowego;
 • Metro LRT – trzy linie średnio szybkiego metra, które kursuje nad ziemią a nie pod nią;
 • KTM Komuter – kilka linii pociągów podmiejskich, z których jeden dojeżdża do Batu Caves;
 • KLIA Express – ta kolej kursuje tylko i wyłącznie między lotniskiem a stacką KL Sentral;
 • GOKL bus – rozwiązanie dla hiperoszczędnych w postaci DARMOWYCH przejazdów autobusami kursującymi pomiędzy kilkoma atrakcjami miasta (klimatyzacja, wifi). Zainteresowany? Sprawdź szczegóły
stacja kolejki podmiejskiej, kuala lumpur
wagon dla kobiet w Kuala Lumpur
automaty biletowe, biletomat, Kuala Lumpur, malezja
ruchome schody, metro w malezji, grab
skutery na ulicy w kuala lumpur, malezja
ulica, taksówki, atrakcje kuala lumpur

10. Jedzenie

Jeździmy by poznawać inne kultury, ale także nowe i nieznane potrawy. Nie każdy kocha schabowego czy pierogi, ale zasadniczo każdy lubi dobrze zjeść. Malezja nie kojarzy się z wybitnym jedzeniem. To zarezerwowała dla siebie Tajlandia… i to jest błąd. Nastawiliśmy się na kuchnię będącą połączeniem globalnych fast foodów i wpływów sąsiednich krajów, tymczasem już pierwsze przekąski wygrały nasze podniebienia. Malezja to kuchnia nieznana szerzej. Tym bardziej dziwi fakt, że Georgetown na wyspie Penang zostało kilka lat temu okrzyknięte miejscem z najlepszą kuchnią świata. To trochę daleko od Kuala Lumpur, niemniej ciągle w Malezji. Byliśmy tam niedawno!

Uliczne jedzenie, choć mogą dziwić warunki, w których jest przygotowywane, to bezpieczne źródło pożywienia. Większość potraw jest poddawanych obróbce termicznej, a następnie przyprawianych dość ostro. Brak udziwnień znanych z Chin, dzięki czemu turystom z Europy kuchnia malajska staje się bardziej przystępna. Nic tylko jeść 🙂

jedzenie w restauracji luala lumpur przykłady dań
Restauracja w Kuala Lumpur
dania obiadowe, jedzenie, restauracja w kuala lumpur
kącik dla dzieci w restauracji w kuala lumpur
przekąski street food malezja atrakcje kuala lumpur
bar street food w kuala lumpur malezja
ulice kuala lumpur malezja haart hanna kozłowska
bar street food tłum ludzi kuala lumpur malezja zaplecze

Atrakcje Kuala Lumpur – do zaliczenia czy poznania?

Nie łudźmy się – atrakcje Kuala Lumpur to nie atrakcje Tokio, Nowego Jorku czy Rio de Janeiro. Nie jest to jednak metropolia ścigająca się w tej samej lidze co wymienione tuzy światowej turystyki. Stolica Malezji ma historię krótszą od niejednego polskiego miasta powiatowego, ale jest widoczna na mapie azjatyckich tygrysów i to dość wyraźnie. Nie udaje, nie pudruje i nie wymyśla swojej historii. Będąc w Kuala Lumpur szukajmy tego, co może przynieść przyszłość. Podziwiajmy malajską zaradność, przyjaznych i uśmiechniętych ludzi… a atrakcje? Te są ciekawe, ale w tym mieście i na tę chwilę raczej do zaliczenia. Czy jest ich więcej? Tak. Jeśli masz chęć i czas odwiedź także:

 • KLCC Aquarium
 • Plac Merdeka
 • Chinatown
 • KL Bird Park
 • Stary dworzec kolejowy „Kuala Lumpur”
 • Muzeum Sztuki Islamskiej
 • Meczet Narodowy

Atrakcje Kuala Lumpur (te płatne) zarezerwujesz na Klook. Ceny są często zauważalnie niższe od tych na miejscu, mamy wszystko w aplikacji na telefonie i nie stoimy w kolejkach. To chyba dobry deal, prawda?

5 4 głosów
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pulafirm
pulafirm
4 lat

Rozwijają się wszystkie miejsca na świecie. Widzę, że nie tylko Polska zaczyna wyglądać jak zachód, przynajmniej cześciowo.

Olivia
Olivia
1 rok

To naprawdę swietny i użyteczny post 😉 pozdrawiam z Kuala

HAART
Admin
1 rok
Odpowiedz  Olivia

Bardzo dziękujemy! Pozdrwiam 🙂

3
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x