Drewniane doniczki sprawdzają się zarówno w domu, na balkonie, jak i w ogrodzie. Sklepy ogrodnicze prezentują dużą gamę kolorów i kształtów. Zastanawiałam się, jak w prosty i szybki sposób, tworzyć drewniane doniczki. Założyłam, że to pomysł dla osób, które nie mają specjalistycznych narzędzi, nie znają się na obróbce drewna i nie mają czasu na długie metamorfozy.
Drewniane doniczki
Potrzebne materiały
- 4 plastry drewna;
- Kwadratowa puszka, słoik lub plastikowy pojemnik;
- Klej uniwersalny do drewna, metalu lub plastiku (w zależności od materiału z jakiego jest wkład doniczki);
Wykorzystałam małe plastry drewna, które zostały po obudowie kominka. We wpisie DREWNIANE PANELE ŚCIENNE znajdziecie informacje o panelach drewnianych, włącznie z ceną i nazwą producenta. To nie jest tani produkt, więc od razu podaję przykłady innych materiałów, które można wykorzystać. Tańszym i łatwiejszym do zdobycie materiałem są drewniane podkładki pod kubki. Wystarczy kupić cztery sztuki. Innym rozwiązaniem jest wizyta u stolarza lub w tartaku. Takie cienkie plastry można kupić za niewielką opłatą. Ostatnie rozwiązanie – dla osób, które mają w domu kilka narzędzi – to przecięcie zwykłą piłką do drewna, wąskiego brzozowego kołka.
Na wkład doniczki wybrałam metalową puszkę po czekoladkach. Zamiast metalowej puszki można przygotować słoik lub pojemnik z tworzywa sztucznego. Ważne, aby był kwadratowy. Dzięki temu plastry ładnie i równo przykleją się do wkładu.
Jaki wybrać klej? Wszystko zależy od materiału, z którego został wykonany wkład. Na zdjęciu pokazałam kilka rodzajów. Każdy ma inne właściwości. Można również wykorzystać klej typu Kropelka, który z łatwością sklei różne powierzchnie.
Drewniane doniczki – krok po kroku
Przygotowałam metalową puszkę. Umyłam, wytarłam i tyle. Wybrałam plastry drewna różnej wielkości. Zależało mi na bardzo naturalnym efekcie. Dwa są mniejsze i umieściłam je na przeciw siebie. Dwa kolejne, większe i nachodzą na te mniejsze. Dzięki temu nie widać krawędzi puszki. Jeśli masz plastry nieco mniejsze od wkładu, przed przyklejaniem pomaluj puszkę farbą zbliżoną kolorystyką do drewna. Ukryjesz w ten sposób wkład doniczki.
Najpierw przykleiłam mniejsze plastry, potem większe. Na każdy kawałek drewna wycięłam kilka pasków kleju i mocno przycisnęłam do puszki. Wybrałam szybkoschnący klej i dzięki temu cała „produkcja” trwała dosłownie 5 minut.
W puszcze umieściłam ziemię i roślinkę. Zastanawiałam się czy coś jeszcze dodać, ale uznałam, że drewno samo się broni i żadna dodatkowa dekoracja nie jest mu potrzebna. Doniczkę postawiłam w jadalni Starego Domu. Myślę, że będzie wędrować po domu.
Moja wersja drewnianej doniczki należy do najprostszych na świecie, a wiecie, że takie pomysły lubię najbardziej. Szybkie i proste. Największym wyzwaniem jest zdobycie drewnianych plastrów, ale zamiast drewna można wykorzystać zwykłe patyki. Przyklejanie zajmie nico więcej czasu. Można je przykleić zarówno pionowo, jak i poziomo. Efekt będzie świetny. Dajcie znać czy chcielibyście zobaczyć tutorial z przyklejanymi patykami. Mogę przygotować 🙂
Z niecierpliwością czekam na komentarze.
Miłego!
Hania