Strona główna » Cueva de Nerja – tu mieszkają ludzie od 25 000 lat

Cueva de Nerja – tu mieszkają ludzie od 25 000 lat

by HAART
Nerja / Cueva de Nerja, Hiszpania jaskinie, costa del sol - haart.pl blog diy zrób to sam

Nerja, miasto na wybrzeżu Costa del Sol, w prowincji Malaga w południowej Hiszpanii (55 km od Malagi). Dojazd drogą ekspresową A-7, zjazd (292) na drogę MA-5105 w stronę centrum Nerji. Do jaskiń zjazd 295 i dojazd drogą N-340. Przejechaliśmy prawie 150 km aby odwiedzić jeden z największych kompleksów jaskiń w Europie – Cueva de Nerja.

 

NerjaNerja / Cueva de Nerja, Hiszpania jaskinie, costa del sol dojazd - haart.pl blog diy zrób to sam 1

Wejście kosztuje 8,5 EUR, dzieci 6-15 lat 4 EUR.

Młodsze dzieciaki wchodzą za darmo, ale uwaga! Musisz poprosić w kasie o bezpłatny bilet dla malucha. Bez niego niestety nie wejdziesz. Nie ma mowy o wejściu z wózkiem, bo wąskie korytarze i tysiące schodów uniemożliwiają takie podróżowanie.  Sprawdzi się nosidełko lub chusta. Nasz syn miał 23 miesiące i świetnie sobie radził podczas zwiedzania. Maszerował po schodach i jedynie w drodze powrotnej wylądował na rękach.

Nerja / Cueva de Nerja, Hiszpania jaskinie, costa del sol - haart.pl blog diy zrób to sam 2

 

Nerja, nakazy-zakazy

W jaskini nie wolno robić zdjęć z lampą błyskową a ochrona kompleksu bacznie pilnuje przestrzegania tego zakazu. Zarządzający kompleksem wymyślili ciekawy, choć nie nowatorski, sposób zarabiania na turystach. Przed wejściem do pierwszej jaskini każdy turysta jest fotografowany. Oczywiście zdjęcie wykonane jest przy użyciu flesza. Na koniec zwiedzania można kupić swoje zdjęcie, w papierowej broszurze z opisem jaskiń. Cena 10 EUR.

Nerja / Cueva de Nerja, Hiszpania jaskinie, costa del sol - haart.pl blog diy zrób to sam 3

Jaskinie robią ogromne wrażenie. Odkryto je w 1959 roku i mają powierzchnię 35 484 m², z czego tylko 1/3 jest dostępna. Są bardzo dobrze oświetlone, a wąskie uliczki są głównie jednokierunkowe, co bardzo ułatwia zwiedzanie.  W jednej z jaskiń stworzono sale koncertową i przyznam, że jestem strasznie ciekawa, jaką akustykę serwuje takie miejsce.  Świadomość, że pierwsze ludzkie ślady datuje się tu na 25 tys. lat p.n.e wpływa na specyficzny nastrój tego miejsca. Ogromne stalaktyty, stalagmity i głazy przypominają o naszej historii. Co tu dużo mówić – trzeba zobaczyć!

 

Nerja – hiszpańska Wieliczka?

Tak, my też mieliśmy takie skojarzenia. Ot, kolejna dziura w ziemi. Świadomość, że część tuneli była drążona przez człowieka nie znającego współczesnej technologii zmieniła jednak nasze podejście. Cały kompleks robi piorunujące wrażenie!

Nerja / Cueva de Nerja, Hiszpania jaskinie, costa del sol - haart.pl blog diy zrób to sam 4

PLAN KOMPLEKSU JASKIŃ klik

Pozdrawiam,

Hania

 


Uwaga! Jeśli skorzystasz z tego linku, otrzymasz w prezencie od Airbnb środki na podróże w wysokości 100 zł. Nie tylko do Hiszpanii 🙂 Udanego urlopu!


 

0 0 głosów
Oceń wpis:

Podobne

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Ciekawy wpis? Dodaj swój komentarz.x