Pułapka na muchy to nic przyjemnego, ale jeszcze bardziej nieprzyjemne są muchy siedzące na jedzeniu podczas letniego przyjęcia. Postanowiłam sprawdzić sposób, który obserwowałam od dawna, a polega na budowie pułapki z plastikowej butelki. Dodatkowo wymyśliłam jak zamaskować pułapkę, aby nie patrzeć na mało atrakcyjną plastikową konstrukcję. Przygotowałam przepisy na 5 mikstur, które ułatwiają łapanie owadów i są niezbędnym elementem pułapki na muchy.
Jakiś czas temu przygotowałam materiał o sposobach na komary. Polecam! Znajdziecie tam informacje o ziołach i kwiatach, których komary nie znoszą. Sprawdziłam i stosuję u siebie wszystkie opisane sposoby.

Mikstury do łapania much
O budowie pułapki opowiem za chwilę, ale zaczniemy od środka, czyli od mikstury, którą trzeba wlać/wsypać do pułapki, aby zachęcić muchy do wejścia. Mówiąc najkrócej, powinna być słodka. Przygotowałam 6 przepisów, aby każdy wybrał produkty, które ma w domu i mógł od razu zabrać się do tworzenia pułapki na muchy.
- Pierwszy przepis jest najprostszy, bo składa się tylko z 2 łyżeczek cukru i 4 łyżeczek wody. Mieszamy i wlewamy do pułapki. Działa od razu.
- Zamiast wody możemy użyć banana. Do pułapki wsypujemy 2 łyżeczki cukru, kroimy na małe kawałki połowę banana i dorzucamy do cukru. W tym przypadku musimy trochę poczekać, bo banan musi zacząć "pracować" z cukrem. Słodka mikstura zachęci muchy do wejścia.
- Warto wykorzystać słodki sok np. jabłkowy, a nawet go dosłodzić. Mieszamy 100 ml soku z dwiema łyżeczkami cukru i wlewamy do pułapki. Działa od razu.
- Czas na miksturę na bazie piwa. Mieszamy 100 ml piwa z 2 łyżeczkami cukru i łyżeczką płynu do mycia naczyń. Dobrze mieszamy i wlewamy do pułapki. Mikstura zaczyna działać po 2-3 dniach.
- Możemy również połączyć 4 łyżki octu z łyżką mydła w płynie. Działa od razu.
- Ostatni przepis to połączenie 4 łyżek octu winnego i 3 łyżek cukru.
Pułapka na muchy - materiały
Przechodzimy do samej pułapki i elementów, które zamaskują konstrukcję. Do przygotowania pułapki na muchy potrzebujemy:
- plastikową butelkę o pojemności 1,5 l
- nożyczki lub nóż
- doniczkę lub wazon
- kwiaty
Pułapka, krok po kroku
Plastikową butelkę przecinamy ok. 10 cm od góry. Najlepiej zrobić otwór nożykiem, a potem przeciąć nożyczkami. Krawędzie będą równe i całość będzie wyglądać estetycznie.

Pozostałą cześć butelki trzeba skrócić, mniej więcej do wysokości naszej doniczki lub wazonu. Chodzi o to, aby pułapka wystawała z doniczki ok. 2 cm, ale nie więcej, bo przecież chcemy ją ukryć.

Odwracamy górną cześć butelki do góry nogami i wkładamy do dolnej części. Powinna się mocno trzymać, bo oba elementy są tej samej średnicy.

Czas na miksturę. Wyjmujemy górną część i wlewamy wybraną wersję mikstury. Następnie wkładamy górną część butelki, tak jak przed chwilą testowaliśmy i pułapka gotowa.
Pułapka działa, ale wygląda mało atrakcyjnie. Jakoś nie wyobrażam sobie przyjęcia na tarasie w otoczeniu plastikowych butelek z muchami... Trzeba je zamaskować i dlatego potrzebujemy doniczki oraz kwiatów.
Do doniczki wlewamy wodę, z której będą korzystać kwiaty. Następnie wkładamy pułapkę i cięte kwiaty, które zasłonią pułapkę. Z góry będzie widoczna, ale na pierwszy rzut oka, nikt się nie zorientuje.



Przetestowałam pułapkę na muchy i w mojej ozdobionej wersji polecam na letnie spotkania w ogrodzie i na tarasie. Dajcie znać jak się u Was sprawdziły i która mikstura jest najlepsza.