Strona główna » Roboty z puszek – kreatywna zabawa

Roboty z puszek – kreatywna zabawa

by HAART
roboty z puszek

Roboty z puszek to zabawa dla dzieci rozwijająca wyobraźnię i umiejętności motoryczne. Jest to świetny sposób na kreatywne spędzenie popołudnia z dzieckiem, a także naukę upcyclingu. W trakcie zabawy można opowiedzieć o sposobach wykorzystania niepotrzebnych przedmiotów takich jak puszki, plastikowe butelki, nakrętki i wiele innych. W zależności od wieku dzieci, roboty mogą mieć bardzo prostą formę (puszka z doklejonymi papierowymi oczami i rękami) lub składać się z wielu elementów.

Potrzebne materiały

  • puszki po orzeszkach, groszku lub kukurydzy
  • plastikowe lub metalowe zakrętki po napojach
  • kolorowy papier
  • nożyczki
  • pompony lub filcowe kulki
  • uniwersalny klej lub pistolet klejowy
  • flamaster

Oczywiście można wykorzystać wiele innych materiałów takich jak gumki, wstążki, słoiki, wytłoczki po słodyczach, pudełka po jajkach, guziki, korki po winie czy łupiny orzechów. Jednym słowem wszystko co znajdziecie w domu.

materiały do zrobienia robotów

Roboty z puszek, krok po kroku

Zaczynamy od umycia i wysuszenia puszek. Kilka akapitów niżej opisałam jak zabezpieczyć ostre krawędzie puszek, aby maluchy się nie skaleczyły w trakcie tworzenia robotów i zabawy.

Jednym z charakterystycznych elementów robotów są tarcze z przyciskami. Wykonujemy je z papieru, używając dwóch kontrastowych kolorów np. białego i czarnego. Wycinamy podstawę (u mnie to prostokąt o wymiarach 7x4cm) i naklejamy kilka białych, mniejszych prostokątów. Na koniec flamastrem rysujemy kropki, kreski i wykresy. Najlepiej wykonać kilka kolorowych tarczy i przejść do kolejnego etapu.

Roboty krok po kroku

Teraz oczy i usta. Oczy to połączenie kilku papierowych kół, naklejonych od największego do najmniejszego. Na papierze rysujemy koła (cyrklem lub odrysowujemy obwód nakrętki lub guzika) i wycinamy. Białe, czarne, ponownie białe koło, a na koniec małe kółeczko narysowane czarnym flamastrem. Oczy można przykleić bezpośrednio na puszki lub na wąski pasek papieru (uwaga: musi być sztywny, jak z bloku technicznego). Następnie pasek z oczami przykleja się wewnątrz puszki, tak aby wystawał ok. 1 cm. Między oczami, na pasku można umieścić kolorowy guzik lub małą nakrętkę.

Usta nie są niezbędnym elementem robota, ale dodają mu uroku. Na mały prostokąt 4x2cm naklejamy mniejszy w innym kolorze. Dodatkowo można zrobić flamastrem uśmiech lub zygzak.

roboty z puszek
jak zrobić roboty z puszek

Na puszkach świetnie wyglądają kolorowe papierowe taśmy. W sklepach papierniczych znajdziesz ogromny wybór kolorów i wzorów. Zazwyczaj przyklejam paski wokół całej puszki, ale można również wyciąć mniejsze prostokąty i przykleić tak jak tarcze z przyciskami.

ozdabianie puszek

Czas na nakrętki i kapsle. Można je wykorzystać na wiele sposobów, choć najczęściej są rękami lub nogami. Jeśli korzystasz z pistoletu klejowego, przyklejenia zajmie kilka sekund. Z klejami będzie trudniej, więc w tym przypadku polecam wykorzystać taśmę dwustronną (przy mniejszych kapslach) lub plastelinę.

zakrętki i puszki upcycling

Ręce można wykonać z papierowych pasków złożonych w harmonijkę. W ten sam sposób powstają antenki umieszczone na głowie. Moje paski miały szerokość ok. 1 cm, ale mogą być szersze.

Roboty z puszek diy

Paski, oczy, usta i tarcze z przyciskami przyklejamy uniwersalnym klejem np. Magic, który skleja papier, tkaninę, tworzywa sztuczne, filc lub klejem na gorąco. Z małymi dziećmi lepiej odstawić gorące pistolety i zastosować taśmę dwustronną.

zabawa roboty z puszek
eko zabawki roboty

Jak zabezpieczyć ostre krawędzie puszki?

To jedno z częstszych pytań, jakie słyszę na warsztatach z dziećmi. Oczywiście zadają je rodzice, bo dzieciom nawet nie przyjdzie do głowy 😉 Najlepszym rozwiązaniem jest oklejenie krawędzi papierową taśmą lub tkaniną. Przed zabawą trzeba przygotować puszki. Umyć, wysuszyć, a potem paski tkaniny o szerokości ok. 2 cm przykleić na brzegach puszek. Klej nakładamy na zewnętrzną część puszki, przuykladamy tkaninę tak, aby wystawała 1 cm nad puszkę. Następnie czekamy chwilę aż klej „złapie”, nakładamy klej na wewnętrzną cześć puszki i zaginamy tkaninę. W ten sposób ostra krawędź zostanie ukryta pod tkaniną.

roboty z puszek eko zabawki

Roboty z puszek to świetna zabawa!

Gotowe! Jak widzisz na zdjęciach, każdy robot jest inny, bo wystarczy zmienić dodatki, kolory papieru, kształt oczy czy ust. Można wyczarować naprawdę ogromną grupę super robotów 🙂 Roboty mogą mieć również praktyczną funkcję. Jeśli puszkę ustawisz tak, aby na górze był otwór, to możesz w nim umieścić kredki, pędzle lub flamastry. Robot może być przybornikiem na biurku i dekoracją.

Odkładaj puszki, nakrętki i kapsle, a potem przygotuj swoją wersję ROBOTÓW. Chętnie je zobaczę! Wystarczy, że oznaczysz mnie na zdjęciach #haartpl Wspaniałej zabawy!

Zabawki z puszek
Zabawki DIY roboty z puszek
Eko zabawki Roboty z puszek

Szukasz pomysłów na kreatywne zabawy z dzieckiem? Wejdź do sklepu HAART i sprawdź ofertę zestawów DIY. Otrzymasz przesyłkę z wszystkimi materiałami potrzebnymi do stworzenia wyjątkowych obrazów STRING ART. To świetna zabawa i idealny pomysł na prezent!

zestawy-stringart
4.2 5 głosów
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Aleksandra
Aleksandra
2 lat

Świetna sprawa, można sobie zająć sporo czasu 🙂

2
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x